Adres email
hasło
Zarejestruj się
/
Przypomnienie hasła
Czytelnia
Ludzie morza
Nowości w serwisie
Wieści z oceanów
Imprezy
Kalendarium
Rejs po historii
Kulinaria
Twoja Tuba
Recenzje książek
Poradniki
Śródlądzie
Ciekawostki
Słownik
Sport
Miejsca
Ciekawe miejsca
Propozycje tras
Mariny
Ludzie
Wszyscy użytkownicy
Skipperzy
Firmy
Wykonawcy szant
Jachty i rejsy
Wolne koje (rejsy)
Relacje z rejsów
Jachty
Modele jachtów
Armatorzy
Czarter Jachtów
Sklepik
Tawerny i kambuz
Tawerny
Przepisy
Drinki
Imprezy
Szanty
Wykonawcy szantowi
Piosenki żeglarskie
Sport
Sportowe wieści
Nadchodzące regaty
Relacje z regat
Ogłoszenia
HOME
/
Czytelnia
/
Ciekawostki
TYP: a1
Artykuły - Ciekawostki
Najstarsze malowidło ścienne przedstawia...
wtorek, 9 lipca 2024
Hanka Ciężadło
Nasi przodkowie mogli uwiecznić na skałach, co tylko chcieli: podobiznę wodza, portret swojej lepszej połówki, albo nawet samych siebie (w końcu narcyzm jest równie stary, jak ludzkość). Tymczasem okazuje się, że najstarsze na świecie malowidło uczynione ludzką ręką przedstawia... świnię. OK, jak się dobrze wpatrzyć, ludzie też tam są – gdzieś na drugim planie. Na jakiej wyspie można podziwiać to cudo?
Rybki gubią się przez latarnie
piątek, 5 lipca 2024
Hanka Ciężadło
Wbrew pozorom, jest to poważny problem. Naukowcy udowodnili, że sztuczne oświetlenie sprawia, iż młode rybki (tzw. larwy) płyną nie tam, dokąd powinny. A to oznacza, że mają one drastycznie mniejsze szanse na stanie się dorosłymi rybami i przedłużenie gatunku. Co można z tym zrobić?
Głupia sprawa, ale... wieloryby nam się kurczą
piątek, 28 czerwca 2024
Hanka Ciężadło
Do takich niewesołych wniosków doszli niedawno uczeni badający wale szare, zwane też pływaczami. I OK, akurat u tych zwierząt występuje pewien dymorfizm płciowy (panie są większe od panów), jednak nie wyjaśnia to zaobserwowanych przez naukę zmian. Jak to możliwe, że zwierzęta uchodzące dotąd za synonim wielkości, nagle zaczęły się zmniejszać? Czy to samo czeka słonie? Albo ludzi?
Motylek kontra Atlantyk
piątek, 28 czerwca 2024
Hanka Ciężadło
Międzynarodowy zespół naukowców udowodnił właśnie, że niejaki rusałka osetnik (Vanessa cardui) - niewielki motyl, żyjący m.in. w Polsce, potrafi przefrunąć nad Oceanem Atlantyckim. Jak tego dokonuje na tych swoich małych, delikatnych skrzydełkach? A może naukowcom tylko tak się wydaje, bo zobaczyli gdzieś podobnego owada?
Słyszeliście o narko-kokosach?
czwartek, 13 czerwca 2024
Hanka Ciężadło
Palma kokosowa należy do najbardziej użytecznych dla człowieka roślin. Wykorzystujemy jej liście, korę, kwiatki, korzenie, no i oczywiście orzechy. No właśnie, orzechy: wydarzenia, jakie miały ostatnio miejsce w pewnym kolumbijskim porcie, dowiodły, że chyba nie docenialiśmy tkwiącego w nich potencjału. Bo niekiedy kryje się w nich nie tylko potencjał...
Lodowce topnieją przez wirusy
poniedziałek, 10 czerwca 2024
Hanka Ciężadło
Mimo iż brzmi to jak szalona teoria spiskowa, duńscy naukowcy twierdzą, że za topnienie lodowców na Grenlandii odpowiedzialne są… gigantyczne wirusy. Jak to możliwe – i czy poza podniesieniem poziomu wód może nam coś grozić? Na przykład gigantyczny katar?
Baterie piaskowe – hit czy kit?
poniedziałek, 10 czerwca 2024
Hanka Ciężadło
Wszystko wskazuje na to, że jednak hit, chociaż rozwiązanie jest tak proste, że aż banalne. Jak wiadomo, piasek na plaży ma wiele fajnych zastosowań: można wykopać sobie grajdołek, zbudować zamek, oparzyć stopy… No właśnie, oparzyć; ktoś w końcu wpadł na pomysł, by wykorzystać to ciepło konstruktywnie, tworząc piaskowe baterie – i co całkiem wydajne, czego dowodem jest fakt, że Finowie ogrzewają już w ten sposób swoje domy.
Brzmi, jak praca marzeń...
wtorek, 21 maja 2024
Hanka Ciężadło
Jeżeli wkurza Was szef (tak, wiemy, niesłychanie rzadko się to zdarza, ale jednak...), to zamiast wyjeżdżać w Bieszczady, możecie udać się w zgoła innym kierunku: za ocean. Jest tam bardzo ciekawa fucha do wzięcia – trzeba pływać w basenach, potem opisać swoje wrażenia, a potem zainkasować okrągłą sumkę, która można przeznaczyć na... No, na co tylko chcecie. Mamy jednak podejrzenie, że nie będą to wakacje nad basenem.
Meduzy zjedzą nam ryby
poniedziałek, 20 maja 2024
Hanka Ciężadło
Zwykle o ociepleniu klimatu pisze się w negatywnym kontekście: lodowce się topią, biedne misie polarne grzęzną, atole koralowe znikają pod wodą… Istnieją jednak takie organizmy, dla których zmiany będą jak najbardziej korzystne: takie na przykład meduzy właśnie rozpoczęły światową ekspansję i zdaniem naukowców już wkrótce opanują Ocean Arktyczny. OK, no i co z tego wynika? Więcej, niż moglibyśmy podejrzewać...
Dziarska staruszka szuka partnera
wtorek, 7 maja 2024
Hanka Ciężadło
„AAA atrakcyjna wdowa pozna pana w celach matrymonialnych”. Tak mogłoby brzmieć przesłanie Wisdom, gdyby była człowiekiem. Jest jednak samicą albatrosa – a zarazem najstarszym znanym dziko żyjącym ptakiem morskim. I wszystko wskazuje na to, że mimo dojrzałego wieku, ma duże szanse na znalezienie nowej miłości.
<
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
>
kategorie artykułów
Wszystkie
(8781)
Ludzie morza
(143)
Nowości w serwisie
(438)
Wieści z oceanów
(2015)
Imprezy
(2375)
Kalendarium
(981)
Rejs po historii
(202)
Kulinaria
(161)
Twoja Tuba
(181)
Recenzje książek
(344)
Poradniki
(342)
Śródlądzie
(335)
Ciekawostki
(1068)
Słownik
(151)
Sport
(45)
TYP: a3
popularne artykuły
Podglądacz na wycieczkowcu (230)
Ruby - koniec epopei? (158)
Aktywiści kontra terminal pływający (141)
Kalendarium: 1 listopada
Inauguracja pierwszego powojennego roku akademickiego w Państwowej Szkole Morskiej w Gdyni.
czwartek, 1 listopada 1945
Konstanty Maciejewicz zostaje komendantem "Lwowa".
poniedziałek, 1 listopada 1926
Wypłynął z Cannes na jachcie "Firecrest" Alain Gerbault; trasa wiodła przez Atlantyk, Kanał Panamski, Markizy, Tahiti, Samoa, Cieśninę Torresa, Ocean Indyjski, Azory do Hawru (koniec rejsu 27.07.1929 roku).
sobota, 1 listopada 1924