Adres email
hasło
Zarejestruj się
/
Przypomnienie hasła
Czytelnia
Ludzie morza
Nowości w serwisie
Wieści z oceanów
Imprezy
Kalendarium
Rejs po historii
Kulinaria
Twoja Tuba
Recenzje książek
Poradniki
Śródlądzie
Ciekawostki
Słownik
Sport
Miejsca
Ciekawe miejsca
Propozycje tras
Mariny
Ludzie
Wszyscy użytkownicy
Skipperzy
Firmy
Wykonawcy szant
Jachty i rejsy
Wolne koje (rejsy)
Relacje z rejsów
Jachty
Modele jachtów
Armatorzy
Czarter Jachtów
Sklepik
Tawerny i kambuz
Tawerny
Przepisy
Drinki
Imprezy
Szanty
Wykonawcy szantowi
Piosenki żeglarskie
Sport
Sportowe wieści
Nadchodzące regaty
Relacje z regat
Ogłoszenia
HOME
/
Czytelnia
/
Ciekawostki
TYP: a1
Artykuły - Ciekawostki
Pierdzący Bałtyk psuje nam klimat
wtorek, 26 września 2023
Hanka Ciężadło
I to dosłownie. Jakkolwiek źle to brzmi, ostatnie odkrycie szwedzkich naukowców nie pozostawia wątpliwości: na Bałtyku w odległości 30 km od Nynäshamn znajduje się obszar, z którego stale, w dużych ilościach, uwalnia się metan – jeden z najważniejszych i najbardziej szkodliwych gazów cieplarnianych. Co na to ekolodzy?
NASA wierzy w bobry
środa, 20 września 2023
Hanka Ciężadło
Oczywiście wiara w te sympatyczne zwierzaki nie ma sensu, bo można łatwo sprawdzić, że istnieją; chociaż rzeczywiście, w USA istnieje ich obecnie mniej, niż kiedyś, a wszystko za sprawą dzielnych łowców skór z Dzikiego Zachodu. Teraz jednak sytuacja ulegnie zmianie — amerykańscy naukowcy przekonali się, że bobry mają pozytywny wpływ na środowisko. Czy naprawdę potrzeba było do tego satelitów?
Ig Nobel: miłość sardeli i mieszanie oceanów
piątek, 15 września 2023
Hanka Ciężadło
Wiemy już, kto i za co otrzymał najnowsze Ig Noble – czyli takie trochę anty-Noble za najbardziej odjechane, dziwaczne, a niekiedy po prostu zbędne (a może wcale nie?) odkrycia naukowe dokonane w minionym roku. Okazuje się, że kreatywność uczonych znów wzniosła się na wyżyny, a zakres ich zainteresowań wyszedł daleko poza badanie miłosnych uniesień małych rybek...
Widząca skóra odyńczyka. Czary?
środa, 6 września 2023
Hanka Ciężadło
Rafy koralowe pełne są różnych niesamowitych stworów. Na ich tle odyńczyk mógłby się wydawać całkiem zwyczajną, wręcz nudną rybą – gdyby nie fakt, że posiada on pewną super moc: potrafi mianowicie „widzieć przez skórę”. Jak to możliwe? I po co mu właściwie taki skill?
Wielki znak zapytania...
poniedziałek, 7 sierpnia 2023
Hanka Ciężadło
Żeglarze spoglądają w niebo częściej, niż zwykli śmiertelnicy. Na szczęście nie patrzą w nie przez teleskop – bo wtedy zamiast standardowego zestawu wskazówek w formie dobrze znanych ciał niebieskich mogliby dostrzec... no, znak. A może właściwie Znak? W końcu ludzie morza bywają przesądni.
Spełnione marzenie małego wędkarza
wtorek, 1 sierpnia 2023
Hanka Ciężadło
Niekiedy można odnieść wrażenie, że naukowcy zajmują się mało istotnymi dla ludzkości rzeczami (i stąd właśnie wzięła się koncepcja Ig Nobli). Bywa jednak inaczej – nauka w połączeniu z technologią może – dosłownie – spełniać marzenia. Na przykład marzenie dzieciaka, który urodził się bez ręki, a mimo to bardzo chciał wędkować.
Zakaz smażenia ryb – czy to ma sens?
czwartek, 27 lipca 2023
Hanka Ciężadło
Jakkolwiek absurdalnie to brzmi, w niektórych apartamentach zlokalizowanych w nadbałtyckich miejscowościach naprawdę obowiązuje taka zasada. I o ile nikogo nie rusza np. zakaz palenia papierosów w lokalu, o tyle niemożność usmażenia rybki spotkała się z dość gwałtowną reakcją turystów i internautów. Czy słusznie? Hmmm. Trzeba przyznać, że sprawa ma wiele odcieni, a punkt widzenia zależy tutaj wybitnie od punktu... smażenia.
Burmistrz poślubił kajmana
poniedziałek, 24 lipca 2023
Hanka Ciężadło
No dobrze – kajmanicę. Aż tak nowoczesny to nie jest. Ceremonia zaślubin odbyła się w ratuszu San Pedro Huamelula w meksykańskim stanie Oaxaca i miała bardzo uroczysty przebieg. Jak powiedział szczęśliwy pan młody – ludzie są zadowoleni, tradycji stało się zadość, a panna młoda jest „jego małą księżniczką”.
Dlaczego oceany zmieniają kolor?
czwartek, 20 lipca 2023
Hanka Ciężadło
Podobno są coraz bardziej zielone. Czy oznacza to, że Ziemia nie będzie już nazywana „błękitną planetą”? Co na ten temat sądzą naukowcy? I dlaczego przed prowadzeniem badań na szeroką skalę mądrze byłoby usiąść i porozmawiać na temat ich metodyki?
Ta-daaam! Mamy nową epokę!
piątek, 14 lipca 2023
Hanka Ciężadło
No nie mówcie, że nie zauważyliście... Naukowcy po 14 latach intensywnych badań oficjalnie potwierdzili, że żyjemy w antropocenie, a nie, jak nas uczono w szkole – w jakimś zapyziałym holocenie. Co to właściwie oznacza – i jak wiele ma wspólnego z osadami w pewnym kanadyjskim jeziorze?
<
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
>
kategorie artykułów
Wszystkie
(8781)
Ludzie morza
(143)
Nowości w serwisie
(438)
Wieści z oceanów
(2015)
Imprezy
(2375)
Kalendarium
(981)
Rejs po historii
(202)
Kulinaria
(161)
Twoja Tuba
(181)
Recenzje książek
(344)
Poradniki
(342)
Śródlądzie
(335)
Ciekawostki
(1068)
Słownik
(151)
Sport
(45)
TYP: a3
popularne artykuły
Podglądacz na wycieczkowcu (230)
Ruby - koniec epopei? (158)
Aktywiści kontra terminal pływający (141)
Kalendarium: 1 listopada
Inauguracja pierwszego powojennego roku akademickiego w Państwowej Szkole Morskiej w Gdyni.
czwartek, 1 listopada 1945
Konstanty Maciejewicz zostaje komendantem "Lwowa".
poniedziałek, 1 listopada 1926
Wypłynął z Cannes na jachcie "Firecrest" Alain Gerbault; trasa wiodła przez Atlantyk, Kanał Panamski, Markizy, Tahiti, Samoa, Cieśninę Torresa, Ocean Indyjski, Azory do Hawru (koniec rejsu 27.07.1929 roku).
sobota, 1 listopada 1924