Adres email
hasło
Zarejestruj się
/
Przypomnienie hasła
Czytelnia
Ludzie morza
Nowości w serwisie
Wieści z oceanów
Imprezy
Kalendarium
Rejs po historii
Kulinaria
Twoja Tuba
Recenzje książek
Poradniki
Śródlądzie
Ciekawostki
Słownik
Sport
Miejsca
Ciekawe miejsca
Propozycje tras
Mariny
Ludzie
Wszyscy użytkownicy
Skipperzy
Firmy
Wykonawcy szant
Jachty i rejsy
Wolne koje (rejsy)
Relacje z rejsów
Jachty
Modele jachtów
Armatorzy
Czarter Jachtów
Sklepik
Tawerny i kambuz
Tawerny
Przepisy
Drinki
Imprezy
Szanty
Wykonawcy szantowi
Piosenki żeglarskie
Sport
Sportowe wieści
Nadchodzące regaty
Relacje z regat
Ogłoszenia
HOME
/
Czytelnia
/
Recenzje książek
TYP: a1
Artykuły - Recenzje książek
Pogoria. Legenda żaglowca - Krzysztof Romański
środa, 8 lipca 2020
Monika Frenkiel
Żaglowiec – legenda, którego powstaniu i pierwszym latom funkcjonowania towarzyszyły rozmaite zawirowania, a nawet skandale. W tym roku „Pogoria” obchodzi 40 lat i jest to dobry czas, żeby przypomnieć sobie jej historię. Krzysztof Romański, dziennikarz, reporter i specjalista od żaglowców. postanowił podejść do tego nietypowo – zamiast opisu, wybrał formę wywiadu. A raczej wywiadów, bo „Pogoria – legenda żaglowca” to 16 rozmów z osobami związanymi z „Pogorią”.
Grecja dla żeglarzy. Tom 4: Grecja Północna, Wyspy Egejskie (północne i wschodnie), Kreta
wtorek, 23 czerwca 2020
Monika Frenkiel
Powoli świat rusza po zamknięciu granic, turyści nieśmiało wracają trasy, na trasy także ruszają żeglarze. Grecja swoich turystów przyjmuje z otwartymi ramionami a tym, którzy wybierają się na tamtejsze wody, przyda się fachowy przewodnik. Na przykład „Grecja dla żeglarzy” Elżbiety Kasperaszek i Piotra Kasperaszka. Tuż przed pandemią ukazała się czwarta część tej popularnej i cenionej przez żeglarzy książki.
Kalinka na fali. Życie to przygoda
wtorek, 5 maja 2020
Monika Frenkiel
Niektórzy wybierają życie na jachcie (tak, bardzo im zazdrościmy). Inni bardzo by chcieli, ale powstrzymuje ich myśl – a co z pracą, rodziną, dziećmi? Przecież nie można tak ot zabrać dziecka ze szkoły i kazać mu kilka lat żyć na łódce. A jednak można. Co lepsze – Kalina Jakubczak bardzo sobie to życie na fali chwali i nawet napisała o tym książkę!
Nie ma złych dni! - Marek Szurawski
piątek, 24 kwietnia 2020
Monika Frenkiel
Rum. Trunek, który kojarzy nam się z żeglarzami, marynarzami, piratami z Karaibów (jeśli pijesz rum na śniadanie to nie jesteś alkoholikiem, tylko piratem), jo ho ho, na umrzyka skrzyni... Jednym słowem wiadomo, że na morzu się nie pije, ale rum to część morskiej tradycji, coś jak tatuaż. Bez rumu ani rusz. Tylko – poza smakiem jednego lub drugiego rodzaju rumu – ile o nim wiemy?
Miniatury żeglarskie. Opowiadanka bałtyckie z myszką - Jerzy Kuliński
poniedziałek, 23 marca 2020
Monika Frenkiel
Czas siedzenia w domu każdy umila sobie jak może, a sposób najbardziej tradycyjny to lektura – oczywiście na tematy związane z żeglowaniem. Dobrym pomysłem byłoby sięgnięcie po wydawane przez Andrzeja Kowalczyka Miniatury żeglarskie, tym bardziej, że w jubileuszowym, 10. zeszycie znajdziecie „Opowiadanka bałtyckie z myszką” znanego polskim żeglarzom, także dzięki niezwykle pomocnym locjom Jerzego Kulińskiego czyli Don Jorge.
SUP. Poradnik dla początkujących
piątek, 13 marca 2020
Monika Frenkiel
Coraz częściej na polskich jeziorach, rzekach, a nawet na nadbałtyckich falach pojawia się dziwna deska, na której stoi człowiek i macha wiosłem. SUP, czyli Stand Up Paddleboarding to wciąż nowa dziedzina sportu, chociaż zyskuje coraz większą popularność. Nic dziwnego, wymaga bowiem tylko deski, wiosła i kawałka wody, a samą deskę można także wykorzystać do uprawiania fitnessu czy jogi, co z powodzeniem wykorzystują rozmaite fitness cluby.
Morze wewnętrzne - Donald Richie
piątek, 7 lutego 2020
Monika Frenkiel
Kiedy Donald Richie wędrował po wyspach japońskiego Morza Wewnętrznego, świat był zupełnie inny – były to w końcu lata 60. ubiegłego wieku. Dziś, jak przyznaje w komentarzach do kolejnych wydań, zmieniło się wszystko. Niektóre z wysp zostały opuszczone, poznikały małe stateczki i łodzie rybaków, za to powstały gigantyczne mosty. Piękne, ale puste, bo mało kogo stać na podróżowanie nimi.
Zabrane przez morze
wtorek, 28 stycznia 2020
Monika Frenkiel
Książka pokazująca, jak ludzka bezmyślność, lekkomyślność i arogancja przegrywają z potęgą morza. Marek Perzyński przedstawia historię trzech statków Polskich Linii Oceanicznych z Gdyni – dwóch z serii „uzdrowisk”, nazywanych też „zdrojowcami” – „Kudowy Zdroju” i „Buska Zdroju” oraz jednego z czterech drobnicowców ochronnopokładowych, „Sopotu”.
Kształt nocy - Tess Gerritsen
piątek, 17 stycznia 2020
Monika Frenkiel
Ava, autorka popularnych książek kucharskich, potrzebuje miejsca, w którym mogłaby się schować przed światem i wyrzutami sumienia. Wybiera wybrzeże Maine i wynajmuje tam dom nazywany Strażnicą Brodiego. Kiedy przyjeżdża na miejsce, okazuje się, że dom to tak naprawdę imponująca rezydencja o ciekawej historii – jej budowniczym i właścicielem był Jeremiah Brodie, miejscowa legenda, kapitan, który zbił majątek na rejsach do Szanghaju i zatonął wraz ze swoim statkiem.
Karol Darwin - Podróż na okręcie Beagle
piątek, 10 stycznia 2020
Monika Frenkiel
Miał zaledwie 22 lata, kiedy zdecydował się wyruszyć w podróż, która zmieniła nie tylko jego życie, ale i świat. Nie dbał o chorobę morską, niewygody podróży, bolące mięśnie i dziwne jedzenie. Nieustraszenie i z ciekawością przyglądał się rozmaitym stworzeniom, małym i dużym, życiu ludzi na krańcach świata, roślinom i skałom. Karol Darwin, najsłynniejszy przyrodnik świata i jego podróż na okręcie „Beagle”, który pod koniec 1831 wyruszył z Plymouth, żeby sporządzić mapy wybrzeża Ameryki Południowej. Darwin znalazł się na nim, żeby przywieźć okazy nieznanych roślin i zwierząt, a podczas podróży dokonał pierwszych spostrzeżeń, które posłużyły za punkt wyjścia do jego teorii ewolucji.
<
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
>
kategorie artykułów
Wszystkie
(8781)
Ludzie morza
(143)
Nowości w serwisie
(438)
Wieści z oceanów
(2015)
Imprezy
(2375)
Kalendarium
(981)
Rejs po historii
(202)
Kulinaria
(161)
Twoja Tuba
(181)
Recenzje książek
(344)
Poradniki
(342)
Śródlądzie
(335)
Ciekawostki
(1068)
Słownik
(151)
Sport
(45)
TYP: a3
popularne artykuły
Podglądacz na wycieczkowcu (230)
Ruby - koniec epopei? (158)
Aktywiści kontra terminal pływający (141)
Kalendarium: 1 listopada
Inauguracja pierwszego powojennego roku akademickiego w Państwowej Szkole Morskiej w Gdyni.
czwartek, 1 listopada 1945
Konstanty Maciejewicz zostaje komendantem "Lwowa".
poniedziałek, 1 listopada 1926
Wypłynął z Cannes na jachcie "Firecrest" Alain Gerbault; trasa wiodła przez Atlantyk, Kanał Panamski, Markizy, Tahiti, Samoa, Cieśninę Torresa, Ocean Indyjski, Azory do Hawru (koniec rejsu 27.07.1929 roku).
sobota, 1 listopada 1924