Adres email
hasło
Zarejestruj się
/
Przypomnienie hasła
Czytelnia
Ludzie morza
Nowości w serwisie
Wieści z oceanów
Imprezy
Kalendarium
Rejs po historii
Kulinaria
Twoja Tuba
Recenzje książek
Poradniki
Śródlądzie
Ciekawostki
Słownik
Sport
Miejsca
Ciekawe miejsca
Propozycje tras
Mariny
Ludzie
Wszyscy użytkownicy
Skipperzy
Firmy
Wykonawcy szant
Jachty i rejsy
Wolne koje (rejsy)
Relacje z rejsów
Jachty
Modele jachtów
Armatorzy
Czarter Jachtów
Sklepik
Tawerny i kambuz
Tawerny
Przepisy
Drinki
Imprezy
Szanty
Wykonawcy szantowi
Piosenki żeglarskie
Sport
Sportowe wieści
Nadchodzące regaty
Relacje z regat
Ogłoszenia
HOME
/
Czytelnia
/
Recenzje książek
TYP: a1
Artykuły - Recenzje książek
MPDM. Międzynarodowe Prawo Drogi Morskiej Teoria i Praktyka - Adam Kantorysiński
piątek, 3 stycznia 2020
Informacja prasowa
Adam Kantorysiński to żeglarz, rybak, szyper, oficer, kapitan i szkoleniowiec, który na morzu spędził większość życia. Po uzyskaniu ostatniego patentu (jachtowego kapitana żeglugi wielkiej w 1978 r. – patent nr 442) przepłynął pod żaglami ponad 220 tys. mil morskich. Stanowi to ponad dziewięciokrotną długość równika.
Jurata. Cały ten szpas - Anna Tomiak
piątek, 20 grudnia 2019
Monika Frenkiel
Kto nigdy nie był w Juracie, ręka w górę! Jej urokowi nie sposób się oprzeć, tak było dawniej, tak jest i dziś… O początkach Juraty, jej ciężkich transformacjach czasu PRL i obecnej, mocno wystylizowanej i bogatej wersji pisze Anna Tomiak, dziennikarka, która całe swoje dzieciństwo spędziło właśnie tutaj. Książka jest pełna archiwalnych i aktualnych zdjęć, a opisując klimat Juraty autorka rozmawia z ludźmi, którzy tam mieszkają lub mieszkali albo takimi, którzy tu spędzali wakacje.
Historia żeglarstwa w 100 przedmiotach – Barry Picktail
piątek, 6 grudnia 2019
Monika Frenkiel
Chciałoby się napisać „100 przedmiotów, które wstrząsnęło żeglarstwem” i w wielu przypadkach tak było, bo w książce znajdziemy rzeczy, które wpłynęły na sposób przemieszczania się po morzach. Często bardzo znacząco a czasem po prostu mocno ułatwiając życie (jak na przykład kwadratowe talerze z rowkami, które zapobiegały zsuwaniu się jedzenia podczas bujania).
Zostanie tylko wiatr. Fiordy zachodniej Islandii
poniedziałek, 2 grudnia 2019
Monika Frenkiel
Islandia – kraj, który swoimi fascynującymi krajobrazami przyciąga rzesz turystów. Jednak są takie miejsca, do których zagląda mało kto, o których bywa, że zapomnieli dawni mieszkańcy. Miejsca, gdzie pozostały jedna, dwie osoby, przyciągane jakimś magnetyzmem. Ale Fiordy Zachodnie, nawet jeśli się je opuści, pozostawiają ślad w duszy „ludzi stamtąd”.
Wyspy Kanaryjskie. Przewodnik żeglarski - Marek Jurczyński
piątek, 22 listopada 2019
Monika Frenkiel
Wyspy Kanaryjskie – świetne miejsce do żeglowania, zwłaszcza kiedy w Polsce zima i zło. Należą do kraju europejskiego ale dla nas są mocno egzotyczne. Dlatego dobrze jest mieć przewodnik, który nie tylko podpowie nam, co zobaczyć i gdzie co zjeść, ale także będzie solidną podporą dla tych, którzy Wyspy Kanaryjskie zechcą odwiedzić drogą morską.
Tabu - Bernadeta Prandzioch
piątek, 6 września 2019
Monika Frenkiel
Kryminał z akcją dziejącą się na Mazurach, w Węgorzewie i okolicach i bazujący na historii tamtych terenów. A na dodatek główny bohater, bardzo dociekliwy młody psychiatra, od najmłodszych lat żegluje. Być może to sprawia, że nie straszne mu są przeciwności losu i różnymi zakosami stara się dotrzeć do prawdy.
Kto wymyślił wakacje?
piątek, 16 sierpnia 2019
Monika Frenkiel
Dziecko na jachcie? Jak jest dobra pogoda – pal licho, można czymś zająć. A jak leje? I dziecko się nudzi? Może podsunąć mu książkę o tym, kto wymyślił wakacje?
Antolka - Magdalena Kordel
piątek, 9 sierpnia 2019
Monika Frenkiel
Lato, Mazury i ona, w tej białej sukience… Dziś w ramach naszych recenzji książka innego gatunku niż zwykle, ale przecież czytelnicy Tawerny też są różni. „Antolka” Magdaleny Kordel to przygody pewnej młodej, sympatycznej dziewczyny, która postanawia opuścić dom i apodyktyczną matkę i udaje się na Mazury. W portowej knajpie Antolka pakuje się w bardzo niebezpieczną sytuację. Z opresji ratuje ją Janek, który przyjechał na żagle. W ramach wdzięczności Antolka postanawia spędzić z chłopakiem kilka dni i pomóc mu na łódce, choć o żeglowaniu nie ma bladego pojęcia.
Jomswiking. Czas ognia i żelaza
piątek, 2 sierpnia 2019
Monika Frenkiel
Jak wiadomo, nie było lepszych żeglarzy niż Wikingowie. I w tej książce jest bardzo dużo o morzu, żeglowaniu, budowaniu łodzi i o wikingach. I jak na książkę o wikingach jest tu stosunkowo mało krwi, choć i owszem, jest o machaniu toporem.
Karmazynowy brzeg - Preston&Child
środa, 17 lipca 2019
Monika Frenkiel
Kryminał w morskiej scenografii. Trup zamurowany w domku latarnika, sama latarnia i przybrzeżne głazy w roli czołowych elementów zbrodniczej scenografii, w tle proceder znany z morskich opowieści, czyli sprowadzanie statków na mieliznę przez żądnych łupów rabusiów. I trochę mistycznego sosu, bo rzecz dzieje się w nadmorskim miasteczku położonym niedaleko Salem. Tak, tego słynnego z czarownic.
<
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
>
kategorie artykułów
Wszystkie
(8781)
Ludzie morza
(143)
Nowości w serwisie
(438)
Wieści z oceanów
(2015)
Imprezy
(2375)
Kalendarium
(981)
Rejs po historii
(202)
Kulinaria
(161)
Twoja Tuba
(181)
Recenzje książek
(344)
Poradniki
(342)
Śródlądzie
(335)
Ciekawostki
(1068)
Słownik
(151)
Sport
(45)
TYP: a3
popularne artykuły
Podglądacz na wycieczkowcu (230)
Ruby - koniec epopei? (158)
Aktywiści kontra terminal pływający (141)
Kalendarium: 1 listopada
Inauguracja pierwszego powojennego roku akademickiego w Państwowej Szkole Morskiej w Gdyni.
czwartek, 1 listopada 1945
Konstanty Maciejewicz zostaje komendantem "Lwowa".
poniedziałek, 1 listopada 1926
Wypłynął z Cannes na jachcie "Firecrest" Alain Gerbault; trasa wiodła przez Atlantyk, Kanał Panamski, Markizy, Tahiti, Samoa, Cieśninę Torresa, Ocean Indyjski, Azory do Hawru (koniec rejsu 27.07.1929 roku).
sobota, 1 listopada 1924