Adres email
hasło
Zarejestruj się
/
Przypomnienie hasła
Czytelnia
Ludzie morza
Nowości w serwisie
Wieści z oceanów
Imprezy
Kalendarium
Rejs po historii
Kulinaria
Twoja Tuba
Recenzje książek
Poradniki
Śródlądzie
Ciekawostki
Słownik
Sport
Miejsca
Ciekawe miejsca
Propozycje tras
Mariny
Ludzie
Wszyscy użytkownicy
Skipperzy
Firmy
Wykonawcy szant
Jachty i rejsy
Wolne koje (rejsy)
Relacje z rejsów
Jachty
Modele jachtów
Armatorzy
Czarter Jachtów
Sklepik
Tawerny i kambuz
Tawerny
Przepisy
Drinki
Imprezy
Szanty
Wykonawcy szantowi
Piosenki żeglarskie
Sport
Sportowe wieści
Nadchodzące regaty
Relacje z regat
Ogłoszenia
HOME
/
Czytelnia
/
Rejs po historii
TYP: a1
Artykuły - Rejs po historii
Bałtyckie trio, przy którym Titanic wymięka
piątek, 27 kwietnia 2018
Hanka Ciężadło
O Titanicu słyszał chyba każdy, ze szczególnym uwzględnieniem fanek pana di Caprio, który bohatersko zatonął, ponieważ jego luba nie była uprzejma lekko przesunąć się na tratwie. Cóż, życie.Jednakże Titanic zdominował wyobrażenia o morskich katastrofach na długo przed tym, nim nakręcono sławny film. Trudno dociekać, na ile był to efekt zawiści (w końcu statek miał być największy na świecie i w dodatku niezatapialny – a zawsze to ciekawie popatrzyć, jak komuś się powinęła noga; zwłaszcza jeśli zgrzeszył pychą), a na ile współczucia, bo większość ofiar stanowili stosunkowo biedni ludzie, udający się do Nowego Jorku za pracą i chlebem.
Historia rekordu Sydney Hobart
poniedziałek, 26 lutego 2018
Anna Ciężadło
Nie tak dawno temu mogliśmy podziwiać wyczyny śmiałków, pragnących pokonać tę piekielną trasę w jak najkrótszym czasie. I przeżyć. Co nie zawsze jest oczywiste. Jak zapewne pamiętacie, nie obyło się tu bez zgrzytów, a nawet lekkiego niesmaku, związanego z ustępowaniem (albo i nie) pierwszeństwa.
Złoty pociąg to ściema. Co innego złoty... statek
sobota, 24 lutego 2018
Hanka Ciężadło
Swojego czasu zrobiło się głośno o złotym pociągu, który rzekomo został ukryty gdzieś w okolicach Wałbrzycha. Pociąg miał zawierać ciekawe dokumenty i równie ciekawe dzieła sztuki, a przede wszystkim – arcyciekawe złoto. Dlaczego jego poszukiwania nie przyniosły skutku? Jedna z teorii głosi, że po prostu szukano niewłaściwego środka transportu, bo Niemcy przewozili swoje złoto nie pociągiem, ale statkiem. I chyba nawet wiadomo którym.
Straceńcza misja pewnego samuraja
piątek, 23 lutego 2018
Monika Frenkiel
Choć ten człowiek nie opłynął globu, trudno o nim zapomnieć opisując wielkich podróżników wszechczasów. Tym bardziej, że okoliczności, z jakimi się borykał, nie sprzyjały wyprawom i odkryciom.
Z cyklu pływanie na bele czym. Jak obejść system?
czwartek, 22 lutego 2018
Monika Frenkiel
Polacy są mistrzami w omijaniu zakazów. I taki mistrz znalazł się też w czasach, kiedy komunistyczne władze naszego kraju zakazały żeglugi po Bałtyku. Zakaz dotyczył żaglówek, bowiem nikomu się nie śniło, że nasze rodzime morze można pokonać w inny sposób. A jednak! Andrzej Urbańczyk postanowił to zrobicć na świerkowej tratwie…
Okrążył świat jachtem zbudowanym na balkonie
wtorek, 23 stycznia 2018
Monika Frenkiel
Do tej pory opisywaliśmy polskich śmiałków, którzy wypuszczali się na morza i oceany w małych łupinkach. Jednak ten wyczyn pewnego emeryta z Kaukazu zasługuje na wzmiankę.
Z cyklu pływanie na bele czym. Survivalowa Paty
piątek, 19 stycznia 2018
Monika Frenkiel
Bohaterem naszej następnej opowieści jest Jacek Edward Pałkiewicz, dziennikarz i podróżnik, uznawany za twórcę survivalu, odkrywca źródła Amazonki. Pan Jacek wielokrotnie pływał po różnych wodach – morzach i rzekach, na jednostkach także różnych – na przykład po rzece Jangcy żeglował na sampanie. A jedną z jego pierwszych wypraw było przepłynięcie Atlantyku na szalupie.
Pływanie na bele czym. Na swój Rozumek
piątek, 12 stycznia 2018
Monika Frenkiel
Z ostatnio opisywanym rejsem szalupy „Chatka Puchatków” wiąże się inny rejs. Wiąże, bo także na szalupie i jednym z jego członków był znany już nam Jerzy Tarasiewicz. Mowa o tajemniczo i tragicznie zakończonym rejsie „Rozumka”.
Z cyklu „Pływanie na bele czym”. Chatka Puchatków
środa, 3 stycznia 2018
Monika Frenkiel
Niedawne informacje o odnalezieniu polskiego żeglarza, dryfującego na przebudowanej szalupie po Oceanie Indyjskim skłoniły nas do zastanawiania się, czy są takie jednostki pływające, na których jakiś śmiałek (albo szaleniec) nie odważyłby się przepłynąć najbliższego dostępnego akwenu morskiego. I z tej okazji chcielibyśmy przypomnieć śmiałe rejsy na...hmm...czymkolwiek.
Projekt "Witajcie, koledzy" ku czci Obrońców Poczty Gdańskiej
czwartek, 13 lipca 2017
Muzeum Historyczne Miasta Gdańska otrzymało dwie dotacje ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pierwsza umożliwi konserwację i digitalizację przedmiotów osobistych po obrońcach Poczty Polskiej w Gdańsku wydobytych z masowego grobu odnalezionego na Zaspie, a druga - przygotowywanie koncepcji i scenariusza nowej wystawy stałej w Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku.
<
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
>
kategorie artykułów
Wszystkie
(8781)
Ludzie morza
(143)
Nowości w serwisie
(438)
Wieści z oceanów
(2015)
Imprezy
(2375)
Kalendarium
(981)
Rejs po historii
(202)
Kulinaria
(161)
Twoja Tuba
(181)
Recenzje książek
(344)
Poradniki
(342)
Śródlądzie
(335)
Ciekawostki
(1068)
Słownik
(151)
Sport
(45)
TYP: a3
popularne artykuły
Podglądacz na wycieczkowcu (230)
Ruby - koniec epopei? (158)
Aktywiści kontra terminal pływający (141)
Kalendarium: 1 listopada
Inauguracja pierwszego powojennego roku akademickiego w Państwowej Szkole Morskiej w Gdyni.
czwartek, 1 listopada 1945
Konstanty Maciejewicz zostaje komendantem "Lwowa".
poniedziałek, 1 listopada 1926
Wypłynął z Cannes na jachcie "Firecrest" Alain Gerbault; trasa wiodła przez Atlantyk, Kanał Panamski, Markizy, Tahiti, Samoa, Cieśninę Torresa, Ocean Indyjski, Azory do Hawru (koniec rejsu 27.07.1929 roku).
sobota, 1 listopada 1924