The King Stones
Powstały w 1989 roku polski zespół szantowy i folkowy, w większości składał się z uczniów wrocławskiego Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych. Zespół był pierwszą w Polsce grupą folkową, która starała sie grać i upowszechniać ludową muzykę z Bretanii używając tradycyjnych instrumentów i wykonując własne aranżacje oryginalnych, bretońskich utworów z polskimi przekładami tekstów. W początkowym okresie zespół skupił się na repertuarze związanym z tradycyjną pieśną żeglarską, w późniejszym okresie jednak zaczął eksperymentować z utworami niezwiązanymi z morzem, głównie instrumentalnymi.
Zespół występował na wielu polskich festiwalach szantowych i folkowych, był też wielokrotnie nagradzany (m.in. na festiwalach Shanties, Wiatrak, Kubryk). Zespół rozpadł się w 1993 r. Członkowie kontynuowali rozmaitą działalność muzyczną w takich grupach, jak Breizh, Pint O'Dew, Coll, Delikatesy, Bal Kuzest.
Utwory The King Stones były wielokrotnie nagrywane przez inne zespoły folkowe i szantowe. W 2007 roku zespół North Wind, złożony m.in. z członków grupy Cztery Refy nagrał na swojej pierwszej płycie kilka utworów The King Stones. Obecnie z zespołem współpracuje jako autor tekstów dawny członek The King Stones, Damian Leszczyński.
Skład zespołu:
Piotr Lasko – akordeon, concertina, flażolety, wokal
Damian Leszczyński – gitara, mandolina, wokal
Bartosz Jakubicki – harmonijka, flażolety, wokal
Wojciech Hercuń – flażolety, flety, obój, wokal
Witold Kilijański – gitara, wokal
Mirosław Fischer – skrzypce, wokal
W roku 1992 z zespołu odeszli Hercuń i Kilijański, a dołączyli:
Adam Fyda – flety, flażolety, dudy
Andrzej Wiciński – instrumenty perkusyjne, wokal
Wydawnictwa:
The King Stones 2 –1991
Le Liya – 1993