TYP: a1

Co robi morski potwór na pustyni?

czwartek, 7 kwietnia 2022
Hanka Ciężadło

Jeśli wierzyć naukowcom – spoczywa. I to dosłownie. Kości wieloryba, jakie odnaleziono na peruwiańskiej pustyni, zrobiły na specjalistach na tyle duże wrażenie, że nazwali zwierzaka „potworem morskim”. Czego by nie mówić, mało naukowe określenie.

Kawał zwierza

Skamieniałe szczątki, jakie odnaleźli uczeni, należą do żyjącego 36 milionów lat temu stworzenia. Zlokalizowano je już pod koniec ubiegłego roku, jednak dopiero w marcu 2022 udało się je odsłonić. Zdaniem naukowców, za życia zwierzę „z pewnością wyrządziło wiele szkód”.

Skąd takie podejrzenia? Przede wszystkim stąd, że zwierz był naprawdę ogromny – przedstawiciele jego gatunku zwykle mierzyli około 25 metrów, ale zdaniem niektórych uczonych, zdarzały się okazy mające nawet 45 m. Tak dla porównania, słoń ma 7,5 metra. Razem z trąbą.

Królewski jaszczur

Paleontolog Mario Urbina, szef zespołu badawczego, który dokonał odkrycia, powiedział: „Zaprezentowaliśmy nowego peruwiańskiego bazylozaura, to kompletna czaszka archaicznego wieloryba, który żył 36 milionów lat temu”.

Bazylozaur to w wolnym tłumaczeniu „królewski jaszczur”. Początkowo myślano bowiem, że był gadem. Późniejsze badania dowiodły jednak, że to ssak, zaliczany do tak zwanych prawaleni. Proste, jak paleontologia.

Szczątki bazylozaurów odnajdywano już wcześniej. Co ciekawe, niekoniecznie dokonywali tego uczeni: w XIX wieku mieszkańcy stanów Alabama i Luizjana często robili sobie z kości tych zwierząt… meble.

Ocucaje predator

Szczątki zwierza znaleziono na pustyni Ocucaje w departamencie Ica położonej na południe od Limy. Znaleziony bazylozaur otrzymał więc ksywkę „Ocucaje predator”. W miejscu, gdzie spoczywały jego szczątki, dawniej znajdowało się ciepłe, płytkie i pełne życia morze. Stawało się jednak trochę mniej pełne, gdy buszujący w nim stwór robił się głodny.

Zdaniem uczonych, bazylozaur był szczytowym drapieżnikiem, czyli zajmował miejsce na samym końcu łańcucha pokarmowego. Żywił się ławicami sardynek, tuńczykami, a nawet… rekinami. Taki tam przyjemniaczek.

Tagi: znalezisko, nauka, paleontologia, Peru, wieloryb
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 maja

Z Jastarni do Władysławowa wyruszył zasłużony dla polskiego żeglarstwa s/y "Generał Zaruski"; po latach niszczenia w ośrodku w Jastarni zapadły decyzje i znalazły się środki na kapitalny remont jachtu.
piątek, 20 maja 2005
W Pucku zostaje wodowany ponton Arkadiusza Pawełka "Cena Strachu".
środa, 20 maja 1998
W Gdyni zakończył rejs Kpt. Henryk Jaskuła na s/y "Dar Przemyśla"; było to pierwsze polskie i trzecie w historii światowego żeglarstwa okrążenie świata bez zawijania do portów; rejs trwał 345 dni.
wtorek, 20 maja 1980
W Gdyni zmarł Karol Olgierd Borchardt, autor wielu książek marynistycznych, m.in. "Znaczy Kapitan".
wtorek, 20 maja 1986
Z zamiarem opłynięcia Islandii wypłynął z przystani JK Stoczni Gdańskiej s/y "Kismet" z Kpt. Wojciechem Orszlukiem. Żeglarze dotarli do stolicy Islandii, ale wielodniowy sztorm uniemożliwił opłynięcie wyspy dookoła. Jacht powrócił do Górek Zachodnich 22.0
czwartek, 20 maja 1965
W Valladolid umiera w zapomnieniu Krzysztof Kolumb, genueńczyk, który powszechnie uchodzi za odkrywcę Ameryki.
niedziela, 20 maja 1520