TYP: a1

Hiszpanie stworzyli mapę skarbów

wtorek, 19 marca 2019
Monika Frenkiel

Liczycie na to, że odnalezienie skarbu pomoże rozwiązać wasze życiowe problemy, wliczając w to kredyt we frankach? Teraz będzie to łatwiejsze niż kiedykolwiek przedtem. Wszystko przez Hiszpanów, którzy postanowili ułatwić życie poszukiwaczom.

A wszystko to dzięki programowi hiszpańskiego Ministerstwa Kultury, który zaangażował grupę naukowców pod kierownictwem archeologa Carlosa Leona do opracowania  szczegółowego katalogu zatonięć statków. Katalog obejmuje zatonięcia, które miały miejsce w latach 1492-1898, włącznie z danymi dotyczącymi 681 wraków statków hiszpańskich. Około jedna czwarta tych miejsc została zbadana przez podwodnych archeologów. I jest to najbardziej kompletna „mapa skarbów”, jako powstała na świecie – i to biorąc pod uwagę fakt, że uczeni zachowali dużą ostrożność przy opisywaniu miejsc. A ostrożnośc wzięła się nie z niepewności, co do lokalizacji a raczej niechęci poszczególnych krajów do ujawniania dokładnego położenia. No pewnie – kto chciałby mieć do czynienia z nurkami, którzy gwizdną mu sprzed nosa baryłki złota albo będą dniami i nocami przeszukiwać dno? Tajemniczość zrozumiała jest tym bardziej, że według archeologów w większości skarby wciąż znajdują się na wrakach.

Listę wraków otwiera „Santa Maria”, sztandarowy okręt Krzysztofa Kolumba, który zatonął w pobliżu Haiti w 1492 roku. Ostatni na liście jest natomiast  niszczyciel „Pluto”, zatopiony w 1898 roku u wybrzeży Kuby. I to właśnie u wybrzeży Kuby znajduje się większość statków — 249. 153 statki znajdują się na dnie Oceanu Atlantyckiego wzdłuż wybrzeża Stanów Zjednoczonych, 66 — u wybrzeży Panamy i 63 — w pobliżu wyspy Hispaniola, która jest podzielona pomiędzy Haiti i Dominikanę. Pozostałe statki zatonęły w pobliżu Bahamów i Bermudów.

Wraki najczęściej wraki transportowały tony srebra i złota, ubrania dla niewolników i broń. Ciekawostka jest to, że znaleziono bardzo dużo statków z religijnymi relikwiami, dekoracjami, a nawet kamieniami do budowy kościołów.

Tagi: wrak, skarb, archeologia
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 maja

Z Jastarni do Władysławowa wyruszył zasłużony dla polskiego żeglarstwa s/y "Generał Zaruski"; po latach niszczenia w ośrodku w Jastarni zapadły decyzje i znalazły się środki na kapitalny remont jachtu.
piątek, 20 maja 2005
W Pucku zostaje wodowany ponton Arkadiusza Pawełka "Cena Strachu".
środa, 20 maja 1998
W Gdyni zakończył rejs Kpt. Henryk Jaskuła na s/y "Dar Przemyśla"; było to pierwsze polskie i trzecie w historii światowego żeglarstwa okrążenie świata bez zawijania do portów; rejs trwał 345 dni.
wtorek, 20 maja 1980
W Gdyni zmarł Karol Olgierd Borchardt, autor wielu książek marynistycznych, m.in. "Znaczy Kapitan".
wtorek, 20 maja 1986
Z zamiarem opłynięcia Islandii wypłynął z przystani JK Stoczni Gdańskiej s/y "Kismet" z Kpt. Wojciechem Orszlukiem. Żeglarze dotarli do stolicy Islandii, ale wielodniowy sztorm uniemożliwił opłynięcie wyspy dookoła. Jacht powrócił do Górek Zachodnich 22.0
czwartek, 20 maja 1965
W Valladolid umiera w zapomnieniu Krzysztof Kolumb, genueńczyk, który powszechnie uchodzi za odkrywcę Ameryki.
niedziela, 20 maja 1520