TYP: a1

Jak uatrakcyjnić rejs po Mazurach i nie tylko?

czwartek, 25 czerwca 2015
Bartłomiej Miłek
Wielu żeglarzy, którzy od lat żeglują po Mazurach i nadal nie ciągnie ich na morze, napotyka na znany problem: zwiedzili już wszystkie szlaki i wpłynęli w każde mniejsze jeziorko. Co zrobić, by uatrakcyjnić sobie i innym rejs, a przy okazji zwiedzić nowe miejsca?

Mazury
"20080730-1758-mazury 6448pano2" by Ghalas - Own work. Licensed under GFDL via Wikimedia Commons.

Jakiś czas temu z dala od mazurskich szlaków powstał pomysł na zabawę, by w ciekawych miejscach ukryć małe skrzyneczki z logiem do wpisania, a następnie umieścić informacje o skrzynce w internecie. Tak powstała zabawa geocaching, która rozprzestrzeniła się na cały świat i dotarła również na Mazury. Ukrytych mazurskich skarbów jest mnóstwo, wystarczy włączyć aplikację na komórce i kierować się dzięki kompasowi na daną skrzynkę. Następnie po dotarciu na miejsce odnaleźć ją i wpisać się do log booka. Skrzynki z reguły mają opis mówiący coś o miejscu, w którym się znajdują. Często dobijamy tylko do brzegu nie odchodząc za daleko od jachtu, a za górką, przy której cumujemy możne znajdować się np. bunkier, stary młyn, ruiny zamku, jakiś piękny most, czy wieża widokowa.

Jak przygotować się do poszukiwania skrzynek? To banalnie proste, wystarczy wejść na stronę www.geocaching.pl lub www.opencaching.pl i założyć przed rejsem konto. Następnie na komórkę pobrać aplikację np. c:geo, która jest darmowa i zaznajomić się z interfejsem.

Jeśli żeglujecie lub w ogóle podróżujecie rodzinnie, to ta zabawa z pewnością Wam się spodoba, a może w Waszym mieście też ktoś schował skrzynkę? Któż to wie? Ostatnio z rodziną zrobiłem sobie wycieczkę rowerową, w której szukaliśmy skrzynek w bunkrach. Przyznam się, że mieszkam tu 30 lat i nigdy ich nie zwiedziłem, a niektóre były dwupoziomowe i bardzo dobrze zadbane. Nikomu nie muszę podpowiadać, iż Mazury, a szczególnie ich północna część, są nimi obsiane. Dlatego tego roku za cel bierzemy Mamry i spróbujemy znaleźć parę skrzynek, a w powrotnej drodze chcemy znaleźć cmentarz z kapliczką w Sztynorcie (którego szukamy od 3 lat) oraz ruiny zamku/dworku na wyspie na jeziorze Doba. Dzięki dokładnym współrzędnym z pewnością trafimy tam bez problemu.

Czy można samemu założyć skrzynkę? Oczywiście, że tak. Jeśli trafiłeś na fajne miejsce które chcesz polecić innym ludziom i dodatkowo znasz historię tego miejsca, to załóż swoją skrzynkę i opisz ją w portalu, niech inne osoby również znajdą to miejsce. A może chcesz się zabawić bardziej i zrobić lub znaleźć skrzynkę wieloetapową. Polega to na tym, iż do znalezienia ostatecznej skrzynki potrzebne jest znalezienie innych skrzynek, w których są informacje o współrzędnych finalnej skrzynki.

Zatem powodzenia w szukaniu i miłej zabawy.
Tagi: Mazury, geocatching
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 21 grudnia

W Adenie zwodowano polski statek "Dar Opola", który następnie pod dowództwem Kpt. Bolesława Kowalskiego wyszedł w rejs naukowy na Morze Czerwone.
poniedziałek, 21 grudnia 1959