TYP: a1

Menu sprzed katastrofy

poniedziałek, 13 listopada 2023
Hanka Ciężadło

W domu aukcyjnym Henry Aldridge & Son w Devizes w hrabstwie Wiltshire w Wielkiej Brytanii odbyła się właśnie aukcja, na której licytowano między innymi menu z Titanica. Jak się okazało, sprzedano je za kwotę 245 tys. złotych (84 tys. funtów).

Z ostatniej chwili

Rzeczone menu zostało zaprezentowane pasażerom niezatapialnego statku 11 kwietnia 1912 roku: cztery dni przed chwilą, gdy praktyka pokazała, że jednak nie był niezatapialny. Sama karta nie jest duża – ma około 16 na 11 cm. Ponieważ jednak umieszczone na niej propozycje potraw były przeznaczone dla pasażerów pierwszej klasy, menu prezentuje się… całkiem smakowicie.

Co jedzono na Titanicu? No cóż, jeśli jesteście głodni, to może dobry moment, by sięgnąć po przekąskę, bo lektura menu z pewnością podkręci Wam apetyt. Znalazły się w nim takie pozycje, jak krem ze szparagów, ostrygi, łosoś z sosem holenderskim, tournedós cielęce, jagnięcina z sosem miętowym, pieczony kurczak, a także filety z kaczki i cielęciny.

Do tego kabaczek, ziemniaczki, puree z pasternaku, ryż, surówka, a na deser – lody francuskie, budyń Victoria i morele bordaloue. A, i jeszcze babeczki mokka. 

Jedyny egzemplarz na świecie

Można by zastanowić się, czy naprawdę warto zapłacić aż taką kwotę za  bądź co bądź – mocno nieaktualną kartę dań. Skoro jednak znaleźli się chętni do licytowania, to widocznie uznali oni, że warto.

Trzeba pamiętać, że prawdopodobnie jest to jedyny zachowany egzemplarz menu z Titanica. W ogólnym chaosie, jaki nastąpił po jego katastrofie, ludzie mogli ratować różne rzeczy, ale karta dań z pewnością nie należała do ich priorytetów.

Sam fakt, że zachowała się do naszych czasów, należy uznać za wyjątkowo szczęśliwy zbieg okoliczności, tym bardziej że nie wiadomo, jakie dokładnie były jej losy. Wiemy tylko, że została znaleziona w albumie fotograficznym z lat 60. XX wieku, należącym niegdyś do kanadyjskiego historyka Lena Stephensona.

Nie tylko menu

Rzeczone menu zachowało się w doskonałym stanie – widać na nim jedynie lekkie zacieki spowodowane przebywaniem w wodzie – ale akurat w przypadku przedmiotu pochodzącego z Titanica tego rodzaju „skaza” stanowi raczej wartość dodaną. Nic zatem dziwnego, że na widok takiej karty dań specjalistom z domu aukcyjnego zaświeciły się oczy. Okazało się jednak, że nawet oni nie doszacowali wartości znaleziska – ustalili bowiem cenę wywoławczą na 60 tys. funtów: o 24 tysiące mniej, niż udało się wylicytować.

Podczas aukcji sprzedano też inne przedmioty pochodzące z Titanica – i one także osiągnęły dość wysokie ceny. Przykładowo szwajcarski zegarek będący kiedyś własnością pasażera z II klasy sprzedano za kwotę 97 tys. funtów. O tysiąc mniej zapłacono z kolei za koc z tartanu, który wydobyto z  szalupy, co pozwala wysnuć wniosek, że był on używany podczas akcji ratunkowej.

 

Tagi: Titanic, menu, aukcja, katastrofa, ciekawostki
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 maja

Z Jastarni do Władysławowa wyruszył zasłużony dla polskiego żeglarstwa s/y "Generał Zaruski"; po latach niszczenia w ośrodku w Jastarni zapadły decyzje i znalazły się środki na kapitalny remont jachtu.
piątek, 20 maja 2005
W Pucku zostaje wodowany ponton Arkadiusza Pawełka "Cena Strachu".
środa, 20 maja 1998
W Gdyni zakończył rejs Kpt. Henryk Jaskuła na s/y "Dar Przemyśla"; było to pierwsze polskie i trzecie w historii światowego żeglarstwa okrążenie świata bez zawijania do portów; rejs trwał 345 dni.
wtorek, 20 maja 1980
W Gdyni zmarł Karol Olgierd Borchardt, autor wielu książek marynistycznych, m.in. "Znaczy Kapitan".
wtorek, 20 maja 1986
Z zamiarem opłynięcia Islandii wypłynął z przystani JK Stoczni Gdańskiej s/y "Kismet" z Kpt. Wojciechem Orszlukiem. Żeglarze dotarli do stolicy Islandii, ale wielodniowy sztorm uniemożliwił opłynięcie wyspy dookoła. Jacht powrócił do Górek Zachodnich 22.0
czwartek, 20 maja 1965
W Valladolid umiera w zapomnieniu Krzysztof Kolumb, genueńczyk, który powszechnie uchodzi za odkrywcę Ameryki.
niedziela, 20 maja 1520