TYP: a1

Podwodny dron

poniedziałek, 17 lipca 2017
Z mediów/MF

Norweska firma Blueye Robotics, specjalizująca się w budowie urządzeń do eksploatacji głębin wprowadzi do sprzedaży drona pływającego. Dron może się zanurzać na głębokość 150 metrów.

Urządzenie PowerRay da nam możliwość oglądania podwodnego krajobrazu bez wchodzenia do wody. Za jego pomocą możliwe będzie podziwianie z pokładu łodzi czy statku podwodnej roślinności oraz ryb na głębokości, która pozostaje poza zasięgiem płetwonurków i była do tej pory dostępna tylko dla naukowców wyposażonych w odpowiedni sprzęt.

PowerRay waży 8 kg, jest sterowany kablem. Poziomo poruszają go dwa elektryczne silniki, trzeci służy do zanurzania i wynurzania się. Prędkość drona to  9 km/godz. Ponieważ fale radiowe nie rozchodzą się w wodzie, obraz przekazywany kablem transmitowany jest znad wody za pomocą anteny zamontowanej na boi pływającej w rejonie operowania podwodnego drona. PowerRay może operować pod wodą dwie godziny bez ładowania baterii.

Obraz może w ten sposób docierać na pokład łodzi, z której wypuszczono urządzenie, ale także do smartfonów, tabletów czy komputerów ludzi znajdujących się na lądzie. PowerRay może operować pod wodą dwie godziny bez ładowania baterii.

Dron trafi do sprzedaży w styczniu 2018 roku i będzie kosztował 3500 dolarów.

Tagi: dron, nurkowanie, zdjęcia, PoweRay
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 maja

Z Jastarni do Władysławowa wyruszył zasłużony dla polskiego żeglarstwa s/y "Generał Zaruski"; po latach niszczenia w ośrodku w Jastarni zapadły decyzje i znalazły się środki na kapitalny remont jachtu.
piątek, 20 maja 2005
W Pucku zostaje wodowany ponton Arkadiusza Pawełka "Cena Strachu".
środa, 20 maja 1998
W Gdyni zakończył rejs Kpt. Henryk Jaskuła na s/y "Dar Przemyśla"; było to pierwsze polskie i trzecie w historii światowego żeglarstwa okrążenie świata bez zawijania do portów; rejs trwał 345 dni.
wtorek, 20 maja 1980
W Gdyni zmarł Karol Olgierd Borchardt, autor wielu książek marynistycznych, m.in. "Znaczy Kapitan".
wtorek, 20 maja 1986
Z zamiarem opłynięcia Islandii wypłynął z przystani JK Stoczni Gdańskiej s/y "Kismet" z Kpt. Wojciechem Orszlukiem. Żeglarze dotarli do stolicy Islandii, ale wielodniowy sztorm uniemożliwił opłynięcie wyspy dookoła. Jacht powrócił do Górek Zachodnich 22.0
czwartek, 20 maja 1965
W Valladolid umiera w zapomnieniu Krzysztof Kolumb, genueńczyk, który powszechnie uchodzi za odkrywcę Ameryki.
niedziela, 20 maja 1520