TYP: a1

Spełnione marzenie małego wędkarza

wtorek, 1 sierpnia 2023
Hanka Ciężadło

Niekiedy można odnieść wrażenie, że naukowcy zajmują się mało istotnymi dla ludzkości rzeczami (i stąd właśnie wzięła się koncepcja Ig Nobli). Bywa jednak inaczej – nauka w połączeniu z technologią może – dosłownie – spełniać marzenia. Na przykład marzenie dzieciaka, który urodził się bez ręki, a mimo to bardzo chciał wędkować.

Poznajmy Aleksa

Bohater naszej historii mieszka w Wielkiej Brytanii i jest zapalonym wędkarzem, a obecnie – zapewne jednym z najszczęśliwszych siedmiolatków na świecie. Chłopiec urodził się bez ręki; nie wiadomo, dlaczego tak się stało, tym bardziej że, jak mówi jego mama, ciąża przebiegała książkowo i nic nie wskazywało na to, że wystąpi jakikolwiek problem.

Dla Aleksa taki stan rzeczy był normą (pewnie niezbyt wygodną, ale jednak) – za to dla jego rówieśników już nie. Kiedy poszedł do szkoły, inne dzieci zwyczajnie się go bały. Oczywiście rodzice chłopca czynili starania, by mu pomóc – mały był wpisany na listę National Health Service, dzięki czemu miał otrzymać protezę. Potem jednak wydarzyło się szaleństwo związane z pandemią, terminy zostały poprzesuwane i po trzech latach młody nadal czekał. I marzył.

Siódme urodziny

Brak kończyny bez wątpienia jest uciążliwy, szczególnie jeśli przeszkadza w realizowaniu pasji. Aleks marzył o wędkowaniu razem ze swoim tatą, jednak obsługa wędki jedną ręką była bardzo trudna, a właściwie niemożliwa. Nic zatem dziwnego, że zdmuchując świeczki na torcie w swoje siódme urodziny, chłopiec miał tylko jedno życzenie: żeby urosła mu ręka.

Okazało się, że to — z pozoru abstrakcyjne — marzenie udało się spełnić dzięki Open Bionics oraz pomocy finansowej „najmilszego brytyjskiego hydraulika” Jamesa Andersona, prowadzącego fundację DEPHER. James, wzruszony kalectwem chłopca, wyłożył na jego protezę 16 000 dolarów.

W efekcie Aleks otrzymał bioniczną rękę i to nie byle jaką – bo z motywem czarnej pantery. Kiedy ma się siedem lat, trudno o lepszy design.

Z tatą na ryby

Bioniczne ramię Aleksa jest na tyle sprawne, że mały teraz bez problemu obsłuży nie tylko wędkę, ale i wykona dużo bardziej precyzyjne czynności; podobno proteza jest na tyle dopracowana, że pozwala podnieść szpilkę ze stołu. Przede wszystkim jednak pozwala wędkować, z czego młody chętnie korzysta.

Media społecznościowe obiegły więc zdjęcia stojącego nad wodą, uśmiechniętego chłopca, który trzyma wędkę. W obu rękach. Niby mała rzecz, a jednak zmienia dzień na lepsze. 

 

 

 

 

Tagi: wędkarstwo, technologia, ciekawostki, nauka, proteza, ręka
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 maja

Z Jastarni do Władysławowa wyruszył zasłużony dla polskiego żeglarstwa s/y "Generał Zaruski"; po latach niszczenia w ośrodku w Jastarni zapadły decyzje i znalazły się środki na kapitalny remont jachtu.
piątek, 20 maja 2005
W Pucku zostaje wodowany ponton Arkadiusza Pawełka "Cena Strachu".
środa, 20 maja 1998
W Gdyni zakończył rejs Kpt. Henryk Jaskuła na s/y "Dar Przemyśla"; było to pierwsze polskie i trzecie w historii światowego żeglarstwa okrążenie świata bez zawijania do portów; rejs trwał 345 dni.
wtorek, 20 maja 1980
W Gdyni zmarł Karol Olgierd Borchardt, autor wielu książek marynistycznych, m.in. "Znaczy Kapitan".
wtorek, 20 maja 1986
Z zamiarem opłynięcia Islandii wypłynął z przystani JK Stoczni Gdańskiej s/y "Kismet" z Kpt. Wojciechem Orszlukiem. Żeglarze dotarli do stolicy Islandii, ale wielodniowy sztorm uniemożliwił opłynięcie wyspy dookoła. Jacht powrócił do Górek Zachodnich 22.0
czwartek, 20 maja 1965
W Valladolid umiera w zapomnieniu Krzysztof Kolumb, genueńczyk, który powszechnie uchodzi za odkrywcę Ameryki.
niedziela, 20 maja 1520