TYP: a1

Terakota na pomoc koralowcom

piątek, 14 sierpnia 2020
Monika Frenkiel

Jak wiadomo, bardzo dużo organizmów jest zagrożonych z powodu zmian klimatu. Także te w oceanach, na przykład rafy koralowe. Interesujący sposób na ratowanie koralowców wymyślili naukowcy z Hongkongu. 


Grupa naukowców specjalizujących się w biologii morskiej wraz z architektami opracowała specjalne „płytki rafowe” – coś w rodzaju ażurowych kafelków, które maja pobudzać koralowce do wzrostu. 
Kafelki mają ok. 60 cm wielkości i wykonano je w technice 3D z gliny, utwardzonej do terakoty w piecu. Dlaczego z terakoty? Ano glina według naukowców ma być bardziej przyjazna dla środowiska niż stal czy beton, które w wodzie mogą wydzielać toksyczne substancje. Płytki są tak zaprojektowane, że dają koralowcom, nawet tym, które same mogłyby nie przetrwać podstawę do umocowania się. A przede wszystkim zapobiegają groźnej dla koralowców sedymentacji.
Sposób wypróbowano na razie w parku morskim Hoi Ha Wan w Hongkongu – w parku tym znajduje się ponad ¾ koralowców tworzących rafy w wodach Hongkongu. Kafle, połączone w grupy (łącznie 40 metrów kwadratowych) umieszczono w trzech miejscach i umieszczono na nich trzy rodzaje rodzimych koralowców. Teraz przez najbliższe półtora roku naukowcy będą obserwowali efekty eksperymentu. 

 

Tagi: koralowce, ekologia, technika
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 maja

Z Jastarni do Władysławowa wyruszył zasłużony dla polskiego żeglarstwa s/y "Generał Zaruski"; po latach niszczenia w ośrodku w Jastarni zapadły decyzje i znalazły się środki na kapitalny remont jachtu.
piątek, 20 maja 2005
W Pucku zostaje wodowany ponton Arkadiusza Pawełka "Cena Strachu".
środa, 20 maja 1998
W Gdyni zakończył rejs Kpt. Henryk Jaskuła na s/y "Dar Przemyśla"; było to pierwsze polskie i trzecie w historii światowego żeglarstwa okrążenie świata bez zawijania do portów; rejs trwał 345 dni.
wtorek, 20 maja 1980
W Gdyni zmarł Karol Olgierd Borchardt, autor wielu książek marynistycznych, m.in. "Znaczy Kapitan".
wtorek, 20 maja 1986
Z zamiarem opłynięcia Islandii wypłynął z przystani JK Stoczni Gdańskiej s/y "Kismet" z Kpt. Wojciechem Orszlukiem. Żeglarze dotarli do stolicy Islandii, ale wielodniowy sztorm uniemożliwił opłynięcie wyspy dookoła. Jacht powrócił do Górek Zachodnich 22.0
czwartek, 20 maja 1965
W Valladolid umiera w zapomnieniu Krzysztof Kolumb, genueńczyk, który powszechnie uchodzi za odkrywcę Ameryki.
niedziela, 20 maja 1520