TYP: a1

Dr Irena Eris ORC European Championship Gdańsk 2017 już za miesiąc

czwartek, 22 czerwca 2017
Dariusz Olejniczak

Ponad 800 żeglarzy z całej Europy gościć będzie w gdańskiej marinie od 24 do 29 lipca podczas Dr Irena Eris ORC European Championship Gdańsk 2017. Przedstawiciele organizatorów, sponsorów i patronów wydarzenia spotkali się we wtorek 20 czerwca z dziennikarzami na konferencji prasowej, by opowiedzieć o szczegółach tej imprezy.

Na pytania prasy odpowiadali: przedstawiciel Wydziału Sportu w gdańskim magistracie Andrzej Radomski, reprezentująca sponsora tytularnego szefowa Działu Komunikacji Dr Irena Eris, Joanna Łodygowska, przedstawiciel zarządu Granarii Jan Kurbiel, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusław Witkowski (występujący równocześnie jako wiceprezes Polskiego Związku Żeglarskiego ds. morskich) oraz aktorka, żeglarka i ambasadorka Mistrzostw Europy, Monika Kwiatkowska.


- Firma Dr Irena Eris, dbająca o kobiecą urodę i kanony piękna, stara się angażować w sporty, które są piękne - wyjaśniła zaangażowanie sponsora tytularnego Joanna Łodygowska. – Od jedenastu lat organizujemy największy i najbardziej prestiżowy w tej części Europy turniej golfowy dla kobiet, mamy swój udział w turniejach szachowych, bo jak wiadomo szachy to królewska i szlachetna gra, a ponadto od kilku lat wspieramy różne imprezy żeglarskie. Żeglarstwo jest po prostu pięknym sportem. Cieszymy się, że mamy pieczę nad imprezą, która przyciągnie do Gdańska najznakomitsze żeglarskie osobistości z całego kontynentu. Lubimy angażować się w inicjatywy nie tylko piękne, na najwyższym poziomie, ale widowiskowe i nietuzinkowe. Mistrzostwa żeglarzy morskich to nie pierwsze gdańskie przedsięwzięcie, w które jesteśmy zaangażowani. Jesteśmy partnerem Opery Bałtyckiej za co otrzymaliśmy tytuł Splendor Gedanensis, mecenasa kultury. Bardzo cenimy Gdańsk i chętnie uczestniczymy w tutejszych  inicjatywach sportowych i kulturalnych.


Prezes Bogusław Witkowski mówił m.in. o formule, w której rozgrywane będą Mistrzostwa, a także o imprezie bezpośrednio poprzedzającej zmagania o tytuł najlepszej załogi starego kontynentu – Granaria Morskich Żeglarskich Mistrzostwach Polski Gdańsk 2017, które odbędą się w dniach 21-23 lipca.
- Bazując na doświadczenia wielu krajów, korzystających z własnych współczynników regatowych uznaliśmy, że formuła ORC jest najbardziej sprawiedliwa – wyjaśnił prezes Witkowski. - Pozwala ona zoptymalizować pomiary jachtów tak, by wyrównać szanse wszystkich ścigających się jednostek, niezależnie od ich długości i powierzchni żagli. Ponadto formuła ta wymaga, by wszystkie startujące w regatach jednostki były wyposażone w środki ratownicze. To wprawdzie dodatkowe obciążenie jachtu, ale musimy dbać, by żeglarze mogli cieszyć się udziałem w zmaganiach sportowych bez obaw o swoje bezpieczeństwo. A jeśli chodzi o lipcowe regaty, postanowiliśmy dodać element, którego w dotychczas rozgrywanych Mistrzostwach Europy ORC nie było. Poza walką o tytuł indywidualnego mistrza kontynentu, wprowadzamy kategorię drużynowego mistrza, czyli swego rodzaju puchar narodów. Chcemy też zadbać o więzi klubowe poszczególnych załóg i ich jednostek. Dlatego w Mistrzostwach Polski, każdy klub może wystawić dowolną liczbę jachtów, a do klasyfikacji końcowej zaliczane będą rezultaty dwóch najlepszych biegów poszczególnych załóg. W ten sposób wyłonimy drużynowego mistrza na krajowym podwórku. W Mistrzostwach Europy system przewiduje klasyfikację ekip narodowych, które wystawiają co najmniej cztery jachty. Z trzynastu krajów, które jak dotąd zgłosiły akces do tych regat, dziewięć wystawi wymaganą liczbę załóg.


Wtorkowa konferencja w gdańskim hotelu „Królewski” była też okazją do uhonorowania zwyciężczyni konkursu na projekt statuetki Mistrzostw Europy, a jest nią Edyta Szalewska z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Laureatka otrzymała czek na 3 tysiące złotych od sponsora konkursu, Polskiej Grupy Odlewniczej. Czek przekazała kierownik marketingu PGO, Ewelina Neska.


- Jestem studentką gdańskiej uczelni, a ukończyła liceum plastyczne na kierunku metaloplastyka - powiedziała nam Edyta Szalewska. - Zawsze interesowało mnie projektowanie medali i statuetek. Dlatego postanowiłam spróbować swoich sił w konkursie. Mój projekt jest artystycznym odwzorowaniem żagli, powierzchni płótna, przysłowiowego wiatru w żaglach, ale w tej materii ukryta jest sylwetka żeglarza. Jednym słowem, chciałam pokazać związek człowieka z jachtem, na którym pływa.
Jak dotąd udział w tegorocznych ME ORC zadeklarowały 92 załogi, ale lista startowa zamknięta zostanie dopiero 15 lipca. 14 lipca poznamy nazwiska wszystkich żeglarzy startujących  w regatach. Miasteczko regatowe ulokowane będzie wzdłuż ulicy Szafarnia, przy której mieści się Marina Gdańsk. Zaplecze regat mieścić się będzie na terenie parkingu Przy polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance. 
 

 

Tagi: regaty, Dr Irena Eris ORC European Championship, Gdańsk
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 grudnia

W stoczni Multiplast w Vannes wodowano katamaran "Orange II".
środa, 22 grudnia 2004
Na Barbados dopływa Arkadiusz Pawełek na pontonie "Cena Strachu"; Polak jest drugim człowiekiem na świecie, który pontonem przepłynął Atlantyk (41 dni, 3000 Mm).
wtorek, 22 grudnia 1998
Opłynięcie Hornu przez "Pogorię" pod dowództwem Krzysztofa Baranowskiego.
czwartek, 22 grudnia 1988