TYP: a1

Festyn i nowa wystawa na Sołdku

wtorek, 5 października 2021
Informacja prasowa/NMM w Gdańsku

W sobotę, 9 października 2021 r. od 12:00 do 18:00 Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprasza na wielkie otwarcie nowej wystawy stałej na statku-muzeum „Sołdek” i zorganizowany z tej okazji festyn rodzinny. Tego dnia będzie można zwiedzić rudowęglowiec za symboliczną złotówkę. Czeka moc atrakcji, gra z nagrodami, muzyka, balony oraz słodka wata cukrowa i krówki. 

– Na festyn rodzinny przygotowaliśmy specjalną grę statkową z upominkami, która składa się różnorodnych zabaw. – mówi Przemysław Węgrzyn z Działu Edukacji Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. – Każdy znajdzie rozrywkę dla siebie! Chętni sprawdzą się w roli stoczniowców: przymierzą maskę spawacza i zbudują własny statek z klocków, lub marynarzy: wywołają „dowódcę” przez walkie-talkie oraz zbudują i uruchomią rurę głosową. Fanów wirtualnej rzeczywistości zaprosimy do zwiedzenia niedostępnych przestrzeni „Sołdka”. Na miłośników gier czekać będzie statkowe domino, a także marynistyczne gry: pamięciowa i karciana.

Najważniejszym punktem wizyty, atrakcją nad atrakcjami, będzie nowa wystawa stała pt. „Sołdek i jego czasy”, mieszcząca się w wyremontowanych ładowniach nr 3 i 4. Ekspozycja odkryje przed gośćmi świat historycznego statku o napędzie parowym, z którym zawiązane są życiorysy i emocje wielu ludzi morza. Zaprezentuje historię polskiej techniki okrętowej, w szczególności realia polityczne, społeczne oraz gospodarcze w jakich powstawał „Sołdek” i w jakich był eksploatowany. Gabloty z węglem i rudą żelaza oraz nowoczesne środki multimedialne urozmaicą zwiedzanie. Podnosząc słuchawki telefoniczne, goście posłuchają opowieści o losach statku; siadając w małych salkach kinowych i oglądając historyczne filmy dokumentalne, zobaczą jak po wojnie odradzał się polski przemysł okrętowy, a zapoznając się z obrazami filmowymi emitowanymi na ekranach, poznają charakterystykę pracy spawaczy, niterów i traserów. – Umożliwiliśmy zwiedzającym bezpośredni kontakt z wybranymi eksponatami – mówi Jakub Adamczak z Działu Historii Budownictwa Okrętowego NMM. – Uwydatniliśmy również elementy konstrukcji „Sołdka” poprzez odpowiednie ich podświetlenie wewnątrz, a także zastosowaliśmy ścieżki dźwiękowe z odgłosami morza, maszyny parowej i pracy stoczni, które tworzą niezwykły klimat.

„Sołdek” jest stałym elementem nabrzeża wyspy „Ołowianka” i jedną z najbardziej popularnych turystycznych atrakcji w regionie. Jego remont oraz organizacja nowej wystawy stałej były możliwe dzięki projektowi "2 statki - wspólne morze. Sołdek i Vityaz: dziedzictwo morskie Polski i Rosji". – Cieszymy się, że możemy zaprosić na otwarcie nowej wystawy naszych najważniejszych gości, czyli zwiedzających – mówi dr Robert Domżał, dyrektor NMM.

Wejście na statek-muzeum „Sołdek” w sobotę będzie możliwe do godziny 17:00. Kasy biletowe również będą czynne do 17:00.

 

Tagi: Sołdek, wystawa
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 maja

Z Jastarni do Władysławowa wyruszył zasłużony dla polskiego żeglarstwa s/y "Generał Zaruski"; po latach niszczenia w ośrodku w Jastarni zapadły decyzje i znalazły się środki na kapitalny remont jachtu.
piątek, 20 maja 2005
W Pucku zostaje wodowany ponton Arkadiusza Pawełka "Cena Strachu".
środa, 20 maja 1998
W Gdyni zakończył rejs Kpt. Henryk Jaskuła na s/y "Dar Przemyśla"; było to pierwsze polskie i trzecie w historii światowego żeglarstwa okrążenie świata bez zawijania do portów; rejs trwał 345 dni.
wtorek, 20 maja 1980
W Gdyni zmarł Karol Olgierd Borchardt, autor wielu książek marynistycznych, m.in. "Znaczy Kapitan".
wtorek, 20 maja 1986
Z zamiarem opłynięcia Islandii wypłynął z przystani JK Stoczni Gdańskiej s/y "Kismet" z Kpt. Wojciechem Orszlukiem. Żeglarze dotarli do stolicy Islandii, ale wielodniowy sztorm uniemożliwił opłynięcie wyspy dookoła. Jacht powrócił do Górek Zachodnich 22.0
czwartek, 20 maja 1965
W Valladolid umiera w zapomnieniu Krzysztof Kolumb, genueńczyk, który powszechnie uchodzi za odkrywcę Ameryki.
niedziela, 20 maja 1520