TYP: a1

Filmowe święto miłośników żagli

piątek, 29 marca 2013
W dniach 20-21 kwietnia (sobota i niedziela) w Gdańsku odbędzie się edycja Przeglądu Filmów Żeglarskich JachtFilm. Miłośnicy żagli będą mogli zapoznać się z najciekawszymi filmami dokumentalnymi o tematyce marynistycznej. Zapraszamy wszystkich na dwa wieczory do auli kinowej Wydziału Filologicznego na Uniwersytecie Gdańskim. W poniedziałek 22 kwietnia o godz. 18.0 w kinie Neptun - premierowy pokaz filmu "Tabarly".

Wśród filmów związanych z polskim żeglarstwem znajdzie się obraz Michała Dąbrowskiego „Karol Olgierd Borchardt - Kapitan własnej duszy”. Borchardt opowiada w filmie między innymi o tym, jak z powodów zdrowotnych nie dostał się za pierwszym razem do szkoły morskiej, i dopiero rok później, za osobistym wstawiennictwem generała Mariusza Zaruskiego, otrzymał indeks. „Kapitan własnej duszy” to także film o historii portu w Gdyni i o marzeniach o morskiej potędze kraju. Prace nad dokumentem rozpoczęły się w 1974 roku i dopiero rok temu, po wielu latach przerwy, zostały ukończone.

Z morską historią Trójmiasta związany jest także film o jachcie Generał Zaruski. Bractwo Żelaznej Szekli i rejsy na Zaruskim, to pod koniec lat 70. wielka okazja dla młodych ludzi z całej Polski posmakowania żeglarskiej przygody.

Film „Kapitan” to z kolei inna historia dotycząca postaci związanej z historią żaglowca Dar Pomorza. Regaty wielkich żaglowców w ramach Operacji Żagiel z 1972 roku to okazja do przypomnienia osoby legendarnego kapitana Kazimierza Jurkiewicza.

Zobaczymy też opowieść „Jachtem donikąd” o tragicznej historii „Raczyńskiego II”. W sierpniu 1979 roku, mieszkający we Francji Ryszard Raczyński zgłosił w PZŻ inicjatywę wystawienia nowoczesnego jachtu pod polską banderą do atlantyckich regat samotników OSTAR. Konstruktorem i sternikiem miał być Czesław Gogołkiewicz. Film opowiada o absurdach PRL-u i budowie jachtu w wiejskiej stodole pod Sandomierzem.

Miłośników zimnych mórz i gór lodowych zainteresuje film „Berserk w Antarktyce” opowiadający o Jarle Andhøy, bezkompromisowym norweskim żeglarzu i wagabundzie.

Należy koniecznie wspomnieć o filmie „Na głęboką wodę” z 2006 roku o słynnych regatach Golden Globe. Zwycięstwo Robina Knox-Johnstona to tylko jedna ze stron pierwszych regat non-stop dookoła świata. Drugą, niewiarygodną wręcz historią związaną z tymi regatami, to wielkie oszustwo innego Brytyjczyka, zakończone tragedią na oceanie…O innych filmach pokazywanych w ramach Przeglądu można przeczytać w dziale Program.

Projekcjom filmów będą towarzyszyć ciekawe zapowiedzi i gawędy. Zaplanowano także konkursy związane z żeglarstwem oraz prezentowanymi filmami.

Patronem honorowym Przeglądu jest Prezydent Miasta Gdańsk Pan Paweł Adamowicz oraz Polski Związek Żeglarski.

Sponsorami, partnerami i fundatorami nagród dla widzów Przeglądu są: Henri Lloyd, Delphia Yachts, Eljacht, Eurolot S.A. Teknos/ Oliwa, Pogodynka.Pl, Yachting Holidays, 3Oceans - armator żaglowca „Fryderyk Chopin”, Buff Polska, Fundacja CWM ZHP, Boatcraft.pl, Tanierejsy.pl, armator żaglowca Kapitan Borchardt, szkoła żeglarstwa Morka, Związek Miast i Gmin Morskich, Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: Radio Gdańsk, portal Trójmiasto.pl, Magazyn Wiatr,Travel Channel, PortalŻeglarski.com, Sailbook.pl.

Współorganizatorem Przeglądu Filmów Żeglarskich JachtFilm w Gdańsku jest Akademickie Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego Alternator.

Więcej informacji: www.jachtfilm.pl

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 26 grudnia

Na wieczną wachtę odszedł Henryk Widera, żeglarz i skrzypek
środa, 26 grudnia 2018
W dorocznych regatach (od 1945 r.) z Sydney do Hobart w klasycznych regatach oceanicznych wystartował po raz pierwszy jacht pod polską banderą ("Łódka Sport", eks "Łódka Bols"); po trzech dobach jacht zameldował sie na mecie jako zwycięzca klasy IRC-A.
środa, 26 grudnia 2001