TYP: a1

Jubileuszowa Gala w Starej Rzeźni

poniedziałek, 28 grudnia 2015
Wiesław Seidler
- „Gdy siądziesz za sterem i poczujesz jak drży żagiel napięty wiatrem – nie oprzesz się i na wiele lat zapamiętasz to uczucie nieograniczonej swobody, samodzielności i zbratania z siłami przyrody. Zrób pierwszy krok!” – tak zachęcał młodych ludzi do żeglarstwa kapitan Krzysztof Baranowski… Właśnie. Zrób pierwszy krok! Tylko od czego zacząć? Możliwości są różne, a dla dzieci i młodzieży ze Szczecina jest jeszcze unikatowy w skali kraju – Szczeciński Program Edukacji Morskiej, realizowany od… 20 lat! Program wyjątkowy, z młodzieżą u steru jachtów i żaglowców, pod Biało-Czerwoną i pod banderą morskiego Szczecina. Na początek trochę wspomnień…


Byłem pomysłodawcą tego Programu, który 20 lat temu został przez władze miasta Szczecina przyjęty do realizacji, początkowo jako tzw. zadanie publiczne, realizowane przez 12 lat przez Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski, a od 2008 – już jako zadanie własne Wydz. Oświaty – prowadzony jest przez Pałac Młodzieży. Tak naprawdę wychowanie morskie i edukacja morska mają w Szczecinie o wiele dłuższą historię, wpisują się doskonale w mijające właśnie 70-lecie polskiego żeglarstwa na Pomorzu Zachodnim, a sam Program – najpierw pod nazwą Miejski i Regionalny Program Morskiej Edukacji Dzieci i Młodzieży – bazował właśnie początkowo na nauczycielach – pasjonatach morza, i na uczniach z już wcześniej działających ponad 20 Szkolnych Kołach Ligi Morskiej, ze Szczecina i województwa. Byłem nieprzerwanie koordynatorem Programu - do 2012 roku, teraz ze strony Pałacu odpowiadają za to zadanie Monika Chmielewska i Jolanta Gałęzowska, a ze strony Wydziału Oświaty opiekę sprawuje od lat inspektor Grzegorz Janowski…


O Programie wielokrotnie już pisałem, przypomnę tylko, że jest połączeniem wielu działań „lądowych”, w Pałacu i w szkołach, jak konkursy, sesje, festiwale szant, itp., z przygodą na wodzie, pod żaglami, od żeglarskiego ABC, po rejsy pełnomorskie, na jachtach i żaglowcach, z bazą szkoleniową w miejskim młodzieżowym Centrum Żeglarskim nad jeziorem Dąbie (byłym Ośrodku Morskim Pałacu Młodzieży). Wszystko pod hasłami – „Morze przygody – z wiatrem w żaglach”, a także – „Od przedszkolaka po studenta Akademii Morskiej”. Teraz do Szczecińskiego Programu Edukacji Wodnej i Żeglarskiej przystępuje corocznie do 50 Szkolnych Kół Edukacji Morskiej, co oznacza tysiące dzieci z każdego typu szczecińskich placówek oświatowych, od przedszkoli po szkoły średnie, objętych Programem, z licznym gronem nauczycieli i przyjaciół Programu – ludzi morza…


To właśnie ta duża programowa wieloletnia „załoga” – blisko 150 osób, w tym nauczycieli Opiekunów SKEM, dyrektorów przedszkoli i szkół, przedstawicieli władz oświatowych i miejskich, pasjonatów morza i edukacji morskiej, przyjaciół Programu, spotkała się ostatnio w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia na Łasztowni, na jubileuszowej Gali z okazji 20-lecia Programu. Artystyczny i oficjalny scenariusz uroczystości, przygotowany i prowadzony przez instruktorów Pałacu Młodzieży, świetnie obrazował hasła i dokonania Programu, w formie barwnego i dynamicznego „Żeglarskiego Expresu”, na początek z żywiołowym „Tańcem piratów” z PP 27 „Żagielek”. Później kolejne występy młodzieży – m.in. zespołów „CDN” z ZS 1, Markato i Cantaro z Pałacu Młodzieży, uczniów z Gim. 6, i nauczycieli, przeplatane były filmami i wręczaniem pamiątkowych statuetek, dyplomów i jubileuszowych medali (na zdjęciu), które w imieniu prezydenta miasta wręczał jego zastępca Krzysztof Soska, wspomagany przez dyrekcję PM. Była to dłuuuga lista, uhonorowano praktycznie całą wspomnianą „załogę” Programu, od jego pionierów i seniorów, po Opiekunów SKEM, kadrę PM i CŻ, władze, przyjaciół, media, itd. Na koniec był piękny tort, poczęstunek i wspomnieniowe rozmowy, m.in. przy jubileuszowej wystawie fotograficznej…


Płyniemy dalej. Dziękujemy za życzenia i gratulacje…

Tekst i zdjęcia: Wiesław Seidler
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 21 grudnia

W Adenie zwodowano polski statek "Dar Opola", który następnie pod dowództwem Kpt. Bolesława Kowalskiego wyszedł w rejs naukowy na Morze Czerwone.
poniedziałek, 21 grudnia 1959