TYP: a1

Na Orvaldi Nord CUP rozdane medale Mistrzostw Polski

wtorek, 30 czerwca 2015
Informacja prasowa
W pierwszy weekend na Orvaldi Nord CUP w Górkach Zachodnich wystartowała bardzo duża grupa Laserów - łącznie około 100 zawodników w klasach Laser 4.7, Radial i Standard. Dla tych ostatnich były to Mistrzostwa Polski Juniorów, żeglarki w na Laserach 4.7 walczyły o Mistrzostwo Polski, a pozostali - o punkty w Pucharach Polski.


fot. Sail Spotting / Bartosz Modelski


- Na tych regatach jestem już po raz drugi. Co prawda w ubiegłym roku jako sędzia, tym razem jako trener. Przyjechałem tutaj ze swoimi podopiecznymi, bo regaty te są na prawdę dobrze zorganizowane, na wysokim poziomie. Jesteśmy tutaj w sporym składzie 10 zawodników, startując w klasach Laser 4.7, Radial i Standard, a więc w całym przekroju wielkości żagla. Dla nas jest to element przygotowań do Mistrzostw Europy, które w przyszłym miesiącu odbędą się w Gdyni. Nie nie mieliśmy wysokich celów, na regaty zjechała bardzo duża grupa Laserów, więc dla moich zawodników było to raczej szkolenie i ogrywanie się w wysokiej stawce. Pogoda dopisuje, jest świetny klimat, dobra organizacja, więc wszyscy są zadowoleni. Na pewno za rok też tu przyjedziemy - powiedział nam Rafał Milczarczyk, trener MKŻ Arka Gdynia.

Mistrzostwo Polski Juniorów w Laserze Standard wywalczył Dawid Kania z Poznania, mistrzynią Polski Laser 4.7 została Katarzyna Pic z Poznania, zaś wśród mężczyzn najlepszy był Maxim Dziahel z USiT Grodno. Na Laserze Radialu najlepiej pływała Magda Kwaśna z Chojnic.

Załogi klasy Nautica 450, podobnie jak w roku ubiegłym walczyły na Orvaldi Nord CUP w Mistrzostwach Polski. Pawłowi Nawrockiemu nie udało się obronić tytułu - zajął tym razem drugie miejsce o włos za zwyciężczynią, Anną Jabłońską:

- To mój drugi start na Nautice, ale udało nam się wygrać. Muszę przyznać, że nie było łatwo. Warunki pogodowe mieliśmy przeróżne, od słabego wiatru aż do mocniejszego. W mojej klasie wystartowało 8 zespołów, które podzieliły się tutaj tak jakby na dwie stawki, cztery łódki nieco mocniejsze niż cztery pozostałe, ale w zasadzie do końca nie było wiadomo kto stanie na podium. Tymbardziej cieszy nas zdobyte Mistrzostwo Polski - podsumowała zawody Anna Jabłońska, która wygrała w klasie Nautica 450. - Bardzo fajna organizacja, wszystko profesjonalnie, mam nadzieję wystartować tu za rok.

O Mistrzostwo Polski rywalizowały jeszcze dwie klasy. W Hobie 16 zdecydowanie najlepszy był Robert Wilczyński - wygrał wszystkie wyścigi, a w klasie Hornet - Mirosław Marcinkiewicz.

Pozostałe klasy walczyły o punkty Pucharu Polski. W klasie Finn zwyciężył Jeremi Zimny, tuż przed ubiegłorocznym triumfatorem, Piotrem Kulą, na Europach - Jan Pic, a w OK Dinghy Paweł Pawlaczyk.

Dzień wcześniej, w niedzielę, regaty zakończyły klasy Delphia 24, Scandinavia Skippi 650 i Micro. Bez większych niespodzianek zakończyła rywalizację klasa Micro. Tam najlepszy okazał się wielokrotny Mistrz Świata klasy Micro, zawodnik Stali Gdynia, Piotr Tarnacki na jachcie Roca. Zawody skończyły też klasa Delphia 24 OD. Najlepiej ścigał się tym razem team Star Telecom Waldemara Sałaty. Natomiast na najwyższym stopniu podium w klasie Scandinavia Skippi 650 uplasował się Rafał Moszczyński z Grupy Sztorm.

W środę na Orvaldi Nord CUP na wodę zejdą Korsarze rozpoczynając tym samym Mistrzostwa Europy Korsar Euro CUP, które potrwają do soboty. Szykuje się bardzo ciekawa rywalizacja pomiędzy załogami z Polski, Niemiec i Austrii.

Dotychczasowe rezultaty:

Laser Standard
1. Dawid Kania, ŻLKS Poznań
2. Adrian Raczkowski, UKŻ Wiking Toruń
3. Jakub Rodziewicz, Sejk Pogoń Szczecin

Laser 4.7 (Open Girls)
1. Katarzyna Pic, ŻMKS-Poznań
2. Magdalena Daniszewska, MBSW/UKŻR Niegocin Giżycko
3. Marian Williams, Jasia Hong Kong

Laser 4.7 (Open Boys)
1. Maxim Dziahel, USiT Grodno
2. Damian Kosmalski, CHKŻ Chojnice
3. Szymon Pawlik, KS Centrum Żeglarskie Szczecin

Laser Radial
1. Magda Kwaśna, CHKŻ Chojnice
2. Natalia Stawiarska, MKS 2 Warszawa
3. Julia Oleksiuk, AZS Uniwersytet Warszawski

Nautica 450
1. Anna Jabłońska, HRM Racing Team, JKW Poznań
2. Paweł Nawrocki
3. Witold Małecki, ProData, ProData Sailing Team

Hobie 16
1. Robert Wilczyński, PHCA
2. Bartłomiej Janiszewski, Finder/ ana.com.pl, PHCA
3. Dominique Bohdziewicz, UKS NAVIGO Sopot

Hornet
1. Mirosław Marcinkiewicz, WKŻ Wolsztyn
2. Tomasz Pikula, WKŻ Wolsztyn
3. Tomasz Derwinis, MOS 2 Warszawa

Finn
1. Jeremi Zimny, WKŻ Wolsztyn
2. Piotr Kula, Gdański Klub Żeglarski
3. Szymon Winiarski, WKŻ Wolsztyn

Europa
1. Jan Pic, ŻMKS Poznań
2. Krzysztof Matysik, WKŻ Wolsztyn
3. Joanna Małyszka, KŻ MEWA POZNAŃ

OK Dinghy
1. Paweł Pawlaczyk, JKW Poznań
2. Jakub Kania, ZLKS POZNAŃ
3. Robert Œwięcki, MOS 2 Warszawa

Micro
1. Piotr Tarnacki, ROCA, 77 racing - STAL GDYNIA
2. Paweł Bogdan, SAILDEV, SŻ Płock
3. Maciej Grodzki, ALTER EGO, Klub Marynistyczny KAPER

Delphia 24OD
1. Waldemar Sałata, Star Telekom, KS Spójnia Warszawa
2. Piotr Kędziora, CELLFAST, Cellfast Sailing Team
3. Michał Korneszczuk, Yacht Klub Stal GDYNIA

Scandinavia Skippi 650
1. Rafał Moszczyński, Johnny Black, Sztorm Grupa
2. Dominik Ostrowski, Opcja.pl, MKS 2 Warszawa
3. Jan Siekierzyński, Volvo Ocean Race, SSS








TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 maja

Yves Parlier na katamaranie "Mediatis Region Aquitaine" bije rekord 24-godzinnej żeglugi w klasie 60-stopowej z wynikiem 585,5 Mm (o 45,5 Mm lepiej od poprzedniego rekordu).
piątek, 19 maja 2006
W Breście zakończył rejs trimaran "Sport Elec", jacht z pięcioosobową załogą na pokładzie; okołoziemską trasę przebyto w 71 dni, 14 godzin, 22 minuty i 8 sekund, co było ówczesnym rekordem Jules Verne Trophy.
poniedziałek, 19 maja 1997
Na "Nord IV" z San Francisco wyruszył w samotny rejs dookoła świata Andrzej Urbańczyk; trasa wiodła przez Cieśninę Torresa do portu Darwin, potem do Kapsztadu i Panamy i z powrotem do San Francisco (24.06.1984 r.).
środa, 19 maja 1982
W San Francisco urodził się Paul Cayard, jeden z najbardziej słynnych żeglarzy morskich na świecie.
wtorek, 19 maja 1959
Z Falmouth na jachcie "Emmanuel" wyruszył w rejs przez Atlantyk trasą północną komandor R. D. Graham; dotarł do Saint John's na Nowej Fundlandii (z krótkim postojem w Bantry w południowej Irlandii).
piątek, 19 maja 1933