TYP: a1

"Niezniszczalny" Radek o oceanicznych zmaganiach żeglarskich

czwartek, 14 stycznia 2016
Informacja prasowa | Zygmunt Kowalski
W niedzielę, 31 stycznia br o godzinie 13.00 w Starej Rzeźni na szczecińskiej Łasztowni, w cyklu „Dzień Podróżnika”, rozpocznie się otwarte dwugodzinne spotkanie ze znanym żeglarzem, kpt. Radosławem Kowalczykiem.

Kowal

Radosław „Radek” Kowalczyk jest pierwszym Polakiem, który dwukrotnie uczestniczył w jednych z najtrudniejszych na świecie zmagań żeglarskich, co dwa lata organizowanych międzynarodowych transatlantyckich regatach samotnych żeglarzy - Mini Transat 650. Liczba 650 oznacza, że w dwuetapowych regatach na trasie z Europy do Ameryki Południowej mogą uczestniczyć wyłącznie samotni żeglarze na jachtach o długości 650 cm (6,5 m), na warunkach szczegółowo określonych przez organizatorów. Przed nim w regatach tych uczestniczyli: Kazimierz „Kuba” Jaworski w roku 1977, a po 30 latach, w roku 2007 Jarosław „Jaro” Kaczorowski.

Po sześciu latach przygotowań, w roku 2011 Radek Kowalczyk po raz pierwszy wystartował do tych regat na zbudowanym w garażu jachcie. Jako jedyny ze startujących żeglarzy, w ciągu kilku wcześniejszych miesięcy zdołał wypełnić rygorystyczne wymogi kwalifikacyjne, w tym start w kilku trudnych regatach morskich i przepłynięcie na swym jachcie 2000 mil morskich.
W uznaniu tego, że mimo groźnego zderzenia się na oceanie z wielorybem oraz późniejszych problemów technicznych pokonał całą liczącą ponad 4200 mil morskich trasę z francuskiego La Rochelle przez Funchal na Maderze do brazylijskiego Salvador de Bahia, pozostali zawodnicy nadali mu miano Niezniszczalny.

Do regat Mini Transat 2015 na trasie z Douarnenez we Francji przez Lanzarotte na Wyspach Kanaryjskich do Gwadelupy na Karaibach wystartował na super nowoczesnym, specjalnie dla niego zbudowanym w Szczecinie 6,5-metrowym jachcie. Wkrótce po opuszczeniu Lanzarotte jacht zaczął tonąć po zderzeniu się w nocy z jakimś pływającym po oceanie obiektem. Radek zmuszony został do wezwania pomocy. Uratowany dzięki perfekcyjnemu przestrzeganiu zalecanych procedur bezpieczeństwa oraz sprawnej akcji ratowniczej, niemal natychmiast zadeklarował chęć kontynuowania startów w kolejnych oceanicznych regatach samotnych żeglarzy.

Na zapowiadanym spotkaniu Radek Kowalczyk zapewne opowie o swoich przeżyciach, przemyśleniach i dalszych planach żeglarskich. Dodajmy tylko, że w obu oceanicznych regatach samotnych żeglarzy Radek Kowalczyk startował na jachtach o nazwie „Calbud”. Przedsiębiorstwo Budowlane Calbud, współwłaściciel CSL - gospodarza Starej Rzeźni, było jego głównym sponsorem.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 maja

Z Jastarni do Władysławowa wyruszył zasłużony dla polskiego żeglarstwa s/y "Generał Zaruski"; po latach niszczenia w ośrodku w Jastarni zapadły decyzje i znalazły się środki na kapitalny remont jachtu.
piątek, 20 maja 2005
W Pucku zostaje wodowany ponton Arkadiusza Pawełka "Cena Strachu".
środa, 20 maja 1998
W Gdyni zakończył rejs Kpt. Henryk Jaskuła na s/y "Dar Przemyśla"; było to pierwsze polskie i trzecie w historii światowego żeglarstwa okrążenie świata bez zawijania do portów; rejs trwał 345 dni.
wtorek, 20 maja 1980
W Gdyni zmarł Karol Olgierd Borchardt, autor wielu książek marynistycznych, m.in. "Znaczy Kapitan".
wtorek, 20 maja 1986
Z zamiarem opłynięcia Islandii wypłynął z przystani JK Stoczni Gdańskiej s/y "Kismet" z Kpt. Wojciechem Orszlukiem. Żeglarze dotarli do stolicy Islandii, ale wielodniowy sztorm uniemożliwił opłynięcie wyspy dookoła. Jacht powrócił do Górek Zachodnich 22.0
czwartek, 20 maja 1965
W Valladolid umiera w zapomnieniu Krzysztof Kolumb, genueńczyk, który powszechnie uchodzi za odkrywcę Ameryki.
niedziela, 20 maja 1520