TYP: a1

Półmetek Pucharu Bałtyku Południowego - aktualna klasyfikacja sterników

wtorek, 30 lipca 2013
Informacja prasowa

Prezes POZŻ prezentuje proporzec lidera
Tegoroczny regatowy sezon żeglarski osiągnął półmetek. Za nami wiele udanych licznie obsadzonych imprez, a przed nami następna partia ważnych dla klasyfikacji Pucharu Bałtyku Południowego regat, dla odmiany skupiona w części zachodniej Bałtyku południowego.

W klasyfikacjach poszczególnych grup jachtów najliczniej dotąd reprezentowana jest klasa KWR. Po 17 imprezach zaliczanych do Pucharu Bałtyku Południowego czołówka w klasyfikacji generalnej sterników w tej klasie nie zmieniła się. Liderem nadal jest Jerzy Jankowski na jachcie ELJACHT (Gdańsk), przed Jackiem Zielińskim na QUICK LIVENER (Gdańsk) i Andreyem Zebrovem na jachcie GLORIA (Kaliningrad). Po ostatniej partii regat w tej grupie pojawiła się silna konkurencja sterników rosyjskich, ale póki co nie stanowi zagrożenia dla lidera grupy, jednak walka może okazać się emocjonująca.

Drugą z kolei pod względem liczebności uczestników jest klasa OPEN. Liderem po 10 imprezach nadal jest Stanisław Filipiak, jacht FILMAR IV (Gdańsk). Drugie miejsce zajmuje awansujący z trzeciej pozycji Marek Marcinkowski na jachcie ZENA II (Gdańsk), przed Piotrem Myśliwcem na BRĄZOWEJ ATENIE.

W klasyfikacji ORC po 10 imprezach prowadzi Krzysztof Paul na DUŻYM PTAKU (Gdańsk), który awansował na pozycję lidera z trzeciego miejsca, przed Jackiem Chabowskim, jacht POLLED 2 (Gdańsk) i Mariuszem Maćkowiakiem na AQUARELLI (Gdańsk).

Prowadzący w poszczególnych klasach mają prawo nosić pod salingiem specjalnie przygotowany żółty proporzec lidera klasyfikacji.

Puchar Bałtyku Południowego skierowany jest do sterników i załóg jachtów rekreacyjnych sklasyfikowanych w tych trzech grupach. Zwycięzcy w poszczególnych grupach są wyłaniani na podstawie sześciu najlepszych wyników osiągniętych w regatach objętych kalendarzem PBP, przy czym dodatkowo punktowany jest udział w regatach rozgrywanych na akwenie różnym od miejsca rzeczywistego stacjonowania jachtu oraz na akwenie morza otwartego. Zwycięzcą klasyfikacji PBP w każdej klasie zostanie sternik, który zdobędzie najwyższą liczbę punktów. Dla najlepszych załóg przewidziane są nagrody.

Puchar Bałtyku Południowego (PBP) to nowatorska inicjatywa polegająca na objęciu wspólną klasyfikacją sterników jachtów rekreacyjnych biorących udział w rozgrywanych dotąd regatach objętych kalendarzami poszczególnych rejonów. Powstała w wyniku porozumienia Zachodniopomorskiego, Pomorskiego i Elbląskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego oraz Kaliningradzkiej Federacji Żeglarskiej. Kalendarz imprez Pucharu Bałtyku Południowego oraz aktualna klasyfikacja sterników (uaktualniana co dwa tygodnie) znajduje się na stronie zeglarski-pbp.pl.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 maja

Yves Parlier na katamaranie "Mediatis Region Aquitaine" bije rekord 24-godzinnej żeglugi w klasie 60-stopowej z wynikiem 585,5 Mm (o 45,5 Mm lepiej od poprzedniego rekordu).
piątek, 19 maja 2006
W Breście zakończył rejs trimaran "Sport Elec", jacht z pięcioosobową załogą na pokładzie; okołoziemską trasę przebyto w 71 dni, 14 godzin, 22 minuty i 8 sekund, co było ówczesnym rekordem Jules Verne Trophy.
poniedziałek, 19 maja 1997
Na "Nord IV" z San Francisco wyruszył w samotny rejs dookoła świata Andrzej Urbańczyk; trasa wiodła przez Cieśninę Torresa do portu Darwin, potem do Kapsztadu i Panamy i z powrotem do San Francisco (24.06.1984 r.).
środa, 19 maja 1982
W San Francisco urodził się Paul Cayard, jeden z najbardziej słynnych żeglarzy morskich na świecie.
wtorek, 19 maja 1959
Z Falmouth na jachcie "Emmanuel" wyruszył w rejs przez Atlantyk trasą północną komandor R. D. Graham; dotarł do Saint John's na Nowej Fundlandii (z krótkim postojem w Bantry w południowej Irlandii).
piątek, 19 maja 1933