TYP: a1

Przemysław Tarnacki z tytułem Mistrza Polski

poniedziałek, 23 września 2019
Informacja prasowa

Zakończyły się Otwarte Mistrzostwa Polski w Match Racingu organizowane przez Polish Match Tour. W zmaganiach na jeziorze Dąbie udział wzięło 12 zespołów z Danii, Estonii, Francji, Holandii, Szwajcarii i Polski. W klasyfikacji generalnej wygrali Francuzi, ale tytuł Mistrza Polski odzyskał po 5 latach Przemysław Tarnacki.

[t][/t] [s]Fot. Gwidon Libera, www.polishmatch.pl[/s]

W piątek i sobotę rozegrano 66 wyścigów w ramach rundy eliminacyjnej w formule „każdy z każdym”. Słaby początek zanotowali dwaj sternicy z czołowej 10 rankingu Pucharu Świata -  Patryk Zbroja przegrywając 3 pierwsze wyścigi i Mati Sepp przegrywając 2. Najlepiej pływał Przemek Tarnacki i Jeppe Borch, którzy nie przegrali żadnego wyścigi pierwszego dnia. W sobotę, pogoń za czołówką zaczął Patryk Zbroja, ale mimo wygrania 3 wyścigów awansował jedynie na 7 miejsce, ostatnie premiowane jednak awansem do ćwierćfinałów. Bezbłędnie pływał Sepp, wygrywając wszystkie pozostałe wyścigi i awansował prosto do półfinałów. Do ćwierćfinałów awansowali Borch, Francuz Mesnil, Tarnacki, Van Beek z Holandii i Emil Kjaer z Danii. Pozostałe polskie załogi niestety były tłem rywalizacji czołowych załóg światowego rankingu. Najlepiej z nich wypadł Igor Tarasiuk zajmując 8 miejsce i 3 w klasyfikacji Polaków, przed Szymonem Szymikiem, Rafałem Sawickim i Krzysztofem Małeckim.

 

Brak wiatru w sobotę popołudniu i niedzielę rano, zmusił organizatorów do anulowania ćwierćfinałów i przejścia od razu do półfinałów, przez co zapowiadany bezpośredni pojedynek o tytuł Mistrza Polski pomiędzy Tarnackim i Zbroją nie doszedł niestety do skutku.

 

W półfinałach Sepp przegrał z Borchem 1-2, a Mesnil wygrał z Tarnackim również 2-1. W efekcie w meczu o 3 miejsce spotkali się Borch i Tarnacki, by po zaciętej walce lepszym okazał się Duńczyk 2-1. W dużym finale, po emocjach w  pierwszym wyścigu wygranym przez Mesnila, w drugim meczu fatalny błąd popełnił Sepp i po 3 karach został zdyskwalifikowany oddając zwycięstwo w regatach Francuzom.

 

Mistrzem Polski została po 5 latach przerwy załoga Przemka Tarnackiego w składzie Przemek Płóciennik, Jacek Przybylak i Bartek Bartnicki startująca jako Albert Riele Sailing Team. Srebrny medal zdobyła załoga KS Dobra Marina w składzie Patryk Zbroja, Maciej Gonerko, Marcin Zubrzycki i Adam Laskowski. Brąz trafił do młodzieżowej ekipy HRM Racing Team w składzie Igor Tarasiuk, Mateusz Błażejak, Jakub Padzik i Bartek Walencik.

 

 

Klasyfikacja końcowa:

Otwarte Mistrzostwa Polski w Match Racingu, Puchar Świata Grade 2:

1. Maxime Mesnil – Match In Black - Francja
2. Mati Sepp – Eesti Match Race Litt - Estonia

3.  Jeppe Rørholm Borch – Team Faraway - Dania
4. Przemysław Tarnacki – Albert Riele Sailing Team (1 – POL)

5. Emil Kjaer – Downhill Racing Team – Dania

6. Jelmer van Beek – Team Dutch Wave – Holandia

7. Patryk Zbroja – KS Dobra Marina Szczecin (2 – POL)

8. Igor Tarasiuk – HRM Racing Team (3 – POL)

9. Rafał Sawicki – GSC Yachting (4 – POL)

10. Szymon Szymik – Szymik Racing (5 – POL)

11. Krzysztof Małecki – HRM Racing (6 – POL)

12. Lorenz Muller – Bienne Voile - Szwajcaria

Regaty sędziowane były przez 9 osobową komisję sędziowską i arbitrów z Polski, Włoch, Szwecji, Rosji, Szwajcarii i Grecji.

Tagi: regaty, Przemysław Tarnacki
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 maja

Yves Parlier na katamaranie "Mediatis Region Aquitaine" bije rekord 24-godzinnej żeglugi w klasie 60-stopowej z wynikiem 585,5 Mm (o 45,5 Mm lepiej od poprzedniego rekordu).
piątek, 19 maja 2006
W Breście zakończył rejs trimaran "Sport Elec", jacht z pięcioosobową załogą na pokładzie; okołoziemską trasę przebyto w 71 dni, 14 godzin, 22 minuty i 8 sekund, co było ówczesnym rekordem Jules Verne Trophy.
poniedziałek, 19 maja 1997
Na "Nord IV" z San Francisco wyruszył w samotny rejs dookoła świata Andrzej Urbańczyk; trasa wiodła przez Cieśninę Torresa do portu Darwin, potem do Kapsztadu i Panamy i z powrotem do San Francisco (24.06.1984 r.).
środa, 19 maja 1982
W San Francisco urodził się Paul Cayard, jeden z najbardziej słynnych żeglarzy morskich na świecie.
wtorek, 19 maja 1959
Z Falmouth na jachcie "Emmanuel" wyruszył w rejs przez Atlantyk trasą północną komandor R. D. Graham; dotarł do Saint John's na Nowej Fundlandii (z krótkim postojem w Bantry w południowej Irlandii).
piątek, 19 maja 1933