TYP: a1

Sezon żeglarski i turystyczny w Giżycku otwarty

czwartek, 3 maja 2012

Fot. UM Giżycko Wydział Promocji
Po raz 7. w Giżycku odbyło się Wielkie Otwarcie Sezonu i jedyna taka w Polsce Parada Jednostek Pływających na kanale Łuczańskim z konkursem na najładniej udekorowaną jednostkę i przebraną załogę.


Na pasażu spacerowym wzdłuż kanału Łuczańskiego 1 maja nie zabrakło atrakcji również na lądzie, konkursów i zabaw z nagrodami. Jedną z nich były pokazy rycerskie i zabawy średniowieczne. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się też duże, chodzące maskotki giżyckich leszczy, które miały tego dnia swoją premierę:) Dieciom rozdawaliśmy giżyckie baloniki, a trochę starsi mogli dowiedzieć się ze specjalnie przygotowanych ulotek, co jeszcze nas czeka w tym roku w ramach obchodów z okazji 400-lecia miasta.

Tego dnia otwarty został sezon regatowy w Międzyszkolnej Bazie Sportów Wodnych z udziałem Prezesa Okręgowego Związku Żeglarskiego i Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Odbyły się Regaty o Puchar Prezesa WMOZŻ na jez. Niegocin rozegrane przez młodych giżyckich sportowców w klasach: Optymist, Cadet, Laser 4,7, Techno 293.

Oczywiście punktem kulminacyjnym było uroczyste otwarcie XIX-wiecznego mostu obrotowego dla ruchu żeglownego na Kanale Łuczańskim (Giżyckim), łączącym jez. Niegocin i Kisajno, przekopanym w 1772 r. jako pierwszy z ośmiu kanałów łączących wielkie jeziora mazurskie. Giżycki most to jedyny tego typu obiekt w Polsce i jeden z dwóch w Europie, zbudowany na Kanale Łuczańskim dla ułatwienia łączności Twierdzy Boyen z miastem. Jego ruchome przęsło zwodzone jest w bok, a nie do góry, ma 20 m długości, 8 m szerokości i waży ponad 100 ton. Był i jest obracany ręcznie przez jednego człowieka.

Warto przy tej okazji wspomnieć, że tuż przy moście znajduje się zabytkowe skrzydło zamku krzyżackiego, pieczołowicie odrestaurowane w ubiegłym roku. I dziś w tym miejscu możemy podziwać eksluzywny obiekt hotelarski St. Bruno.

Symboliczna inauguracja sezonu żeglarskiego i turystycznego w Giżycku odbyła się z udziałem władz miasta, regionu oraz zaproszonych gości. Przy tej okazji zaprzysiężeni zostali młodzi ratownicy Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Zielone Światło dla wodniaków symboliczne uruchomił tradycyjnie już dyrektor Urzędu Żeglugi Śródlądowej Tadeusz Zdanowicz. A wieczorem na plaży miejskiej wystąpił beatlesowy zespół "The Postman".

Imprezę patronatem medialnym objęła TVP Olsztyn, Radio 5, Radio Planeta Giżycko, Magazyn Żagle i Gazeta Giżycka. Obecna była również ekipa TVN24. Organizatorem imprezy był Wydział Promocji Urzędu Miejskiego w Giżycku.

DO GIŻYCKA - ŻEGLARSKIEJ STOLICY POLSKI (tytuł zdobyty przez Giżycko w plebiscycie miesięcznika "Wiatr") na słoneczną Majówkę przybyli bardzo licznie turyści, którzy mamy nadzieję wyjadą z niezapomnianymi wrażeniami, by za chwilę wrócić do nas ponownie...

Źródło: www.gizycko.pl
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 maja

Z Jastarni do Władysławowa wyruszył zasłużony dla polskiego żeglarstwa s/y "Generał Zaruski"; po latach niszczenia w ośrodku w Jastarni zapadły decyzje i znalazły się środki na kapitalny remont jachtu.
piątek, 20 maja 2005
W Pucku zostaje wodowany ponton Arkadiusza Pawełka "Cena Strachu".
środa, 20 maja 1998
W Gdyni zakończył rejs Kpt. Henryk Jaskuła na s/y "Dar Przemyśla"; było to pierwsze polskie i trzecie w historii światowego żeglarstwa okrążenie świata bez zawijania do portów; rejs trwał 345 dni.
wtorek, 20 maja 1980
W Gdyni zmarł Karol Olgierd Borchardt, autor wielu książek marynistycznych, m.in. "Znaczy Kapitan".
wtorek, 20 maja 1986
Z zamiarem opłynięcia Islandii wypłynął z przystani JK Stoczni Gdańskiej s/y "Kismet" z Kpt. Wojciechem Orszlukiem. Żeglarze dotarli do stolicy Islandii, ale wielodniowy sztorm uniemożliwił opłynięcie wyspy dookoła. Jacht powrócił do Górek Zachodnich 22.0
czwartek, 20 maja 1965
W Valladolid umiera w zapomnieniu Krzysztof Kolumb, genueńczyk, który powszechnie uchodzi za odkrywcę Ameryki.
niedziela, 20 maja 1520