TYP: a1

Spotkanie z Moniką Matys

piątek, 12 stycznia 2018
Informacja prasowa/Fundacja 4 Kontynenty

Fundacja 4 Kontynenty oraz Monika Matis Polish Team serdecznie zapraszają na spotkanie z Moniką Matis. Spotkanie odbędzie się w Starym Porcie w Krakowie w dniu 14.01.2018 o godzinie 17.00. Będzie to okazja aby osobiście poznać Monikę i zadać jej kilka pytań, na które z chęcią odpowie.

[t]Suhaili[/t] [s][/s]

Historia stojąca za projektem.  W 1968 roku 9 osób ścigało się aby zostać pierwszym żeglarzem, który opłynie świat samotnie i non stop. Tylko jeden - Robin Knox Jonhston - ukończył rejs przybywając do Falmouth, z którego wypłynął, po 312 dniach żeglugi. Inni byli zmuszeni porzucić wyścig ze względu na awarie lub wycofali się, jak Bernard Moitessier, z własnego wyboru. 50 lat później wielu żeglarzy zdecydowało uhonorować tych śmiałków podejmując własne wyzwania. Wydarzenia takie jak “Golden Globe Race”, “La Longue Route” czy “Sea Witch” ściga się z “Suhaili” 50 lat później są obecnie najbardziej obserwowanymi z długodystansowych imprez żeglarskich. Suhaili przepłynęła 30123 mil morskich, osiągając 4.02 w. (węzeł - mila morska na godzinę) średniej prędkości w całej podróży.

Wyzwanie to sprawdzić, czy na identycznej jednostce, ale z pomocą nowoczesnej technologii - głównie komunikacji satelitarnej, pozwalającej  uzyskać precyzyjne informacje pogodowe – jest się w stanie przepłynąć tą trasę szybciej. O ile wiadomo nikt do tej pory nie pokusił się o takie porównanie. Powszechne założenie jest, że tak, powinno być szybciej - ale czy rzeczywiście? Linia startu znajduje się Falmouth w Wielkiej Brytanii, dokładnie 50 lat po Suhaili - 14 czerwca 2018 roku.

Trasa to  żeglowanie wokół trzech wielkich przylądków - Przylądka Dobrej Nadziei, Przylądka Leeuwin i Przylądka Horn, wracając do Falmouth i próbując to wszystko zrobić w mniej niż 312 dni, czyli czas jaki to zajęło Suhaili. Formalnie jest to udział w projekcie “La Longue Route 2018” - aby symbolicznie uhonorować Bernarda Moitessiera, drugiego z uczestników tego wyścigu.

O jachcie "Sea Witch" jest jednostką o tych samych liniach co “Suhaili”, na której sir Robin Knox Johnston jako pierwszy człowiek opłynął dookoła świat samotnie i non stop Oba jachty różnią się nieco takielunkiem, ale ich kadłuby są identyczne, zbudowane na podstawie linii jachtu “Eric” zaprojektowanego przez Williama Atkina w latach 20-tych 20 wieku. Jacht ma 9.75m długości, 3.4 metra szerokości i może nieść bogaty zestaw żagli, do blisko 100 m.kw. jednocześnie. Obecnie jacht znajduje się w Hiszpanii, czekając na końcowe prace w stoczni w Portugalii.

 

Tagi: wyprawa, Monika Matys, Fundacja 4 Kontynenty
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 maja

Z Jastarni do Władysławowa wyruszył zasłużony dla polskiego żeglarstwa s/y "Generał Zaruski"; po latach niszczenia w ośrodku w Jastarni zapadły decyzje i znalazły się środki na kapitalny remont jachtu.
piątek, 20 maja 2005
W Pucku zostaje wodowany ponton Arkadiusza Pawełka "Cena Strachu".
środa, 20 maja 1998
W Gdyni zakończył rejs Kpt. Henryk Jaskuła na s/y "Dar Przemyśla"; było to pierwsze polskie i trzecie w historii światowego żeglarstwa okrążenie świata bez zawijania do portów; rejs trwał 345 dni.
wtorek, 20 maja 1980
W Gdyni zmarł Karol Olgierd Borchardt, autor wielu książek marynistycznych, m.in. "Znaczy Kapitan".
wtorek, 20 maja 1986
Z zamiarem opłynięcia Islandii wypłynął z przystani JK Stoczni Gdańskiej s/y "Kismet" z Kpt. Wojciechem Orszlukiem. Żeglarze dotarli do stolicy Islandii, ale wielodniowy sztorm uniemożliwił opłynięcie wyspy dookoła. Jacht powrócił do Górek Zachodnich 22.0
czwartek, 20 maja 1965
W Valladolid umiera w zapomnieniu Krzysztof Kolumb, genueńczyk, który powszechnie uchodzi za odkrywcę Ameryki.
niedziela, 20 maja 1520