TYP: a1

VI edycja Pantaenius Jacht Foto rozstrzygnięta

poniedziałek, 20 marca 2017
Informacja prasowa

Na targach Wiatr i Woda w Warszawie przyznane zostały nagrody VI edycji konkursu fotografii żeglarskiej Pantaenius Jacht Foto. W piątkowe popołudnie na scenie głównej targów ogłoszono laureatów. Nagroda główna trafiła w tym roku do Marka Karbowskiego za zdjęcie „Przemek w akcji”.

[t]Przemek w akcji[/t] [s]Fot. Przemek Karbowski[/s]

W tym roku jury po raz kolejny stanęło przed trudnym zadaniem, bo uczestnicy konkursu zgłosili wiele pięknych żeglarskich kadrów. Każde z nich jest dla autora wyjątkowe, pokazuje jakąś chwilę, wspomnienie. Do finału przeszło 30 fotografii, spośród których jury wyłoniło zwycięzców i wyróżnionych. Laureatów wybierało jury w składzie: Krzysztof Olejnik, założyciel i redaktor naczelny magazynu „Wiatr”, żeglarz z zamiłowania, z zawodu – dziennikarz, kpt. Maciej Biechowski, założyciel szkoły żeglarstwa Akademia Jachtingu i redaktor naczelny magazynu Jachting, Marta Bryk, koordynator projektu Targów Sportów Wodnych i Rekreacji WIATR i WODA oraz trzech zawodowych fotografów zawodowo ściśle związanych m.in. ze światem żeglarskim – Robert Hajduk, Bartosz Modelski i Marek Wilczek.

[t]Cisza[/t] [s]Marcin Urban[/s]

Pierwsze miejsce i Nagroda Główna, zegarek sportowy Nautica ufundowany przez firmę Zibi S.A., oficjalnego dystrybutora marki, trafiła w tym roku do Marka Karbowskiego za zdjęcie „Przemek w akcji”. Zdjęcie, które najbardziej ujęło członków jury zostało zrobione w ubiegłym roku na przełomie stycznia i lutego w Palamos w Hiszpanii, gdzie autor był na zgrupowaniu klasy Optimist:

- Utrwalałem treningi tych młodych żeglarzy. Wśród nich był Przemek, zawodnik jednego z warszawskich klubów. Bardzo dobrze żeglujący młody chłopak, który już teraz pływa w klasie laser, a wówczas jeszcze na łódce Optimist udało mi się go uchwycić w bardzo dynamicznym kadrze. Bardzo się cieszę, że zdjęcie spodobało się także jury – powiedział zwycięzca.

[t]2.4[/t] [s]Fot. Andrzej Radomski[/s]

Druga nagroda przyznana została Marcinowi Urbanowi za kadr „Cisza”. Zdjęcie powstało w trakcie rejsu po cudownych wodach Zalewu Szczecińskiego. Przedstawia, jak to określił autor, „kolebkę polskiego żeglarstwa, spowitą w porannej mgle, a mianowicie port w Trzebieży”. W nagrodę Pan Marcin otrzymał zestaw nagród ufundowanych przez Delphia Foundation, a w tym torba do laptopa Henri Lloyd dla Delphia Yachts, pokrowiec na garnitur i kosmetyczka Code Zero dla Delphia Yachts.

 

Laureatem trzeciego miejsca został Andrzej Radomski, a nagrodę, wiatromierz Vaavud Sliepnir 2.0 ufundowany przez firmę Vaavud – iWiatromierz.pl, przyniosła mu fotografia „2.4”. Jesienią ubiegłego roku odbyły się regaty o Puchar Prezesa Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W pierwszy weekend września na starcie stanęły Lasery, Optimiści i L’Équipe.

- Miałem zamiar utrwalić zmagania tych łódek na wodzie. Płynąc już z aparatem nagle zobaczyłem płynącą 2.4, która oczywiście nie startowała w regatach, ale znam tę załogę, więc postanowiłem utrwalić ją w kadrze – wspominał Andrzej Radomski.

[t]Analogowy Bałtyk - S/y Freya[/t] [s]Fot. Joanna Brodzka[/s]

Jak co roku, również w VI edycji Pantaenius Jacht Foto wyróżnione zostały zdjęcia w trzech dodatkowych kategoriach: morskiej, motorowodnej i regatowej. Nagrodę Specjalną w kategorii morskiej ufundowaną przez Pomorski Związek Żeglarski, czyli kamizelkę pneumatyczną firmy MARINEPOOL, otrzymała Joanna Brodzka za „Analogowy Bałtyk - S/y Freya”. Jak powiedziała nam laureatka zdjęcie zostało zrobione w ubiegłym roku podczas rejsu do Szwecji. „Co roku płyniemy gdzieś wspólnie z grupą znajomych, w ubiegłym roku padło na Szwecję. Miał to być krótki przyjemny i spokojny wypad w Boże Ciało, ale pogoda sprawiła, że ostatecznie przeciągnął się na około tygodniowy rejs z mnóstwem przygód. Zdjęcia robiłam moim analogowym aparatem, są więc surowe, bez obróbki cyfrowej. Starałam się dokumentować nie tylko te spokojne, ale i też cięższe momenty na Bałtyku”. Niewątpliwie zdjęcie ma swój urok i niezwykłą dynamikę. Nagroda Specjalna w kategorii motorowodnej została przyznana Michałowi Bagińskiemu za kadr „Adamas II”. Jak powiedział, fotografia jest jego odwieczną pasją, a fotografując stara się skupić na jakimś momencie z życia, otoczeniu. „Przy tym kadrze chciałem pokazać, jak właściciel budzi się rano oglądając wszechobecny błękit. Udało się też uchwycić mniejszą lodź żaglową, co tylko dostarczyło ciekawego kontrastu dwóch różnych perspektyw tego samego poranka”. I niewątpliwie się to udało, dzięki czemu laureat będzie się mógł niebawem wybrać na kurs motorowodny ufundowany przez Akademię Jachtingu.

[t]Adamas II[t] [s]Fot. Michał Bagiński[/s]

Nagroda Specjalna w kategorii ‘Najlepsze zdjęcie regatowe’, czyli zestaw wiatromierz Vaavud 1.0 Mjolnir od firmy Vaavud – iWiatromierze.pl i książkę Billa Gladstone’a „Performance Racing: Tactics” od firmy North Sails przyznana została Pawłowi Banaszczykowi za „Start Vendee Globe”. Już od kilku lat fotografuje regaty jachtów klasy IMOCA; hobby to zaczęło się od startu „Gutka”, czyli Zbigniewa Gutkowskiego, a potem się wciągnął, bo, jak przyznaje, jachty te robią niesamowite wrażenie.

[t]Lipcowa noc[t] [s]Fot. Karol Bojar[/s]

Jak zawsze głos został oddany też publiczności. Przez niespełna miesiąc internauci oddawali swoje głosy na stronie www.jachtfoto.pl. Nagrodę publiczności, zestaw nagród od Code Zero, otrzymał Karol Bojar za kadr „Lipcowa noc”: „Zdjęcie zostało zrobione podczas rodzinnego urlopu. W lipcu ubiegłego roku wybraliśmy się z żona i dziećmi na jezioro Wełdany. Piękna pogoda, letni wieczór i oto efekt.”

Najlepsze fotografie zobaczyć można na stronie konkursowej www.jachtfoto.pl, a na profilu Jacht Foto na Facebooku dostępna jest również galeria wszystkich finalistów konkursu.

Tagi: konkurs, fotografia, Pantaenius Jacht Foto
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 grudnia

W stoczni Multiplast w Vannes wodowano katamaran "Orange II".
środa, 22 grudnia 2004
Na Barbados dopływa Arkadiusz Pawełek na pontonie "Cena Strachu"; Polak jest drugim człowiekiem na świecie, który pontonem przepłynął Atlantyk (41 dni, 3000 Mm).
wtorek, 22 grudnia 1998
Opłynięcie Hornu przez "Pogorię" pod dowództwem Krzysztofa Baranowskiego.
czwartek, 22 grudnia 1988