TYP: a1

Żeglarskie szczecińskie święto

środa, 12 lutego 2014
Wiesław Seidler

Fot. Krzysztof Krygier (sailportal.pl)
To było naprawdę wyjątkowe, potrójne żeglarskie święto, w poniedziałek 10 bm., w Szczecinie. Tak się złożyło, że zapowiadana już wcześniej I Gala Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego, miała miejsce akurat w 94-ą rocznicę niezapomnianych puckich i hallerowskich Zaślubin Polski z Bałtykiem.

Właśnie z tej podwójnej okazji żeglarska młodzież z Koła Edukacji Morskiej przy Zachodniopomorskim Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej (byłe ZSBO), zorganizowała specjalnie przed Galą rocznicową międzyszkolną sesję, w siedzibie szkoły, przed południem, z udziałem kolegów i gości, w tym żeglarzy. Na sesję złożyła się podniosła i historyczna inscenizacja słowno-muzyczna, a goście opowiadali m.in. o miejscu Polski nad Bałtykiem (W. Seidler), o „Pierścieniach Hallera” dla Szczecina i PŻM (kpt. W. Czapp), i o żeglarskim Szczecinie (kpt. W. Kaczor).

Dla odmiany wieczorem – od godz. 17.00 do 22.00 (!), cały szczeciński i zachodniopomorski świat żeglarski, z udziałem wielu WIP-ów i gości, spotkał się w Teatrze Polskim na wspomnianej Gali, zorganizowanej przez Związek Portów i Przystani Jachtowych – Lokalną Organizację Turystyczną Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego, oraz Euro Jachtklub „Pogoń”, przy współpracy z ZOZŻ i ZROT. Na bogaty program Gali złożyły się dwie jej części - w pierwszej odbyło się tradycyjne podsumowanie udanego sezonu żeglarskiego ZOZŻ 2013, a w drugiej wręczone zostały – po raz pierwszy – specjalne nagrody żeglarskie – HORYZONTY 2013. Wszystko rozpoczął brawurowy taniec morski w wykonaniu …maluchów z żeglarskiego PP „Żagielek”, potem były wystąpienia gości i Prezesa ZOZŻ Zbigniewa Zalewskiego, który w krótkim sprawozdaniu przedstawił najważniejsze sukcesy i dokonania zachodniopomorskich żeglarzy (wystąpienie Prezesa ZOZŻ w załączeniu). Było ich sporo, było więc też sporo do wręczenia upominków, statuetek, grawertonów, itp., w tym dla najlepszych sportowców – medalistów krajowych i międzynarodowych, dla kapitanów jachtów balastowych, zdobywców Pucharu Sezonu KWR i wyróżnień w Pucharze Poloneza, dalej dla Żeglarzy Roku i za Rejsy Roku, i wreszcie po listy pochwalne Prezesa ZOZŻ. Specjalną nagrodą i owacjami – z okazji „diamentowych” urodzin – uhonorowany został świnoujski a właściwie światowy bard szanty i ballady morskiej Jerzy „Poręba” Porębski (wykaz nagród ZOZŻ za sezon 2013).

Drugą część Gali wypełniło ogłoszenie pierwszej edycji oczekiwanych nagród HORYZONTY 2013, w 10 nominowanych kategoriach (więcej na stronach www.marinas.pl). Całość wieczornej uroczystej Gali prowadzili – z żeglarskim zacięciem – Dariusz Baranik (TVP Szczecin, w pierwszej części), i Katarzyna Wolnik-Sayna (Polskie Radio Szczecin) i Kuba Strzyczkowski (Radiowa Trójka, w drugiej częśći). Wszystko atrakcyjnie przeplatane było występami artystycznymi – najpierw maluchów z PP 27, potem kilkakrotnie Chóru Akademii Morskiej pod dyrekcją Sylwii Fabiańczyk-Makuch, i Andrzeja Koryckiego z Dominiką Żukowską i zespołem. Potem jeszcze długo trwały rozmowy i wspomnienia, przy bogatym poczęstunku i kawie…
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 maja

Yves Parlier na katamaranie "Mediatis Region Aquitaine" bije rekord 24-godzinnej żeglugi w klasie 60-stopowej z wynikiem 585,5 Mm (o 45,5 Mm lepiej od poprzedniego rekordu).
piątek, 19 maja 2006
W Breście zakończył rejs trimaran "Sport Elec", jacht z pięcioosobową załogą na pokładzie; okołoziemską trasę przebyto w 71 dni, 14 godzin, 22 minuty i 8 sekund, co było ówczesnym rekordem Jules Verne Trophy.
poniedziałek, 19 maja 1997
Na "Nord IV" z San Francisco wyruszył w samotny rejs dookoła świata Andrzej Urbańczyk; trasa wiodła przez Cieśninę Torresa do portu Darwin, potem do Kapsztadu i Panamy i z powrotem do San Francisco (24.06.1984 r.).
środa, 19 maja 1982
W San Francisco urodził się Paul Cayard, jeden z najbardziej słynnych żeglarzy morskich na świecie.
wtorek, 19 maja 1959
Z Falmouth na jachcie "Emmanuel" wyruszył w rejs przez Atlantyk trasą północną komandor R. D. Graham; dotarł do Saint John's na Nowej Fundlandii (z krótkim postojem w Bantry w południowej Irlandii).
piątek, 19 maja 1933