TYP: a1

Uhonorujmy kapitana „Gedanii”!

środa, 8 listopada 2017
Informacja prasowa

W piątek 10 listopada w gdyńskiej Alei Żeglarstwa Polskiego zostanie odsłonięta tablica kolejnego człowieka morza. Do grona największych żeglarzy dołączy Dariusz Bogucki, polarnik, pisarz i inżynier budowy okrętów. Serdecznie zapraszamy!

[t][/t] [s]Fot. Archiwum Katarzyny Kren[/s]

Dariusz Bogucki urodził się 19 grudnia 1927 roku w Warszawie. Podczas II wojny światowej służył w Szarych Szeregach, a po niej przyjechał do Gdańska i rozpoczął studia na Wydziale Budowy Okrętów Politechniki Gdańskiej. Później pracował m.in. na tej uczelni oraz w Centralnym Biurze Konstrukcji Okrętowych i Centrum Techniki Okrętowej w Gdańsku.

Żeglować zaczął w 1945 roku w Kręgu Starszoharcerskim „Wodnik”, szybko zdobywając kolejne stopnie żeglarskie. Od połowy lat 60. brał udział i organizował pionierskie rejsy polarne do Islandii, Grenlandii i na Spitsbergen. W latach 1975-1976 poprowadził jacht „Gedania” do obu Ameryk i dopłynął poza północny i południowy krąg polarny.

[t][/t] [s]Fot. Archiwum Katarzyny Kren[/s]

Tablica kapitana Dariusza Boguckiego zostanie odsłonięta w piątek, 10 listopada o godzinie 12 w Alei Żeglarstwa Polskiego (falochron południowy w gdyńskiej marinie). W wydarzeniu wezmą udział żeglarze, władze Gdyni i przedstawiciele Pomorskiego i Polskiego Związku Żeglarskiego. Po uroczystości w siedzibie Fundacji Helios, w budynku JKM Gryf, odbędzie się spotkanie żeglarskie.

Aleja Żeglarstwa Polskiego powstała z inicjatywy Polskiego Związku Żeglarskiego, Pomorskiego Związku Żeglarskiego, miasta Gdyni i Urzędu Morskiego w Gdyni. Od 2012 roku odsłonięto w niej tablice Władysława Wagnera, Leonida Teligi, Teresy Remiszewskiej, Juliusza Sieradzkiego, Wojciecha Orszuloka, Michała Sumińskiego, Witolda Bublewskiego, Zdzisława Pieńkawy i Bolesława K. Kowalskiego, Ludomira Mączki i Kazimierza Kuby Jaworskiego.

Tagi: Dariusz Boguski, żeglarz, polarnik
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 21 grudnia

W Adenie zwodowano polski statek "Dar Opola", który następnie pod dowództwem Kpt. Bolesława Kowalskiego wyszedł w rejs naukowy na Morze Czerwone.
poniedziałek, 21 grudnia 1959