TYP: a1

Z cyklu Gdzie na czarter jachtu: Finlandia

piątek, 3 stycznia 2020
Monika Frenkiel

Wracamy z naszym żeglowaniem w bliższe Polsce rejony, tym bardziej do jednego z najszczęśliwszych krajów świata, czyli Finlandii. Tutejszy sezon żeglarski jest dość krótki, bo trwa od maja do sierpnia – no, chyba, że nie przeszkadza nam rześkość powietrza. Za to do dyspozycji mamy niezwykle urozmaiconą, pełną szkierów  i wysepek linię brzegową. Dla żeglarzy atrakcjami będą na pewno Helsinki, malownicze Turku, Zatoka Botnicka i wreszcie Archipelag Alandzki.

Zaczniemy może od malowniczego Turku, najstarszego miasta i pierwszej stolicy Finlandii położonego nad brzegiem brzegiem rzeki Aurajoki. To spokojne miasto z dużą ilością zieleni i terenów rekreacyjnych. Największą atrakcją jest tutejszy zamek Turunlinna wybudowany w 1280 roku. W połowie XVI wieku zamek był rezydencją wielkiego księcia Finlandii Jana III i został przebudowany na styl renesansowy, w którym zachował się do dziś (książę Jan poślubił polską królewnę Katarzynę Jagiellonkę, która zamieszkała z nim na zamku). W latach 30. XVII w. zamek stał się oficjalną rezydencją gubernatora generalnego Finlandii, Pera Brahe. W kolejnym stuleciu zamek przerobiono na więzienie oraz spichlerz. Więzienie w rezydencji funkcjonowało tu do roku 1890, następnie utworzono w środku muzeum historyczne. Podczas II Wojny Światowej, w 1941 roku, zamek został poważnie uszkodzony, odbudowano go w 1961 roku. Budynek jest wpisany na listę fińskiego dziedzictwa kulturowego. Żeglarzy pewnie zainteresuje znajdujące się w Turku muzeum morskie Forum Marinum, w którym znajdziemy sporo ciekawych eksponatów, również związanych z Fińską Marynarką Wojenną.

W 1827 roku Turku zostało zniszczone przez wielki pożar. Zachowała się tylko jedna dzielnica, położona na lekkim wzniesieniu, Luostarinmäki. Dziś znajdziemy tu 18 budynków, które nawiązują do osiemnastowiecznej zabudowy rosyjskiej.

W Turku znajduje się znacznie więcej atrakcji, ale jeśli przez przypadek są z wami dzieci, nie możecie ominąć sąsiedniego miasteczka, czyli Naantali, w którym znajduje się…Kraina Muminków.

Największym miastem i stolicą Finlandii są Helsinki, wybudowane na miejscu istniejącej tu już w XV wieku osady. Miasto położone jest na brzegu Zatoki Fińskiej, zarówno na lądzie stałym, jak i na archipelagu szkierowym złożonym z około 300 wysp, z których największe to Lauttasaari, Korkeasaari i Seurasaari. Południowa część Helsinek leży na półwyspie Vironniemi. A co tu zobaczyć? W mieście znajduje się dzielnica Kruununhaka, gdzie znajdują się domy z XVI-XVII wieku, ocalałe z pożaru z 1812 roku, piękny Senaatintori (plac Senacki), z pomnikiem cara Rosji Aleksandra II w centralnej części, zaprojektowany przez C.L. Engela w 1820 roku otoczony przez budynki w stylu klasycystycznym czy Suomenlinna – twierdza wybudowana w 1748 roku przez Szwedów; teraz znajduje się w niej kilka muzeów. Zresztą w całym mieście znajduje się 35 muzeów, więc nudzić się nie będziemy.

 

A jeśli już będziemy mieli dość miast, pozostaje nam pożeglować na…Wyspy Alandzkie. Administracyjnie należą do Finlandii, choć posiadają sporą autonomię. Miasto tu jest jedno, Maarianhamina, za to jest pełno miejsc do kajakowania, jazdy rowerem po klifach i pieszych wędrówek. W samej Maarianhaminie znajduje się również interesujące Muzeum Morskie z pięknym żaglowcem Pommern, udostępnionym do zwiedzania.

Jeśli interesuje Was czarter jachtu, piszcie na info@tawernaskipperow.pl

Tagi: czarter, czarter jachtu, Finlandia
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 maja

Yves Parlier na katamaranie "Mediatis Region Aquitaine" bije rekord 24-godzinnej żeglugi w klasie 60-stopowej z wynikiem 585,5 Mm (o 45,5 Mm lepiej od poprzedniego rekordu).
piątek, 19 maja 2006
W Breście zakończył rejs trimaran "Sport Elec", jacht z pięcioosobową załogą na pokładzie; okołoziemską trasę przebyto w 71 dni, 14 godzin, 22 minuty i 8 sekund, co było ówczesnym rekordem Jules Verne Trophy.
poniedziałek, 19 maja 1997
Na "Nord IV" z San Francisco wyruszył w samotny rejs dookoła świata Andrzej Urbańczyk; trasa wiodła przez Cieśninę Torresa do portu Darwin, potem do Kapsztadu i Panamy i z powrotem do San Francisco (24.06.1984 r.).
środa, 19 maja 1982
W San Francisco urodził się Paul Cayard, jeden z najbardziej słynnych żeglarzy morskich na świecie.
wtorek, 19 maja 1959
Z Falmouth na jachcie "Emmanuel" wyruszył w rejs przez Atlantyk trasą północną komandor R. D. Graham; dotarł do Saint John's na Nowej Fundlandii (z krótkim postojem w Bantry w południowej Irlandii).
piątek, 19 maja 1933