TYP: a1

Z cyklu Gdzie na czarter jachtu: Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych

piątek, 20 września 2019
Monika Frenkiel

W swoich podróżach zabieraliśmy Was już na Brytyjskie Wyspy Dziewicze, dziś zapraszamy po sąsiedzku, na Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych.  To terytorium zależne Stanów Zjednoczonych w Ameryce Środkowej, w basenie Morza Karaibskiego, obejmujące 3 duże wyspy wulkaniczne i kilkadziesiąt mniejszych wysepek koralowych w południowej części archipelagu Wysp Dziewiczych.

Największe tutejsze  wyspy to: Saint Croix, Saint Thomas i Saint John. Stolicą terytorium jest jego największy port morski Charlotte Amalie na Saint Thomas. Głównym zajęciem miejscowej ludności jest obsługa turystów, których od lat 80. XX w. przybywa tu średnio 1,3 – 1,8 mln każdego roku.

Wyspy zostały odkryte w 1493 przez – jakżeby mogło być inaczej Kolumba, a osiedlili się tam koloniści holenderscy oraz, jak to na Karaibach bywało, piraci. Skład etniczny ludności zmienił się, kiedy sprowadzono na wyspy afrykańskich niewolników.

W 1672 podzielony Wyspy Dziewicze na brytyjskie i duńskie. Jako pierwsza przez Duńską Kompanię Zachodnioindyjską została skolonizowana Saint Thomas, później Saint John i wreszcie Saint Croix, będącą przedtem posiadłością francuską. W 1754 Duńskie Wyspy Dziewicze zostały kolonią koronną. Skąd się więc wzięły w posiadaniu USA? Ano w 1917 zostały wykupione od Danii za 25 mln dolarów, z przeznaczeniem na bazę strategiczną co ciekawe, Duńczycy się na sprzedaż zgodzili w referendum. Pewnie teraz żałują i dlatego nie chcą Stanom sprzedać Grenlandii). Od 1954 roku wyspy posiadają wewnętrzną autonomię, a od 1970 same wybierają gubernatora. Jednak pozostałości przeszłości kolonialnej można na nich znaleźć – na przykład na Saint Croix podziwiać można dawne duńskie miasteczka. 

Archipelag leży w tak zwanym antylskim łuku wulkanicznym, bywa też nawiedzany przez huragany. Na wyspach rosną wiecznie zielone lasy podzwrotnikowe. A co warto tutaj zobaczyć? Na St. Thomas znajdziemy piękne białe piaski i bujną roślinność. Iście rajska sceneria, idealną na niezapomniane wakacje a w stolicy, Charlotte Amalie pełno jest wąskich uliczek, kolorowych domów  tu właśnie znajduje się najstarszy budynek tych wysp: Fort Christian,  zbudowany w celu obrony duńskiej kolonii. St. Croix jest mocno zróżnicowana - znajdziemy tam wzgórza pełne suchych kaktusów na wschodzie i bujne lasy tropikalne na zachodzie. Na najmniejszej, St. John znajduje się tutaj Park Narodowy Wysp Dziewiczych. Tutaj też znajdziemy ruiny dawnych plantacji.

Jeśli interesuje Was czarter jachtu na Wyspach Dziewiczych Stanów Zjednoczonych, piszcie na info@tawernaskipperow.pl

 

Tagi: czarter, czarter jachtu, Wyspy Dziewicze
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 maja

Z Jastarni do Władysławowa wyruszył zasłużony dla polskiego żeglarstwa s/y "Generał Zaruski"; po latach niszczenia w ośrodku w Jastarni zapadły decyzje i znalazły się środki na kapitalny remont jachtu.
piątek, 20 maja 2005
W Pucku zostaje wodowany ponton Arkadiusza Pawełka "Cena Strachu".
środa, 20 maja 1998
W Gdyni zakończył rejs Kpt. Henryk Jaskuła na s/y "Dar Przemyśla"; było to pierwsze polskie i trzecie w historii światowego żeglarstwa okrążenie świata bez zawijania do portów; rejs trwał 345 dni.
wtorek, 20 maja 1980
W Gdyni zmarł Karol Olgierd Borchardt, autor wielu książek marynistycznych, m.in. "Znaczy Kapitan".
wtorek, 20 maja 1986
Z zamiarem opłynięcia Islandii wypłynął z przystani JK Stoczni Gdańskiej s/y "Kismet" z Kpt. Wojciechem Orszlukiem. Żeglarze dotarli do stolicy Islandii, ale wielodniowy sztorm uniemożliwił opłynięcie wyspy dookoła. Jacht powrócił do Górek Zachodnich 22.0
czwartek, 20 maja 1965
W Valladolid umiera w zapomnieniu Krzysztof Kolumb, genueńczyk, który powszechnie uchodzi za odkrywcę Ameryki.
niedziela, 20 maja 1520