TYP: a1

Zakaz zbliżania się do gazoportu – co na to hiszpańscy amatorzy bursztynów?

czwartek, 13 kwietnia 2023
Hanka Ciężadło

Od dzisiaj wojewoda zachodniopomorski wprowadza czasowy zakaz przebywania w odległości do 200 metrów wokół terminalu LNG w Świnoujściu. Wnioskowały o to zarówno Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, jak i Straż Graniczna. Czy zatem możemy liczyć na to, że teraz żaden tajemniczy Don Pedro nie będzie już szwendał się po okolicy, szukając bursztynów?

Bezpieczeństwo to nie są żarty

Nie ma wątpliwości, że ochrona infrastruktury krytycznej to bardzo poważna sprawa, dlatego cieszymy się, że odpowiednie organy zajęły się tą kwestią. Co prawda zajęło to trochę czasu – służby bezpieczeństwa wnioskowały o taki zapis w związku z atakami na Nord Stream 1 i 2, a te, jak wiemy, miały miejsce we wrześniu, zaś wojna na Ukrainie trwa już ponad rok.

W świetle faktu, że gazoport w Świnoujściu odpowiada za niemal jedną trzecią dostaw gazu do Polski, ochrona tamtejszej infrastruktury powinna być sprawą oczywistą – i wierzymy, że tak właśnie jest.

Jak czytamy w oświadczeniu ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego:

„W następstwie rosyjskiej agresji na Ukrainę polskie służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa są w stanie podwyższonej gotowości. W oparciu o rekomendacje służb podejmowane są działania wzmacniające ochronę infrastruktury krytycznej, w której terminal LNG w Świnoujściu zajmuje miejsce strategiczne”.

 

Co na to mieszkańcy?

Ochroną ma zostać objęty pas o szerokości 200 metrów znajdujący się w sąsiedztwie gazoportu. Podejrzewamy, że mieszkańcy Świnoujścia nie będą do końca zadowoleni z takiego obrotu spraw: nietrudno się domyślić, iż wprowadzenie zakazu w życie będzie dla nich uciążliwe. Co do tego nie ma złudzeń także wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki. Jak sam powiedział: "Wydzielenie spowoduje utrudnienia dla mieszkańców i turystów, ale jest konieczne ze względów bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej, jaką jest terminal LNG w Świnoujściu”.

Wojewoda podkreślił też, że lepsza ochrona gazoportu to większy poziom bezpieczeństwa mieszkańców. Zapewnił ponadto, że fakt, iż właśnie teraz objęto ochroną pas wokół infrastruktury, nie oznacza, że „coś się dzieje”. Po prostu zgodnie z rekomendacją służb wprowadzono odpowiednie obostrzenia; i tak stosunkowo opieszale. Mają one obowiązywać od północy 13 kwietnia aż do odwołania.

Co na to turyści?

Świnoujście to dość popularna wakacyjna miejscówka, a na horyzoncie mamy długi majowy weekend oraz sezon wakacyjny. Trudno zaprzeczyć, że wprowadzenie zakazu nieco utrudni dostęp do lokalnych atrakcji: po wyłączeniu z eksploatacji drogi prowadzącej do gazoportu dostęp do Fortu Gerharda oraz pobliskiej latarni morskiej będzie możliwy tylko od strony morza.

Władze województwa zachodniopomorskiego postanowiły jednak podejść do sprawy w kreatywny sposób – obecnie trwają rozmowy z przewoźnikami, którzy mogliby zwiększyć liczbę połączeń i w ten sposób rozwiązać problem dostępności tych zabytków. Jak powiedział wojewoda, planowane jest też utworzenie nowego ciągu komunikacyjnego prowadzącego na plażę.

Tagi: Świnoujście, gazoport, bezpieczeństwo, zakaz
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 grudnia

W stoczni Multiplast w Vannes wodowano katamaran "Orange II".
środa, 22 grudnia 2004
Na Barbados dopływa Arkadiusz Pawełek na pontonie "Cena Strachu"; Polak jest drugim człowiekiem na świecie, który pontonem przepłynął Atlantyk (41 dni, 3000 Mm).
wtorek, 22 grudnia 1998
Opłynięcie Hornu przez "Pogorię" pod dowództwem Krzysztofa Baranowskiego.
czwartek, 22 grudnia 1988