TYP: a1

Andrzej Dudziński "Manuskrypt Jana Żeglarza"

sobota, 20 czerwca 2015
MZ

Książka ta dotarła do moich rąk w sposób absolutnie przypadkowy. Do tego przynajmniej częściowo za sprawą mej Szanownej Małżonki, której towarzyszyłem podczas zakupów w pewnym centrum handlowym. Każdy z mężczyzn, któremu przyszło w czymś takim brać udział wie świetnie jaka to męka – po pierwsze wiąże się to z koniecznością wydania pieniędzy na rzeczy, w naszym mniemaniu, kompletnie zbędne, po drugie trwa to okropnie długo, czas wlecze się niemiłosiernie.

Nic w tym zatem dziwnego, że gdy tylko pojawiła się możliwość ucieczki, to skwapliwie z niej skorzystałem. Schronienia przed nudą damskich zakupów dostarczyła odbywająca się w pobliżu wyprzedaż książek. Takie przeszukiwanie koszy wypełnionych różnorakimi tomami i tomikami ma coś z przygody. To prawdziwe łowy. Musimy przedrzeć się przez zwały barachła, przełożyć kilkadziesiąt romansów, poradników i nigdy nie wiemy czy natkniemy się na skarb. Tym razem mnie się udało.

Tom to słusznych gabarytów, pokaźny co zapowiada dłuższą lekturę, a to lubimy. Osobę tytułowego Jana Żeglarza stosunkowo łatwo rozszyfrować, to oczywiście owiany tajemnicą Jan z Kolna. Postać, o której już dawno mówiono, że być może dotarł do Nowego Świata przed Kolumbem. W innej wersji wręcz twierdzono, że to on był Kolumbem, temu miało świadczyć nazwisko: KOLumb - KOLno. Takie dywagacje znakomicie podbudowują narodową dumę, podobnie jak niedawno objawiona hipoteza, że Kolumb był synem Władysława Warneńczyka, który wcale pod Warną nie zginął, jeno po klęsce schronił się w Hiszpanii, czy też Portugalii i tam spłodził przyszłego odkrywcę Ameryki.

Powieść zbudowana jest z dwóch wątków. Pierwszy dzieje się współcześnie w dużej mierze na Wyspach Owczych. Mamy w nim elementy powieści sensacyjnej, jest manuskrypt schowany w starym klasztorze franciszkanów, jest tajemnicza kobieta, gangsterzy i rosyjska mafia. Drugi wątek, treść tajemniczego manuskryptu, to rzecz historyczna i jednocześnie przygodowo-marynistyczna. Wątki się przeplatają tworząc nieco może naiwne i trochę naciągane „czytadło”, jednak wciągające i stanowiące całkiem sympatyczną, nie wymagającą intelektualnego wysiłku wakacyjną lekturę.

Andrzej Dudziński „Manuskrypt Jana Żeglarza”
Wydawnictwo Bukowy Las 2012
Stron: 520
Cena: cena na wyprzedaży 9.99 zł

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 maja

Z Jastarni do Władysławowa wyruszył zasłużony dla polskiego żeglarstwa s/y "Generał Zaruski"; po latach niszczenia w ośrodku w Jastarni zapadły decyzje i znalazły się środki na kapitalny remont jachtu.
piątek, 20 maja 2005
W Pucku zostaje wodowany ponton Arkadiusza Pawełka "Cena Strachu".
środa, 20 maja 1998
W Gdyni zakończył rejs Kpt. Henryk Jaskuła na s/y "Dar Przemyśla"; było to pierwsze polskie i trzecie w historii światowego żeglarstwa okrążenie świata bez zawijania do portów; rejs trwał 345 dni.
wtorek, 20 maja 1980
W Gdyni zmarł Karol Olgierd Borchardt, autor wielu książek marynistycznych, m.in. "Znaczy Kapitan".
wtorek, 20 maja 1986
Z zamiarem opłynięcia Islandii wypłynął z przystani JK Stoczni Gdańskiej s/y "Kismet" z Kpt. Wojciechem Orszlukiem. Żeglarze dotarli do stolicy Islandii, ale wielodniowy sztorm uniemożliwił opłynięcie wyspy dookoła. Jacht powrócił do Górek Zachodnich 22.0
czwartek, 20 maja 1965
W Valladolid umiera w zapomnieniu Krzysztof Kolumb, genueńczyk, który powszechnie uchodzi za odkrywcę Ameryki.
niedziela, 20 maja 1520