TYP: a1

Marek Perzyński „Zawód Pirat”

środa, 13 lutego 2013
MZ

Kogóż nie pociągał, poczynając od wczesnego dzieciństwa, barwny, okrutny, pełen przygód, bitew morskich i pojedynków świat piratów, korsarzy, bukanierów, czyli mówiąc w skrócie morskich rozbójników. Myślę, że „ze świecą” takich szukać. Zaczytywaliśmy się „Wyspą Skarbów”, „Złotem z Porto Bello”, nieprzespane noce spędzaliśmy nad przygodami rodzimego korsarza Jana Martena. Z zapartym tchem w ciemnych salach kinowych śledziliśmy losy Karmazynowego Pirata. 


Wymieniać można by w nieskończoność, bowiem ta tematyka od zarania inspirowała pisarzy, malarzy, muzyków i scenarzystów. Być może wraz z wiekiem ta fascynacja niektórym z nas przeszła, jednak liczę, że w większości nadal drzemie. I to właśnie dla takich osób, w których nadal żyje mały chłopiec (oczywiście może on także przybierać postać dziewczynki, kochającej wilków morskich) przygotowano tę książkę. Autor wykonał sporą pracę, spisując historię, w której główną rolę pełnią owi morscy rabusie. A jest to historia od czasów antycznych po współczesność. Bowiem piractwo to nie tylko szesnasty i siedemnasty wiek, to nie tylko Karaiby, galeony, fregaty pod żaglami, salwy armatnie i dym prochowy. To zawód czy też profesja, którą ludzie uprawiali od czasów najdawniejszych. I całą tę historią dzięki wysiłkowi Marka Perzyńskiego otrzymujemy w jednym, oczywiście opasłym tomie. Mnóstwo tu postaci, wydarzeń, okrutnych zbrodni, ale i też bohaterstwa, walki z żywiołem, intryg, polityki, odkryć geograficznych oraz pasji poznawania świata, bowiem wśród korsarzy znajdziemy także odkrywców, badaczy, wzbogacających wiedzę nawigacyjną. Dodatkową zaletą tej książki jest fakt, że została ona opatrzona indeksem osób w niej występujących, oraz indeksem okrętów i statków, które na jej kartach się pojawiają. To znakomicie ułatwia korzystanie z niej tak jak z pracy popularno-naukowej, bowiem tym właśnie w gruncie rzeczy jest, będąc jednocześnie fascynującą powieścią przygodową.


Marek Perzyński „Zawód Pirat”

Opowieść o morskich rozbójnikach od epoki brązu do ery atomu

Wydawnictwo FINNA, Gdańsk 2012

stron: 636

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 maja

Z Jastarni do Władysławowa wyruszył zasłużony dla polskiego żeglarstwa s/y "Generał Zaruski"; po latach niszczenia w ośrodku w Jastarni zapadły decyzje i znalazły się środki na kapitalny remont jachtu.
piątek, 20 maja 2005
W Pucku zostaje wodowany ponton Arkadiusza Pawełka "Cena Strachu".
środa, 20 maja 1998
W Gdyni zakończył rejs Kpt. Henryk Jaskuła na s/y "Dar Przemyśla"; było to pierwsze polskie i trzecie w historii światowego żeglarstwa okrążenie świata bez zawijania do portów; rejs trwał 345 dni.
wtorek, 20 maja 1980
W Gdyni zmarł Karol Olgierd Borchardt, autor wielu książek marynistycznych, m.in. "Znaczy Kapitan".
wtorek, 20 maja 1986
Z zamiarem opłynięcia Islandii wypłynął z przystani JK Stoczni Gdańskiej s/y "Kismet" z Kpt. Wojciechem Orszlukiem. Żeglarze dotarli do stolicy Islandii, ale wielodniowy sztorm uniemożliwił opłynięcie wyspy dookoła. Jacht powrócił do Górek Zachodnich 22.0
czwartek, 20 maja 1965
W Valladolid umiera w zapomnieniu Krzysztof Kolumb, genueńczyk, który powszechnie uchodzi za odkrywcę Ameryki.
niedziela, 20 maja 1520