TYP: a1

Bitwa morska pod Sluys

czwartek, 12 maja 2011
Weronika Morys
 

Bitwa została stoczona pomiędzy flotą angielską i francuską 24 czerwca 1340 roku. Starcie miało miejsce na Morzu Północnym, w pobliżu miasta Sluis w zachodniej Flandrii. Była to pierwsza bitwa morska wojny stuletniej (1337-1453). Bitwa zakończyła się nieomal całkowitym zniszczeniem floty francuskiej - po stronie francuskiej zginęło 20 tysięcy żołnierzy.


Po stronie angielskiej, dowodzonej przez króla Edwarda III, walczyło 250 okrętów. Szyk floty składał się z dwóch linii: pierwsza była dowodzona przez adm. Roberta Marleya, a druga przez króla. Główną siłę stanowili łucznicy wyposażeni w długie łuki, rozmieszczeni na wszystkich okrętach. Siły francuskie liczyły 190 okrętów pod dowództwem Huguesa Quiéret, admirała króla Francji i podskarbiego Nicolasa Béhuchet. Flota francuska ustawiona została w 4 linie w szyku czołowym wzdłuż brzegu, przy czym okręty największe zakotwiczono w pierwszej linii dodatkowo spinając je łańcuchami. Na okrętach francuskich nie było łuczników.

Okręty angielskie przeszły przed frontem zakotwiczonych jednostek przeciwnika, a następnie zajęły dogodne pozycje i rozpoczęły atak. Łucznicy zasypali francuskie okręty gradem strzał. Następnie przystąpiono do abordażu. Anglicy zdobywali wrogie jednostki jedna po drugiej, a następnie podpalali. Pozostałe okręty nie przyszły z pomocą pierwszej linii. Porażkę Francuzów przypieczętował atak Flamandów od strony lądu. W bitwie zginął admirał Quieret, a Béhuchet został ujęty i powieszony na rei. Z pogromu udało się uciec jedynie czterem genueńskim galerom Barhanery.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 maja

Z Jastarni do Władysławowa wyruszył zasłużony dla polskiego żeglarstwa s/y "Generał Zaruski"; po latach niszczenia w ośrodku w Jastarni zapadły decyzje i znalazły się środki na kapitalny remont jachtu.
piątek, 20 maja 2005
W Pucku zostaje wodowany ponton Arkadiusza Pawełka "Cena Strachu".
środa, 20 maja 1998
W Gdyni zakończył rejs Kpt. Henryk Jaskuła na s/y "Dar Przemyśla"; było to pierwsze polskie i trzecie w historii światowego żeglarstwa okrążenie świata bez zawijania do portów; rejs trwał 345 dni.
wtorek, 20 maja 1980
W Gdyni zmarł Karol Olgierd Borchardt, autor wielu książek marynistycznych, m.in. "Znaczy Kapitan".
wtorek, 20 maja 1986
Z zamiarem opłynięcia Islandii wypłynął z przystani JK Stoczni Gdańskiej s/y "Kismet" z Kpt. Wojciechem Orszlukiem. Żeglarze dotarli do stolicy Islandii, ale wielodniowy sztorm uniemożliwił opłynięcie wyspy dookoła. Jacht powrócił do Górek Zachodnich 22.0
czwartek, 20 maja 1965
W Valladolid umiera w zapomnieniu Krzysztof Kolumb, genueńczyk, który powszechnie uchodzi za odkrywcę Ameryki.
niedziela, 20 maja 1520