TYP: a1

Sylwetki piratów - Pierre Le Grand

wtorek, 7 czerwca 2011
Weronika Morys
Pierre Le Grand był XVII-wiecznym karaibskim bukanierem. Informacje o tym piracie pochodzą z jednego źródła - z książki “Buccaneers of America” francuskiego pisarza Alexandre Exquemelina. Nie wiadomo czy Le Grand był postacią historyczną, czy wymyśloną przez Exquemelina.

Pierre urodził się w Dieppe, we Francji. Nie ma informacji o jego losach przed przybyciem do Tortugi na Karaibach w połowie XVII wieku. Jest znany głównie z ataku na hiszpański galeon w pobliżu wybrzeży Haiti. Dokładne miejsce ataku nie jest pewne. Exquemelin w jednym miejscu stwierdza, że sceną wydarzeń była wyspa Caicos, w innym - umieszcza atak na Cape Tiburon, u południowo-zachodnich wybrzeży Haiti.

Pierre zwerbował załogę złożoną z 28 mężczyzn i na jednej małej łodzi wypłynął w poszukiwanie hiszpańskich statków, które mógłby obrabować. Po długim, bezowocnym rejsie piraci zauważyli statek, który odłączył się od hiszpańskiej floty skarbów. Zaczęli go ścigać i wkrótce po zachodzie słońca niezauważeni zbliżyli się do swoich ofiar. Według legendy Pierre nakazał wyciąć dziurę w boku własnej łodzi i zatopić ją, aby zachęcić swoich ludzi do jak najzaciętszej walki ze względu na brak możliwości odwrotu. Piraci wspięli się na burtę galeonu, uzbrojeni w miecze i pistolety.

Załoga hiszpańskiego okrętu została zupełnie zaskoczona. Piraci pokonali kapitana galeonu, który grał w karty w swojej kabinie. Ludzie Pierre’a zabili strażników i uniemożliwili reszcie załogi dostęp do broni. Żeglarze z galeonu nie mieli wyboru - musieli się poddać. Pierre wcielił część Hiszpanów do swojej załogi, resztę wysadził na ląd (prawdopodobnie na Haiti) i zabrał przejęty statek i swoich ludzi do Francji. O jego dalszych losach wiadomo niewiele. Pewne przesłanki wskazują, że mógł wyemigrować do Kanady, ponieważ jego nazwisko pojawia się w dokumentach imigracyjnych. Według nich przybył do Montrealu w 1653 roku.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 maja

Z Jastarni do Władysławowa wyruszył zasłużony dla polskiego żeglarstwa s/y "Generał Zaruski"; po latach niszczenia w ośrodku w Jastarni zapadły decyzje i znalazły się środki na kapitalny remont jachtu.
piątek, 20 maja 2005
W Pucku zostaje wodowany ponton Arkadiusza Pawełka "Cena Strachu".
środa, 20 maja 1998
W Gdyni zakończył rejs Kpt. Henryk Jaskuła na s/y "Dar Przemyśla"; było to pierwsze polskie i trzecie w historii światowego żeglarstwa okrążenie świata bez zawijania do portów; rejs trwał 345 dni.
wtorek, 20 maja 1980
W Gdyni zmarł Karol Olgierd Borchardt, autor wielu książek marynistycznych, m.in. "Znaczy Kapitan".
wtorek, 20 maja 1986
Z zamiarem opłynięcia Islandii wypłynął z przystani JK Stoczni Gdańskiej s/y "Kismet" z Kpt. Wojciechem Orszlukiem. Żeglarze dotarli do stolicy Islandii, ale wielodniowy sztorm uniemożliwił opłynięcie wyspy dookoła. Jacht powrócił do Górek Zachodnich 22.0
czwartek, 20 maja 1965
W Valladolid umiera w zapomnieniu Krzysztof Kolumb, genueńczyk, który powszechnie uchodzi za odkrywcę Ameryki.
niedziela, 20 maja 1520