TYP: a1

Co dalej z kanałem Dunaj-Odra?

wtorek, 12 kwietnia 2011
Weronika Morys

Początek Kanału Gliwickiego na Odrze w Kędzierzynie-Koźlu. Fot. Jaroslav Kubec
Kanał Odra-Dunaj-Łaba to planowana droga wodna mająca połączyć wymienione rzeki. Korytarz ma mieć około 550 km i przebiegać przez trzy państwa – Polskę, Czechy oraz Austrię lub Słowację. Wodny korytarz w ciągu Odra-Dunaj ma się rozpoczynać w okolicach Gliwic, gdzie będzie się łączył z kanałem Gliwickim. Koncepcja budowy wodnego korytarza Odra-Dunaj-Łaba bądź Odra-Dunaj istnieje już od lat, jak dotąd nie udało się jednak doprowadzić do jej realizacji.


Najtrudniejsze obecnie do rozwiązania problemy są związane z użeglowieniem dolnego odcinka Morawy, który ma się łączyć z Dunajem oraz z budową stopnia wodnego w okolicach Bratysławy. Rzeka Morawa, płynąca na granicy Słowacji i Austrii, ma status obszaru chronionego i ekolodzy z obu państw nie chcą słyszeć o budowie urządzeń hydrotechnicznych w jej biegu. Rozwiązaniem byłoby spiętrzenie Dunaju poniżej ujścia Morawy, za pomocą stopnia wodnego, który miałby powstać pod Bratysławą. Na to jednak nie zgadzają się Austriacy argumentując, że zagroziłaby to przyrodzie parku narodowego Donauauen (Dunajskie Łęgi). Jak dotąd nie udało się znaleźć satysfakcjonującego wszystkich rozwiązania i projekt utknął w martwym punkcie.

Alternatywą jest budowa kanału z pominięciem Morawy, poprzez słowacką rzekę Wag. Projekt użeglowienia Wagu na tym odcinku jest konsekwentnie realizowany, a co kilka lat oddawany jest do użytku nowy stopień wodny. Niektórzy specjaliści uważają, że korzystniejsze byłoby skupienie się na Wagu i inwestowanie w alternatywny odcinek kanału, niż rozpoczynanie wszystkiego od zera na Morawie.

Ujście Morawy do Dunaju:


Wyświetl większą mapę


Więcej informacji: www.porteuropa.eu.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 maja

Z Jastarni do Władysławowa wyruszył zasłużony dla polskiego żeglarstwa s/y "Generał Zaruski"; po latach niszczenia w ośrodku w Jastarni zapadły decyzje i znalazły się środki na kapitalny remont jachtu.
piątek, 20 maja 2005
W Pucku zostaje wodowany ponton Arkadiusza Pawełka "Cena Strachu".
środa, 20 maja 1998
W Gdyni zakończył rejs Kpt. Henryk Jaskuła na s/y "Dar Przemyśla"; było to pierwsze polskie i trzecie w historii światowego żeglarstwa okrążenie świata bez zawijania do portów; rejs trwał 345 dni.
wtorek, 20 maja 1980
W Gdyni zmarł Karol Olgierd Borchardt, autor wielu książek marynistycznych, m.in. "Znaczy Kapitan".
wtorek, 20 maja 1986
Z zamiarem opłynięcia Islandii wypłynął z przystani JK Stoczni Gdańskiej s/y "Kismet" z Kpt. Wojciechem Orszlukiem. Żeglarze dotarli do stolicy Islandii, ale wielodniowy sztorm uniemożliwił opłynięcie wyspy dookoła. Jacht powrócił do Górek Zachodnich 22.0
czwartek, 20 maja 1965
W Valladolid umiera w zapomnieniu Krzysztof Kolumb, genueńczyk, który powszechnie uchodzi za odkrywcę Ameryki.
niedziela, 20 maja 1520