TYP: a1

Lodowe naleśniki? Takie rzeczy tylko w Szkocji!

środa, 21 grudnia 2022
Hanka Ciężadło

Na pewnej szkockiej rzece zaobserwowano dziwne zjawisko — i bynajmniej nie były to łodzie płynące po niewłaściwej stronie szlaku wodnego. Na powierzchni wody pojawiły się natomiast piękne, regularne, białe kręgi. Czyżby kosmici?

 


Wielka, chłodna Brytania

Słynna szkocka, czy też brytyjska pogoda jest efektem położenia geograficznego Wielkiej Brytanii. Mimo iż o tamtejszym klimacie można powiedzieć wiele złego (na przykład to, że jest paskudny), tak naprawdę jeszcze do niedawna było tam stosunkowo ciepło. Średnia roczna temperatura w Szkocji to aż 12 stopni Celsjusza, a w Polsce – tylko 8,7 stopnia.

Od pewnego czasu jednak na Wyspach Brytyjskich zachodzą pewne zmiany w pogodzie, co jest związane ze słabnięciem Golfstromu. Dawniej przetaczał on nagrzaną wodę z Brazylii i Zatoki Meksykańskiej, ogrzewając Wyspiarzy. Teraz jednak w związku ze zmianami klimatycznymi prąd słabnie, a Szkoci zaczynają marznąć – albo znajdować na wodzie dziwne białe kółka…

Ice pancakes

Lodowe naleśniki, czyli kręgi złożone z zamarzniętego "lodowego błota", wyglądają naprawdę zjawiskowo, tym bardziej że występują w grupach. Być może laik faktycznie przypisałby ich autorstwo kosmitom – tak się jednak zdarzyło, że zauważył je nie byle kto, bo pan Callum Sinclair, kierownik projektu w SISI (Scottish Invasive Species Initiative).

Jest to organizacja zajmująca się walką z inwazyjnymi gatunkami występującymi wzdłuż cieków wodnych w Szkocji, dlatego jej pracownicy są szczególnie wyczuleni na wszelkie nietypowe zjawiska, a ponadto wiedzą, które z nich mogą być groźne, a które – tylko ciekawe. Lodowe naleśniki należą do tej drugiej grupy.

Przepis na lodowe naleśniki

Jeśli chcemy stworzyć takie cudo, będziemy potrzebować bardzo zimnej wody oraz dużo szczęścia, bo ice pancakes to dość rzadkie zjawisko. Zwykle lodowe naleśniki tworzą na morzu (np. na Bałtyku, będącym najzimniejszym morzem Europy) lub na jeziorach, ale jak pokazuje doświadczenie, mogą też utworzyć się na płynącej wodzie. Jak to tego dochodzi?

W gruncie rzeczy bardzo prosto: pływające po zimnej wodzie kawałki lodu zderzają się ze sobą wskutek falowania lub prądu, co powoduje zaokrąglanie ich brzegów oraz sczepianie się w większe elementy. Takie okrągłe formy rosną stopniowo (coś jak efekt śnieżnej kuli – tyle że w 2D), z czasem tworząc kręgi o średnicy od 20 cm do nawet… 2 metrów. Lodowe naleśniki mogą się też utworzyć z zamarzającej na wodzie piany. Jak już wiecie, niekiedy można je spotkać na Bałtyku, ale też w okolicach Antarktydy oraz na zimnych wodach Wielkich Jezior Północnoamerykańskich.  

 

Tagi: lodowe naleśniki, ice pancakes, Szkocja, klimat, przyroda
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 maja

Z Jastarni do Władysławowa wyruszył zasłużony dla polskiego żeglarstwa s/y "Generał Zaruski"; po latach niszczenia w ośrodku w Jastarni zapadły decyzje i znalazły się środki na kapitalny remont jachtu.
piątek, 20 maja 2005
W Pucku zostaje wodowany ponton Arkadiusza Pawełka "Cena Strachu".
środa, 20 maja 1998
W Gdyni zakończył rejs Kpt. Henryk Jaskuła na s/y "Dar Przemyśla"; było to pierwsze polskie i trzecie w historii światowego żeglarstwa okrążenie świata bez zawijania do portów; rejs trwał 345 dni.
wtorek, 20 maja 1980
W Gdyni zmarł Karol Olgierd Borchardt, autor wielu książek marynistycznych, m.in. "Znaczy Kapitan".
wtorek, 20 maja 1986
Z zamiarem opłynięcia Islandii wypłynął z przystani JK Stoczni Gdańskiej s/y "Kismet" z Kpt. Wojciechem Orszlukiem. Żeglarze dotarli do stolicy Islandii, ale wielodniowy sztorm uniemożliwił opłynięcie wyspy dookoła. Jacht powrócił do Górek Zachodnich 22.0
czwartek, 20 maja 1965
W Valladolid umiera w zapomnieniu Krzysztof Kolumb, genueńczyk, który powszechnie uchodzi za odkrywcę Ameryki.
niedziela, 20 maja 1520