TYP: a1

16 złodziejskich statków

wtorek, 19 lipca 2022
Hanka Ciężadło

Jak donosi hiszpański dziennik „El Pais”, szesnaście statków z ukradzionym przez Rosję zbożem spokojnie dostarczyło trefny towar do różnych portów świata. Co prawda wiadomości o kradnących sołdatach nikogo już nie dziwią, jednak warto zapytać, kto kupuje zrabowane dobra od złodziei? I czy przypadkiem sam nie zostaje wtedy złodziejem. O finansowaniu wojny nie wspominając.

Business is business

Ukraina nazywana jest spichlerzem świata i trzeba przyznać, że ma to swoje uzasadnienie. Skradziony Ukraińcom surowiec w obliczu zapowiedzi kryzysu żywnościowego stanowi zatem bardzo łakomy kąsek – dosłownie i w przenośni. Złym wilkiem w tej bajce są z pewnością Rosjanie, którzy rzeczone zboże ukradli. Równie ciemną postacią jest jednak ten, kto taki towar kupuje. Tym bardziej że widać jasno, iż nie ma wątpliwości, skąd on pochodzi.

Czujne oko satelity

Zdaniem dziennikarzy z „El Pais” cały paserski proceder udało się wykryć tylko dzięki zdjęciom satelitarnym. Widać na nich, że 16 statków dowiozło kradziony surowiec między innymi do Syrii, a także do kilku innych portów Morza Czerwonego i Śródziemnego. Kapitanowie jednostek doskonale wiedzieli, co transportują: statki, wbrew przepisom IMO, wyłączały sygnał lokalizacyjny, dopóki przemieszczały się po Morzu Czarnym. Był on włączany dopiero podczas zbliżania się do Bosforu. Zapewne przypadek.

Tagi: Ukraina, kradzież, zboże, wojna
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 maja

Z Jastarni do Władysławowa wyruszył zasłużony dla polskiego żeglarstwa s/y "Generał Zaruski"; po latach niszczenia w ośrodku w Jastarni zapadły decyzje i znalazły się środki na kapitalny remont jachtu.
piątek, 20 maja 2005
W Pucku zostaje wodowany ponton Arkadiusza Pawełka "Cena Strachu".
środa, 20 maja 1998
W Gdyni zakończył rejs Kpt. Henryk Jaskuła na s/y "Dar Przemyśla"; było to pierwsze polskie i trzecie w historii światowego żeglarstwa okrążenie świata bez zawijania do portów; rejs trwał 345 dni.
wtorek, 20 maja 1980
W Gdyni zmarł Karol Olgierd Borchardt, autor wielu książek marynistycznych, m.in. "Znaczy Kapitan".
wtorek, 20 maja 1986
Z zamiarem opłynięcia Islandii wypłynął z przystani JK Stoczni Gdańskiej s/y "Kismet" z Kpt. Wojciechem Orszlukiem. Żeglarze dotarli do stolicy Islandii, ale wielodniowy sztorm uniemożliwił opłynięcie wyspy dookoła. Jacht powrócił do Górek Zachodnich 22.0
czwartek, 20 maja 1965
W Valladolid umiera w zapomnieniu Krzysztof Kolumb, genueńczyk, który powszechnie uchodzi za odkrywcę Ameryki.
niedziela, 20 maja 1520