TYP: a1

Koronawirus na amerykańskim lotniskowcu. Dowódca prosi o pomoc

czwartek, 2 kwietnia 2020
Z mediów

Kłopoty na amerykańskim lotniskowcu. Na pokładzie USS Theodore Roosevelt jest już wykrytych ponad 100 przypadków koronawirusa a kapitan przyznaje, że sytuacja wymknęła się spod kontroli i prosi o pomoc.

 

Lotniskowiec pełnił dyżur bojowy na Pacyfiku. Wirus dostał się na pokład prawdopodobnie w pierwszej połowie marca, kiedy okręt przebywał w Wietnamie. Dwa tygodnie później wirusa wykryto u trzech członków załogi ale liczba zakażonych bardzo szybko rośnie. Nic dziwnego, na pokładzie panują dla wirusa idealne warunki - ponad 4 tysiące osób stłoczonych jest na tej samej przestrzeni, dzieli ze sobą ciasne kajuty i korzysta z tych samych pomieszczeń, na przykład stołówek. Co najważniejsze, nie ma możliwości, aby odizolować zarażonych. 

USS Theodore Roosevelt przebywa obecnie w porcie na wyspie Guam a jego dowódca, Brett Crozier w poniedziałek zwrócił się do przełożonych o pomoc, prosząc o zezwolenie na opuszczenie pokładu dla załogi i przeznaczenia pokoi na kwarantanny na wyspie – na okręcie miałyby pozostać tylko  osoby niezbędne do codziennej obsługi okrętu.. Jak argumentował – w przypadku wojny lotniskowiec pozostałby operacyjny. Ponieważ wojny nie ma, nie ma też powodu, aby marynarze umierali. 


Sekretarz marynarki wojennej USA Thomas Modly poinformował, że wojsko pracuje nad tym, by znaleźć zakwaterowanie dla marynarzy na Guam. Problemem może być jednak niewystarczająca liczba kwater na wyspie. Minister obrony USA Mark Esper wykluczył w tym momencie ewakuację okrętu i obiecał wysłanie niezbędnej pomocy. Prezydent Donald Trump pozostawił decyzję Marynarce Wojennej. 

Tagi: USS Theodore Roosevelt, koronawirus
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 maja

Z Jastarni do Władysławowa wyruszył zasłużony dla polskiego żeglarstwa s/y "Generał Zaruski"; po latach niszczenia w ośrodku w Jastarni zapadły decyzje i znalazły się środki na kapitalny remont jachtu.
piątek, 20 maja 2005
W Pucku zostaje wodowany ponton Arkadiusza Pawełka "Cena Strachu".
środa, 20 maja 1998
W Gdyni zakończył rejs Kpt. Henryk Jaskuła na s/y "Dar Przemyśla"; było to pierwsze polskie i trzecie w historii światowego żeglarstwa okrążenie świata bez zawijania do portów; rejs trwał 345 dni.
wtorek, 20 maja 1980
W Gdyni zmarł Karol Olgierd Borchardt, autor wielu książek marynistycznych, m.in. "Znaczy Kapitan".
wtorek, 20 maja 1986
Z zamiarem opłynięcia Islandii wypłynął z przystani JK Stoczni Gdańskiej s/y "Kismet" z Kpt. Wojciechem Orszlukiem. Żeglarze dotarli do stolicy Islandii, ale wielodniowy sztorm uniemożliwił opłynięcie wyspy dookoła. Jacht powrócił do Górek Zachodnich 22.0
czwartek, 20 maja 1965
W Valladolid umiera w zapomnieniu Krzysztof Kolumb, genueńczyk, który powszechnie uchodzi za odkrywcę Ameryki.
niedziela, 20 maja 1520