TYP: a1

"Lady Dana 44" - pierwszy polski jacht, który opłynął biegun północny - wraca do Sopotu

wtorek, 23 września 2014
Informacja prasowa | Ewa Górska
W niedzielę 28 września 2014r. o godzinie 12 w marinie w Sopocie nastąpi powitanie jachtu „Lady Dana 44”, który pod dowództwem kapitana Ryszarda Wojnowskiego zakończył jeden z najtrudniejszych szlaków żeglarskich na świecie - opłynięcie bieguna północnego.

Trasa wyprawy

Jacht „Lady Dana 44” jest pierwszym polskim jachtem, który opłynął biegun, ale też pierwszym polskim jachtem, który przepłynął w bardzo trudnych warunkach nawigacyjnych Przejście Północno-Wschodnie, czyli akweny Arktyki Rosyjskiej. Również jest pierwszym polskim jachtem, który przepłynął Przejście Północno-Zachodnie z zachodu na wschód. Jak do tej pory tylko kilku jachtom na świecie udało się opłynąć biegun północny.

Trasa rejsu

Załoga jachtu „Lady Dana 44” wyruszyła w arktyczny rejs z Sopotu w dniu 8 czerwca zeszłego roku. W 2013 r. trasa wiodła przez Morze Bałtyckie, Zatokę Fińską, Petersburg, rzekę Newę, jezioro Ładoga, rzekę Świr, jezioro Onega, Kanał Bałtycko-Białomorski, Zatoki Oneską, Wyspy Sołowieckie, Archangielsk, Morze Barentsa, Ziemię Franciszka Józefa, Nową Ziemię, port Dikson u ujścia Jeniseju, Cieśninę Wilkickiego, Morze Łaptiewów, Cieśninę Dymitra Łaptiewa, Morze Wschodniosyberyjskie, port Pewek, Morze Czukockie, Morze Beringa, port Prowidienia, Cieśninę Unimak na Aleutach, północny Pacyfik, port Victoria w Kanadzie. Ten odcinek rejsu zakończył się w Vancouver, gdzie załoga dotarła 12 października 2013 roku.

Podczas tego etapu rejsu udało się pokonać Przejście Północno-Wschodnie czyli akwen polarny Arktyki Rosyjskiej. Zamarzające cieśniny Arktyki Kanadyjskiej uniemożliwiły kontynuowanie rejsu dookoła bieguna w jednym sezonie, dlatego też jacht pozostał na zimę w Vancouver.

W czerwcu 2014 roku jacht wyruszył z Vancouver na północ, by w kilku etapach przez północny Pacyfik i Morze Beringa dotrzeć pod koniec lipca do portu Nome na Alaskę. Stąd w dniu 3 sierpnia „Lady Dana 44” wyruszyła, by kontynuować rejs dookoła bieguna północnego. Trasa wiodła przez Cieśninę Beringa, Morze Beauforta, port Tuktoyaktuk, cieśniny Arktyki Kanadyjskiej, porty Cambridge Bay i Gjoa Haven, Cieśninę Bellota, Fort Ross, Cieśninę Lancaster Sound do Pond Inlet. Dotarcie jachtu do Pond Inlet nad Morzem Baffina oznaczało przepłynięcie Przejścia Północno-Zachodniego.

Lady Dana 44

Z Pond Inlet trasa jachtu prowadziła przez Morze Baffina, port Nuuk na Grenladii, północny Atlantyk. Obecnie jacht znajduje się na Morzu Północnym. Załogę czeka jeszcze przepłynięcie wschodniej części Morza Północnego, Skagerratu i Skattegatu, Sundu i zachodniej części Morza Bałtyckiego. Jacht spodziewany jest w Sopocie w niedzielę 28 września.

Załoga

Kpt. Ryszard Wojnowski dowodził jachtem w czasie całego rejsu. Uczestnikami całego rejsu byli rownież Lech Romanowski i Daniel Michalski. Oprócz nich w 2013 w przepłynięciu Przejścia Północno-Wschodniego uczestniczyli: Cezary Bajer, Paweł Ołdziej, Michał Kochańczyk i Michał Wojnowski, a w 2014 roku w pokonaniu Przejścia Północno-Zachodniego brali udział: Jerzy Beer, Józef Garczarczyk, Andrzej Mizgier i Jerzy Kuśmider. Jerzy Kuśmider (po przepłynięciu całego przejścia opuścił jacht w porcie Nuuk na Grenlandii i wrócił do Vancouver gdzie stale zamieszkuje). Do mariny w Sopocie wpłynie załoga w składzie: Ryszard Wojnowski, Jerzy Beer, Józef Garczarczyk, Daniel Michalski, Andrzej Mizgier i Lech Romanowski

Ten trwający wiele miesięcy polarny rejs obfitował w wiele dramatycznych wydarzeń. Szczegółowe relacje, a także zdjęcia z rejsu można znaleźć na stronach: http://arctic2014.bloog.pl/ i www.arctic2013.pl.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 30 grudnia

Z Adenu wyruszył s/y "Dar Opola" pod Kpt. Boleslawem Kowalskim rozpoczynając naukową wyprawę "Koral" Instytutu Zoologii Uniwersytetu Warszawskiego na Morze Czerwone.
środa, 30 grudnia 1959
Urodził się Eugeniusz Kwiatkowski, minister przedwojennego rządu, m.in. inicjator budowy portu morskiego w Gdyni.
niedziela, 30 grudnia 1888