"Morskie Szlaki Kapitana Julo" - SZKOCJA

czwartek, 3 kwietnia 2014
Duch Morza | artykuł sponsorowany
Duch Morza i kpt. Julo Kunicki zapraszają na cykl rejsów "Morskie Szlaki Kapitana Julo" - SZKOCJA.

Szkocja to przestrzeń i piękno dziewiczej natury. To odludna kraina zielonych wzniesień i dolin, smaganych wiatrem łąk i wrzosowisk. To wreszcie góry i lochy (w Szkocji określenie "loch" odnosi się zarówno do jeziora jak i długiej, wąskiej, morskiej zatoki), w których odbijają się malownicze górskie szczyty.



Zachodnią Szkocję charakteryzuje bardzo rozwinięta linia brzegowa z licznymi wyspami, głębokimi zatokami, wysokimi klifami i piaszczystymi plażami, powiększającymi się podczas odpływu.



Idące przez Północny Atlantyk niże i fronty czynią klimat Szkocji bardzo zmiennym. W Szkocji często siąpi mżawka ale maj i czerwiec charakteryzują się najmniejszą sumą opadów, najdłuższymi dniami i największą ilością słońca w roku. Średnie temperatury powietrza to 13 stopni dla maja i 14 dla czerwca. Morze nagrzewa się do temperatury 11 stopni. Przeważają wiatry z kierunków zachodnich o sile 4B. Podążające za księżycem masy wód Atlantyku, trafiając na brzegi Szkocji, znajdują ujście płynąc wzdłuż jej brzegów. W ciągu doby ich kierunek zmienia się dwukrotnie co oznacza, że morze dwa razy na dobę płynie w kierunku północnej Szkocji i dwa razy na południe. Przeciskające się pomiędzy licznymi wyspami wody, wywołują ciekawe zjawiska hydrologiczne na powierzchni morza, tworząc silne prądy, bystrza, fale stojące, a czasem wiry. Jeśli kierunek prądu jest zgodny z kierunkiem wiatru, fala łagodnieje i wydłuża się, gdy wiatr jest przeciwny na prądzie tworzy się krótka, poszarpana fala. Również dwa razy na dobę następuje odpływ morza (skok ok. 3 m) pozostawiający osuch, czyli wynurzone morskie dno. Urozmaicona linia brzegowa Zachodniej Szkocji z jej wyspami, skałami i długimi lochami, a także ciągły ruch wody w poziomie i w pionie, dają możliwość poznania specyfiki morza i nawigacji nieznanej na Bałtyku, Adriatyku i Morzu Egejskim. Zebrane tu doświadczenia, bardzo liczą się w żeglarskim życiorysie, zwłaszcza dla renomowanych firm czarterowych.



Trudy żeglugi wynagrodzą postoje w ciekawych portach lub na idyllicznych kotwicowiskach. Dostęp do atrakcji na brzegu zapewni nam ponton z silnikiem, w który zaopatrzony jest nasz jacht.



Szkocja to również ciekawa i burzliwa historia, o której przypominają filmowe superprodukcje z Hollywood, kamienne zamki będące siedzibą miejscowych klanów i czarne chaty w skansenach na wyspie Skye. Szkocja to również niezwykła kultura, której tradycyjna krata i muzyka są najbardziej znanymi elementami. Ubranych w kilty dudziarzy zobaczyć można nie tylko na ulicach Edynburga i dużych miast, ale również w szkockich zamkach i w wiejskich plenerach, gdzie ich muzyka działa na wyobraźnię jeszcze bardziej. Różnorodność walorów turystycznych i nautycznych sprawia, iż żeglowanie po wyspach Zachodniej Szkocji jest przygodą wyjątkową, zarówno dla żeglarzy, jak i turystów szukających wymagającego akwenu, dziewiczego piękna oraz stażu na wodach pływowych.




Etap rejsu "Szlakiem szlachetnej whisky"
16-24 maja 2014


Podróżując pomiędzy Troon i Mallaig, odwiedzimy 4 regiony produkcji whisky: Campebeltown, Islay, Higlands i Islands. Rejs będzie pretekstem i zarazem niepowtarzalną okazją, aby skosztować uznanych single malt’ów, poznać tajemnice ich powstawania i rozpoznać subtelne aromaty zawarte w smaku i zapachu whisky, podczas darmowej degustacji.



Malowniczo położone Campbeltown było niegdyś niekoronowaną stolicą Whisky. Dziś jest siedzibą trzech destylarni wysokogatunkowej "wody życia".



Loch Linnhe i widok na najwyższy szczyt Wysp Brytyjskich Ben Nevis.



Glencoe jest jedną z najpiękniejszych dolin w Szkocji. Przez dolinę i na sąsiednie 1000-metrowe szczyty prowadzi kilka atrakcyjnych szlaków turystycznych, o różnym stopniu trudności.



Duart Castle – jeden ze szkockich zamków na wyspie Mull.



Wybrzeża Hebrydów to nie tylko wysokie klify, ale i piękne, piaszczyste plaże. Na zdjęciu "karaibska" plaża na wyspie Eigg.




Etap rejsu "Wokół Wyspy Mgieł"
25 maja - 3 czerwca oraz 4-13 czerwca 2014


Do Mallaig można dojechać pociągiem z Glasgow lub Edynburga. Urzekające krajobrazy gwarantowane. Końcowy odcinek trasy, z Fort William, znany jest z filmów o Harrym Potterze, jako droga do Hogwartu.



Mallaig, ostatnia stacja kolei West Highland Lines, baza promów na Skye oraz miejsce rozpoczęcia i zakończenia naszego rejsu.



Osuch (krajobraz po odpływie) w zatoce Barrisdale, na końcu Loch Horun.



Kyle Rhea - cieśnina pomiędzy Main Island a Skye. Ten wąski przesmyk jest miejscem powstawania silnych prądów pływowych, płynących z prędkością nawet do 7 węzłów. Powstają tu bystrza i wiry, dlatego cieśninę należy pokonać w odpowiednim czasie, gdy prądy nie mają jeszcze dużej siły. Ich energię planuje się wykorzystać do napędzania turbin wodnych, które mają być umieszczone w północnej części cieśniny.



Wizytówka Szkocji, czyli najbardziej znany zamek – Eilean Donan.



Plockton przyciąga rzesze turystów i żeglarzy ładną zabudową, pięknym położeniem wśród sosnowych lasów i wzgórz oraz palmami rosnącymi wzdłuż ulic i w przydomowych ogrodach.



Portree – urokliwa stolica wyspy Skye, gdzie wieczorami życie mieszkańców koncentruje się w pubach.



"Zaklęte fale", łąki i wrzosowiska półwyspu Trotternish, to jedne z najpiękniejszych miejsc w Szkocji. Zobaczymy je podczas jednodniowej wycieczki w głąb lądu z Kyleakin lub Portree.



Bazaltowa iglica "Old Man of Storr" świadek wulkanicznej przeszłości wyspy na półwyspie Trotternish.



Skye Museum of Island Life to interesujący skansen na półwyspie Trotternisch, prowadzony przez mieszkańców wioski. Zbiory tego niewielkiego muzeum prezentują w ciekawy sposób dawne życie mieszkańców wyspy Skye. Widoczne na zdjęciach „czarne chaty” (w odróżnieniu od bielonych domów ludności napływowej), miały podwójne ściany, pomiędzy które wkładano torf dla ocieplenia wnętrz, zaś niewielka wysokość chat pozwalała przetrwać zimowe wichury.



Morze Hebrydzkie i widok na pasmo górskie Cullin.



Loch Coruisk – jedno z najpiękniejszych kotwicowisk na wyspie Skye. Za wodospadem znajduje się malownicze jezioro, wokół którego wiedzie szlak turystyczny.



Kotwicowisko na wyspie Soay jest położone w głębokiej zatoce, która otwiera się wraz z przypływem dwa razy na dobę.



Szkoci pędzą whisky od XI w., ale popularna stała się dopiero po wprowadzeniu podatku przez brytyjski rząd w 1780 roku na czerwone wino, które stało się zbyt drogie dla niezamożnych. Powstało wówczas wiele nielegalnych destylarni whisky. Talisker, jedyna destylarnia whisky na Skye, znajduje się w miejscowości Carbost. Można tam dotrzeć płynąc na południe przez Loch Harport i kotwicząc naprzeciw destylarni. Zwyczajowo, po zwiedzeniu wytwórni, częstuje się turystów szklaneczką "wody życia", jak zwą whisky Szkoci.




Etap rejsu "Hebrydy i Loch Ness"
14-23 czerwca 2014


Kotwicowisko u wejścia do Loch Ailort.



Gometra Bay to dobre kotwicowisko i punkt wypadowy na wyspę Staffa.



Najlepszym przykładem aktywności wulkanicznej w Szkocji jest Staffa. 60 mln lat temu doszło w tym miejscu do potężnej erupcji i wyrzutu ogromnej ilości lawy, która stygnąc i krystalizując się stworzyła sześciokątne, bazaltowe kolumny. Niezwykłe piękno wyspy opiewali artyści, z których najsłynniejszym był Mendelson. Ogromne wrażenie robi też wypełniona wodą Jaskinia Fingala, której wnętrze przypomina gotycką katedrę. Lądowanie pontonem na wyspie jest możliwe tylko przy spokojnym morzu i dobrej pogodzie.



Kolorowe domy w jedynym mieście na Wyspie Mull – Tobermory.



Leżąca na północ od Oban Ballachulish marina będzie punktem wyjścia na całodniową wycieczkę do Doliny Glencoe.



Kanał Kaledoński, który wybudowano w 1773 roku, ma 107 km długości, z czego 72 km przypadają na jeziora. Poprowadzono go wzdłuż uskoku tektonicznego Great Glen łącząc Corpach na zachodnim wybrzeżu, z Inverness na wschodzie. Posiada 29 śluz, 4 akwedukty i 10 mostów.



Znana ze swojego malowniczego położenia droga wodna, co rocznie jest odwiedzana przez tysiące żeglarzy z całej Europy.



Kanał Kaledoński biegnie przez 4 jeziora: Loch Dochfour, Loch Oich (na zdjęciu), Loch Ness i Loch Lochy.



Zamek Urquhart nad jeziorem Loch Ness. Znakomite miejsce do wypatrywania kultowego potwora.




Zainteresowaliśmy Cię? Masz pytania?
Zadzwoń: 668 61 41 71
www.duchmorza.pl
Do zobaczenia na pokładzie!



TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 grudnia

W stoczni Multiplast w Vannes wodowano katamaran "Orange II".
środa, 22 grudnia 2004
Na Barbados dopływa Arkadiusz Pawełek na pontonie "Cena Strachu"; Polak jest drugim człowiekiem na świecie, który pontonem przepłynął Atlantyk (41 dni, 3000 Mm).
wtorek, 22 grudnia 1998
Opłynięcie Hornu przez "Pogorię" pod dowództwem Krzysztofa Baranowskiego.
czwartek, 22 grudnia 1988