TYP: a1

Nowe terytoria Rzeczpospolitej nazwane

piątek, 25 września 2020
Z mediów/MGMiŻŚ

Pamiętacie konkurs na nazwy nowych wysp na Zalewie Wiślanym i Zalewie Szczecińskim? 23 września Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej ogłosiło wyniki konkursu, w którym wzięło udział 21 tys. 912 osób.

Wszystkich, którzy rzucali żartobliwe propozycje nazw na naszym profilu fejsbukowym musimy zmartwić – ministerstwo, instytucja rządowa, nie ma poczucia humoru i nie będzie żadnych heheszek. Wyspa na Zalewie Wiślanym będzie się nazywała Estyjska a te dwie na Szczecińskim – Brysna (wyspa północna)  i Śmięcka (południowa).

Na nazwę wyspa Estyjska zagłosowały 9984 osoby, zaraz za nią na podium znalazły się nazwy Bursztynowa (8391 głosów) i Rukwiel (1853 głosy). 
Na nazwę Brysna padło 9693 głosów, na kolejnych miejscach znalazły się propozycje wyspa Wielecka (5279 głosów) i Zabawa (2439 głosów). Na nazwę Śmięcka  zagłosowało 8735 osób, a na drugim i trzecim miejscu wylądowały nazwy: Wyraj (5988 głosów) oraz Przygoda (2575 głosów).

Nazwa „Estyjska” nawiązuje do dawnej średniowiecznej nazwy Zalewu Wiślanego” „Brysna” ma być połączeniem słów „bryza” i „sny” a „Śmięcka” pochodzi od nazwy uroczyska i nieistniejącej obecnie wsi położonej w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim. 

Teraz Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zwróci się z wnioskiem, aby Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nadało zwycięskie nazwy nowopowstającym terytoriom – jak to dumnie brzmi - Rzeczypospolitej.
Autorzy zwycięskich propozycji otrzymają pamiątkowe grawertony.
Wyspy powstają w ramach inwestycji morskich, jakimi są przekop Mierzei Wiślanej oraz pogłębienie toru wodnego Świnoujście-Szczecin do 12,5 metra. Pierwszy etap konkursu odbył się w sierpniu i zakładał nadsyłanie propozycji, spośród których komisja konkursowa wyłoniła w sumie 15 nazw. Te z kolei poddano ogólnopolskiemu głosowaniu internetowemu. Głosowanie zakończyło się w niedzielę 20 września.

Tagi: wyspy, Zalew Szczeciński, Zalew Wiślany
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 maja

Z Jastarni do Władysławowa wyruszył zasłużony dla polskiego żeglarstwa s/y "Generał Zaruski"; po latach niszczenia w ośrodku w Jastarni zapadły decyzje i znalazły się środki na kapitalny remont jachtu.
piątek, 20 maja 2005
W Pucku zostaje wodowany ponton Arkadiusza Pawełka "Cena Strachu".
środa, 20 maja 1998
W Gdyni zakończył rejs Kpt. Henryk Jaskuła na s/y "Dar Przemyśla"; było to pierwsze polskie i trzecie w historii światowego żeglarstwa okrążenie świata bez zawijania do portów; rejs trwał 345 dni.
wtorek, 20 maja 1980
W Gdyni zmarł Karol Olgierd Borchardt, autor wielu książek marynistycznych, m.in. "Znaczy Kapitan".
wtorek, 20 maja 1986
Z zamiarem opłynięcia Islandii wypłynął z przystani JK Stoczni Gdańskiej s/y "Kismet" z Kpt. Wojciechem Orszlukiem. Żeglarze dotarli do stolicy Islandii, ale wielodniowy sztorm uniemożliwił opłynięcie wyspy dookoła. Jacht powrócił do Górek Zachodnich 22.0
czwartek, 20 maja 1965
W Valladolid umiera w zapomnieniu Krzysztof Kolumb, genueńczyk, który powszechnie uchodzi za odkrywcę Ameryki.
niedziela, 20 maja 1520