TYP: a1

Oceany zaczną emitować freon. Zupełnie jak stare lodówki

piątek, 19 marca 2021
Anna Ciężadło

Niezawodni amerykańscy naukowcy (no dobra, kanadyjscy – ale tam też jest Ameryka) doszli do niepokojących wniosków. Ich zdaniem oceany już niedługo zaczną emitować szkodliwy freon. Czyżby nie wiedziały, że protokół montrealski tego zabrania? O co tu chodzi i czy ta sytuacja powinna nas martwić?

Freony i spółka

Freony, czyli chlorofluorowęglowodory (CFCs) mają tę przykrą właściwość, że niszczą warstwę ozonową. Jeszcze kilkanaście lat temu mieliśmy ich pełno w atmosferze – i nie tylko tam. Były one bowiem powszechnie stosowane w różnych gałęziach przemysłu, m.in. do produkcji chłodziarek i pianek termoizolacyjnych.

Część obecnych w atmosferze, szkodliwych gazów, była pochłaniana przez wody oceaniczne. Czyli właściwie spoko – przynajmniej nie fruwała w powietrzu. Sęk w tym, że co ocean pochłonie, to prędzej czy później odda. Zdaniem specjalistów, niedługo zacznie się czas zwrotu.

Montreal

W 2010 roku podpisano w Montrealu specjalny protokół zakładający drastyczne ograniczenie produkcji szkodliwych freonów. Przystąpiło do niego ponad 160 państw, więc można śmiało powiedzieć, że jest to porozumienie o zasięgu światowym. I rzeczywiście, to skoordynowane działanie okazało się skuteczne, bo ilość CFCs w atmosferze znacząco zmalała. Stało się tak częściowo na skutek zmniejszenia emisji, a częściowo przez fakt, że wody oceaniczne zaabsorbowały freony.

Dzień zapłaty?

Uczeni z  Massachusetts Institute of Technology (MIT) przeprowadzili niedawno symulację dotyczącą obiegu jednego z freonów, CFC-11. Okazało się, że najpóźniej w 2075 ocean zacznie go oddawać do atmosfery. Zdaniem naukowców, ta sama sytuacja może dotyczyć innych gazów z tej grupy. Co więcej, ocieplenie klimatu może jeszcze przyspieszyć i zintensyfikować ten proces. Innymi słowy, freonów w atmosferze znów będzie przybywać.

I co z tego?

Przede wszystkim to, że freony wywołują mało przyjemne reakcje chemiczne, które niszczą warstwę ozonową. A chociaż temat dziury ozonowej został ostatnio wyparty przez globalne ocieplenie, należy podkreślić, ta warstwa jednak się do czegoś przydaje.

Poza tym, wskutek wykrycia podwyższonych ilości freonów w atmosferze, któryś ze wspomnianych 160 krajów może dość do niepokojących wniosków, iż nie wszyscy sygnatariusze praktykują to, do czego się zobowiązali. A ostatnią rzeczą, jakiej nam potrzeba, jest wielka, globalna awantura.

Tagi: freony, ozon, atmosfera, ekologia, ocean, emisja
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 30 grudnia

Z Adenu wyruszył s/y "Dar Opola" pod Kpt. Boleslawem Kowalskim rozpoczynając naukową wyprawę "Koral" Instytutu Zoologii Uniwersytetu Warszawskiego na Morze Czerwone.
środa, 30 grudnia 1959
Urodził się Eugeniusz Kwiatkowski, minister przedwojennego rządu, m.in. inicjator budowy portu morskiego w Gdyni.
niedziela, 30 grudnia 1888