TYP: a1

Okręty NATO na Morzu Egejskim

czwartek, 10 marca 2016
Redakcja/MF
Od tego tygodnia na greckich i tureckich wodach terytorialnych na Morzu Egejskim pojawiły się okręty NATO. Mają one zwalczać sieci przestępcze zajmujące się przemytem imigrantów do Europy.


Fot. SNMG2, Tom Twardy

O rozpoczęciu działań przez NATO - poinformował sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg w Brukseli na wspólnej konferencji prasowej z premierem Turcji Ahmetem Davutoglu. Obecne działania są rozszerzeniem współpracy z unijną agencją ochrony granic Frontex.

Na czele misji NATO, która rozpoczęła się 11 lutego stoją Niemcy, a uczestniczą w niej także okręty z Kanady, Turcji i Grecji. Dotychczas statki znajdowały się na wodach międzynarodowych. Swoje jednostki na Morze Egejskie zgodziły się wysłać Francja Wielka Brytania. Okręty Sojuszu nie mogą zatrzymywać łodzi z imigrantami, mogą tylko przekazywać informacje władzom greckim i tureckim oraz Fronteksowi. Ich misja to patrolowanie i monitorowanie a także – jak powiedział admirał Jörg Klein, dowódca SNMG2 - dopilnowanie, aby w przypadku zagrożenia życia i zdrowia imigrantów pomoc udzielana była szybko i profesjonalnie. Jest to potrzebne tym bardziej, stwierdził Klein, że na wodach, na których stacjonują okręty NATO, incydenty z udziałem imigrantów zdarzają się znacznie częściej niż gdzie indziej.

Jeśli okręt NATO uratuje migrantów z tonącej łodzi na greckich wodach, zostaną oni przetransportowani na grecką wyspę i tam skontrolowani. Wszyscy migranci ekonomiczni trafią następnie do Turcji na drugą kontrolę. Ci, którzy "nie mają prawa do międzynarodowej ochrony", zostaną odesłani do ojczyzny. Wszyscy migranci uratowani przez NATO na tureckich wodach terytorialnych będą odsyłani do Turcji.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 maja

Z Jastarni do Władysławowa wyruszył zasłużony dla polskiego żeglarstwa s/y "Generał Zaruski"; po latach niszczenia w ośrodku w Jastarni zapadły decyzje i znalazły się środki na kapitalny remont jachtu.
piątek, 20 maja 2005
W Pucku zostaje wodowany ponton Arkadiusza Pawełka "Cena Strachu".
środa, 20 maja 1998
W Gdyni zakończył rejs Kpt. Henryk Jaskuła na s/y "Dar Przemyśla"; było to pierwsze polskie i trzecie w historii światowego żeglarstwa okrążenie świata bez zawijania do portów; rejs trwał 345 dni.
wtorek, 20 maja 1980
W Gdyni zmarł Karol Olgierd Borchardt, autor wielu książek marynistycznych, m.in. "Znaczy Kapitan".
wtorek, 20 maja 1986
Z zamiarem opłynięcia Islandii wypłynął z przystani JK Stoczni Gdańskiej s/y "Kismet" z Kpt. Wojciechem Orszlukiem. Żeglarze dotarli do stolicy Islandii, ale wielodniowy sztorm uniemożliwił opłynięcie wyspy dookoła. Jacht powrócił do Górek Zachodnich 22.0
czwartek, 20 maja 1965
W Valladolid umiera w zapomnieniu Krzysztof Kolumb, genueńczyk, który powszechnie uchodzi za odkrywcę Ameryki.
niedziela, 20 maja 1520