TYP: a1

Orka Lolita odzyska wolność po ponad 50 latach niewoli

niedziela, 2 kwietnia 2023

Spędziła w niewoli 52 lata. Teraz, po długiej batalii obrońców praw zwierząt z akwarium na Florydzie orka Lolita odzyska wolność.

Orki to wysoce społeczne ssaki, które nie mają naturalnych wrogów i mogą żyć nawet 80 lat. Ta konkretna orka ma 57 lat i została schwytana w 1970 r. w zatoce w Seattle. Nazwano ją Lolitą albo Toki, nazwą, która jest skrótem od rdzennie amerykańskiego imienia Tokitae. Przez lata Lolita była atrakcją Seaquarium należącego do SeaWorld Entertainment. Choć SeaWorld Entertainment zrezygnował z pokazów orek w 2016 roku, to Lolitę z programu wycofano dopiero w marcu 2022, po zmianie kierownictwa.

Batalia o uwolnenie Lolity trwa już od kilkunastu lat. Presja społeczna nabrała mocy w 2013 roku, po wejściu na ekrany dokumentalnego filmu „Blackfish”, pokazującego kwestię niewoli orek, a wzmocniło ją jeszcze to, że w 2015 roku National Oceanic and Atmospheric Administration dodała orki do listy gatunków zagrożonych. The Dolphin Co., firma, która przejęła Seaquarium Miami, współpracowała z organizacją non profit Friends of Lolita, aby zapewnić opiekę medyczną dla zwierzęcia. — Znalezienie lepszej przyszłości dla Lolity jest jednym z powodów, które zmotywowały nas do nabycia Seaquarium w Miami — powiedział szef The Dolphin Co Eduardo Albor.

Miami Seaquarium oświadczyło niedawno, że osiągnięto „wiążące porozumienie” z Friends of Lolita. Orka ma w ciągu dwóch lat wrócić do naturalnego siedliska w północnej części Oceanu Spokojnego, choć plan powrotu Lolity do jej naturalnego środowiska wymaga jeszcze federalnej zgody.


 


 

 

Tagi: orka, Lolita
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 grudnia

W stoczni Multiplast w Vannes wodowano katamaran "Orange II".
środa, 22 grudnia 2004
Na Barbados dopływa Arkadiusz Pawełek na pontonie "Cena Strachu"; Polak jest drugim człowiekiem na świecie, który pontonem przepłynął Atlantyk (41 dni, 3000 Mm).
wtorek, 22 grudnia 1998
Opłynięcie Hornu przez "Pogorię" pod dowództwem Krzysztofa Baranowskiego.
czwartek, 22 grudnia 1988