TYP: a1

Tankowiec na mieliźnie w Kanale Sueskim

czwartek, 1 września 2022
Hanka Ciężadło

Zgadza się – już to kiedyś przerabialiśmy. Co więcej, jednostka, o jakiej mowa, osiadła niemal w tym samym miejscu, w którym kiedyś utknął słynny Ever Given. Wygląda na to, że historia naprawdę lubi się powtarzać. Na szczęście tym razem wszystko skończyło się dobrze. I znacznie szybciej (oraz taniej), niż poprzednio. 

 

 

5 godzin stresu

Statek, któremu przydarzył się ten nieplanowany postój, to pływający pod banderą Singapuru Affinity V. Jest to tankowiec o długości 252 metrów, szerokości 45 metrów i zanurzeniu 11,2 metra. W momencie, kiedy doszło do zdarzenia, jednostka znajdowała się w południowej części Kanału Sueskiego. W tym miejscu jest tylko jeden tor ruchu.

Zgodnie z odczytami AIS statek zablokował ruch w Kanale Sueskim na około 5 godzin. Na szczęście wszystko wskazuje na to, że sytuacja została opanowana i w tej chwili tankowiec znów jest w ruchu.

Co z tym Kanałem?

Warto przypomnieć, że po historii z Ever Given Suez Canal Authority (władze Kanału Sueskiego) wyciągnęły pewne wnioski i postanowiły zainwestować w poszerzenie kanału oraz w zwiększenie płynności ruchu w jego regionie. Agencja Reutera poinformowała w lutym tego roku, że poszerzono i pogłębiono blisko 30 kilometrów Kanału, a ponadto udostępniono kolejnych 10 km dla ruchu dwukierunkowego. Prace wciąż są jednak w toku. Osama Rabie, przedstawiciel Suez Canal Authority (SCA) powiedział, że całość projektu pochłonie 191 milionów dolarów. 

SCA zainwestowało też pewne fundusze w powiększenie pracującej w Kanale floty holowników. W grudniu ubiegłego roku została ona powiększona o dwie jednostki, Svitzer Suez 1 i Svitzer Suez 2, operujące z Port Suez w południowej stronie Morza Czerwonego. 

Tagi: Kanał Sueski, tankowiec, blokada, mielizna
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 grudnia

W stoczni Multiplast w Vannes wodowano katamaran "Orange II".
środa, 22 grudnia 2004
Na Barbados dopływa Arkadiusz Pawełek na pontonie "Cena Strachu"; Polak jest drugim człowiekiem na świecie, który pontonem przepłynął Atlantyk (41 dni, 3000 Mm).
wtorek, 22 grudnia 1998
Opłynięcie Hornu przez "Pogorię" pod dowództwem Krzysztofa Baranowskiego.
czwartek, 22 grudnia 1988