TYP: a1

Trzy okręty Marynarki Wojennej RP zacumują w Szczecinie

poniedziałek, 2 października 2017
Z mediów/PAP

Trzy okręty polskiej Marynarki Wojennej z 3. Flotylli Okrętów z Gdyni przybiją dziś do szczecińskich nabrzeży. Jeden z nich,  ORP Wodnik, udostępni swój pokład zwiedzającym.

[t][/t] [s]Fot. Wikipedia[/s]

Okręty pojawią się w Szczecinie w związku z naradą szkoleniowo–metodyczną dla kierowniczej kadry 3. Flotylli Okrętów oraz 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, którą zaplanowano od 1 do 5 października. Celem narady  jest wymiana doświadczeń i wniosków dotyczących współpracy pomiędzy Gdyńską Flotyllą a Szczecińską Dywizją.

Podczas spotkania z dowódcami jednostek 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu oraz 12. Dywizji Zmechanizowanej w Szczecinie, zostaną poruszone tematy dotyczące m.in. wspólnej realizacji zadań w ramach obrony wybrzeża przez związki taktyczne Marynarki Wojennej oraz Wojsk Lądowych.

 

Jednostki planowo mają przybić do szczecińskich nabrzeży w poniedziałek, 1 października około godz. 16. ORP Wodnik i ORP Bałtyk staną u podnóża Wałów Chrobrego. ORP Gen. K. Pułaski będzie cumował w porcie. Dla zwiedzających w poniedziałek i wtorek udostępniony zostanie pokład Wodnika.

Okręt szkolny typu Wodnik przeznaczony jest do wykonywania długich rejsów nawigacyjno-szkoleniowych. Okręt brał także udział w operacji "Pustynna burza" – pełnił rolę okrętu-szpitala w działaniach na wodach Zatoki Perskiej w 1991 r.

Zbiornikowiec ORP Bałtyk przeznaczony jest do zaopatrywania okrętów w materiały pędne i smary. Okręt może zaopatrywać jednostki w morzu również w inne produkty. Jednostka wyposażona jest we wszystkie niezbędne systemy przyłączeniowe, spełniające standardy obowiązujące w NATO, umożliwiające tankowanie wszystkich okrętów współpracujących z polską Marynarką Wojenną.

Fregata rakietowa ORP Gen. K. Pułaski to dar rządu Stanów Zjednoczonych dla Polski. Głównym przeznaczeniem fregaty rakietowej typu Oliver Hazard Perry jest poszukiwanie i zwalczanie okrętów podwodnych, zwalczanie sił napadu powietrznego, zwalczanie okrętów nawodnych i statków, osłona własnych okrętów i statków, patrolowanie i osłona strategicznych szlaków komunikacyjnych, a także zwalczanie celów powietrznych na dużych i średnich dystansach.

 

Tagi: okręt, Marynarka Wojenna
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 maja

Z Jastarni do Władysławowa wyruszył zasłużony dla polskiego żeglarstwa s/y "Generał Zaruski"; po latach niszczenia w ośrodku w Jastarni zapadły decyzje i znalazły się środki na kapitalny remont jachtu.
piątek, 20 maja 2005
W Pucku zostaje wodowany ponton Arkadiusza Pawełka "Cena Strachu".
środa, 20 maja 1998
W Gdyni zakończył rejs Kpt. Henryk Jaskuła na s/y "Dar Przemyśla"; było to pierwsze polskie i trzecie w historii światowego żeglarstwa okrążenie świata bez zawijania do portów; rejs trwał 345 dni.
wtorek, 20 maja 1980
W Gdyni zmarł Karol Olgierd Borchardt, autor wielu książek marynistycznych, m.in. "Znaczy Kapitan".
wtorek, 20 maja 1986
Z zamiarem opłynięcia Islandii wypłynął z przystani JK Stoczni Gdańskiej s/y "Kismet" z Kpt. Wojciechem Orszlukiem. Żeglarze dotarli do stolicy Islandii, ale wielodniowy sztorm uniemożliwił opłynięcie wyspy dookoła. Jacht powrócił do Górek Zachodnich 22.0
czwartek, 20 maja 1965
W Valladolid umiera w zapomnieniu Krzysztof Kolumb, genueńczyk, który powszechnie uchodzi za odkrywcę Ameryki.
niedziela, 20 maja 1520