TYP: a1

Uratowal 234 osoby, stanął przed sądem

czwartek, 5 lipca 2018
Z mediów

Przed maltańskim sądem stanął Claus-Peter Reisch, kapitan statku Lifeline, który zawinął na Maltę z imigrantami uratowanymi u wybrzeży Libii.

 

Statek Lifeline należy do prywatnej niemieckiej organizacji Mission Lifeline.  Statek zawinął na Maltę, wioząc na pokładzie 234 imigrantów uratowanych u wybrzeży Libii – którym po sześciu dniach oczekiwania pozwolono zejść na ląd. Jednak sprawa nie skończyła się pozytywnie dla kapitana jednostki – Reischowi zarzucono nielegalne wtargnięcie na wody maltańskie. Zarzutów zresztą, jak podaje agencja dpa, jest więcej. Reisch miał kierować się motywami politycznymi, narażając życie uchodźców  - po ich uratowaniu statek przez 6 dni nie mógł otrzymać zgody na zawinięcie do jakiegokolwiek portu. Choć ostatecznie zgodę wydała Valetta (dopiero po tym, jak uzgodniono, które z państw europejskich przyjma uchodźców), maltańskie władze zarzuciły właścicielowi, że statek nie był odpowiednio zarejestrowany a sam kapitan zignorował poleceni włoskich władz, aby zostawić ratowanie uchodźców libijskiej straży wybrzeża. Do zarzutów dołączył rząd Holandii – statek bowiem pływa pod banderą holenderską, a nie jest wpisany do holenderskiego rejestru statków (jedynie do rejestru jednego ze związków sportów wodnych). A podczas przesłuchania w sądzie okazało się, że kapitan Reisch ma patent zezwalający mu na żeglugę jedynie w odległości do 30 mil morskich od wybrzeża.

Kapitan Reisch nie przyznał się do winy i podkreśla, że uratował 234 osoby. Na czas procesu nie wolno mu opuszczać Malty, musiał oddać paszport, zabroniono mu zakwaterowania się na Lifeline. Natomiast pierwszych 52 uratowanych przez niego migrantów opuściło właśnie Maltę – przyjmie ich Francja. Ogółem zgłosiło się 9 państw, które chcą przyjąć uratowanych.

Tagi: uchodźcy, ratunek, statek
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 maja

Z Jastarni do Władysławowa wyruszył zasłużony dla polskiego żeglarstwa s/y "Generał Zaruski"; po latach niszczenia w ośrodku w Jastarni zapadły decyzje i znalazły się środki na kapitalny remont jachtu.
piątek, 20 maja 2005
W Pucku zostaje wodowany ponton Arkadiusza Pawełka "Cena Strachu".
środa, 20 maja 1998
W Gdyni zakończył rejs Kpt. Henryk Jaskuła na s/y "Dar Przemyśla"; było to pierwsze polskie i trzecie w historii światowego żeglarstwa okrążenie świata bez zawijania do portów; rejs trwał 345 dni.
wtorek, 20 maja 1980
W Gdyni zmarł Karol Olgierd Borchardt, autor wielu książek marynistycznych, m.in. "Znaczy Kapitan".
wtorek, 20 maja 1986
Z zamiarem opłynięcia Islandii wypłynął z przystani JK Stoczni Gdańskiej s/y "Kismet" z Kpt. Wojciechem Orszlukiem. Żeglarze dotarli do stolicy Islandii, ale wielodniowy sztorm uniemożliwił opłynięcie wyspy dookoła. Jacht powrócił do Górek Zachodnich 22.0
czwartek, 20 maja 1965
W Valladolid umiera w zapomnieniu Krzysztof Kolumb, genueńczyk, który powszechnie uchodzi za odkrywcę Ameryki.
niedziela, 20 maja 1520