TYP: a1

Wyspa Wielkanocna zamyka się na turystów

środa, 8 sierpnia 2018
Monika Frenkiel

Czy turyści mogą być niemile widziani? Tak się składa, że tak. Zwłaszcza, jeżeli ich liczba znacznie przekracza liczbę mieszkańców i produkują śmieci tonami, które to tony miejscowi muszą usuwać. A jeśli jeszcze usuwanie jest kłopotliwe… Święty by stracił cierpliwość.

Stracili też cierpliwość mieszkańcy Wyspy Wielkanocnej. Tak się składa, że na tej słynnej wyspie mieszka ich ok. 6 tysięcy, a liczba turystów, która co roku odwiedzała ich wyspę to…100 tysięcy osób. Tak tak. Dramatycznie w ciągu ostatnich lat  wzrosła liczba odpadów produkowanych na wyspie – do 2,5 tony na mieszkańca (jeszcze 10 lat temu było to 1,4 tony na głowę). Wzrosła też przestępczość.

Niemiłe efekty turystyki postanowiono ograniczyć już w 2007 roku, kiedy to wyspa została uznana za specjalny obszar. Najnowsze działania zmierzające do zmniejszenia negatywnego wpływu to nie metoda polska, polegająca na gonieniu obcych z kłonicą, ale ograniczenie liczby dni, w których turyści mogą przebywać na Wyspie Wielkanocnej. Dotychczas turyści oraz osoby nie będące mieszkańcami wyspy mogli przebywać na niej 90 dni. Teraz ten czas skrócono do 30 dni.

Nowe przepisy nakładają także bardziej surowe zasady na tych, którzy chcą mieszkać na wyspie. Żeby zostać jej mieszkańcem, trzeba być związanym z kimś z ludności Rapa Nui. Pozwolenie na pobyt mogą otrzymać także urzędnicy państwowi, pracownicy organizacji świadczących usługi na rzecz rządu oraz osoby, które wraz z rodzinami rozwijają samodzielną działalność gospodarczą. 

A co z turystami, o których poszło? Oni, żeby wejść na wyspę muszą pokazać rezerwację hotelu lub zaproszenie od rdzennego mieszkańca. 

 

Tagi: Wyspa Wielkanocna, turyści, ograniczenia
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 maja

Z Jastarni do Władysławowa wyruszył zasłużony dla polskiego żeglarstwa s/y "Generał Zaruski"; po latach niszczenia w ośrodku w Jastarni zapadły decyzje i znalazły się środki na kapitalny remont jachtu.
piątek, 20 maja 2005
W Pucku zostaje wodowany ponton Arkadiusza Pawełka "Cena Strachu".
środa, 20 maja 1998
W Gdyni zakończył rejs Kpt. Henryk Jaskuła na s/y "Dar Przemyśla"; było to pierwsze polskie i trzecie w historii światowego żeglarstwa okrążenie świata bez zawijania do portów; rejs trwał 345 dni.
wtorek, 20 maja 1980
W Gdyni zmarł Karol Olgierd Borchardt, autor wielu książek marynistycznych, m.in. "Znaczy Kapitan".
wtorek, 20 maja 1986
Z zamiarem opłynięcia Islandii wypłynął z przystani JK Stoczni Gdańskiej s/y "Kismet" z Kpt. Wojciechem Orszlukiem. Żeglarze dotarli do stolicy Islandii, ale wielodniowy sztorm uniemożliwił opłynięcie wyspy dookoła. Jacht powrócił do Górek Zachodnich 22.0
czwartek, 20 maja 1965
W Valladolid umiera w zapomnieniu Krzysztof Kolumb, genueńczyk, który powszechnie uchodzi za odkrywcę Ameryki.
niedziela, 20 maja 1520