TYP: a1

Zakaz połowów ryb w niektórych rejonach Atlantyku

poniedziałek, 20 marca 2023
Z mediów/PAP

Sytuacja delfinów, które masowo giną zaplątane w rybackie sieci, robi się dramatyczna. Dlatego francuska Rada Stanu (tamtejszy najwyższy sąd administracyjny) nakazała rządowi Francji wprowadzić zakaz połowów ryb w niektórych częściach Atlantyku. Sąd dał rządowi sześć miesięcy na ustanowienie stref zakazu połowów.

Decyzję spowodowały przerażające liczby dotyczące nieżywych delfinów. Zaledwie kilka dni temu obserwatorium oceanograficzne w La Rochelle w zachodniej Francji poinformowało, że od początku zimy morze wyrzuciło na francuskie wybrzeże Oceanu Atlantyckiego co najmniej 910 delfinów. W ciągu jednego tylko tygodnia na wybrzeżu znaleziono ponad 400 ssaków. Większość miała obrażenia wskazujące na złapanie w sieci, inne – rany od sprzętu rybackiego lub od silników łodzi.

Francuskie organizacje pozarządowe zajmujące się ochroną środowiska złożyło skargę przeciwko francuskiemu rządowi, oskarżając go, że nie robi nic w sprawie śmierci delfinów i morświnów. Organizacje wskazały, że wiele ssaków zginęło w lutym i marcu, kiedy delfiny zazwyczaj przemieszczają się bliżej wybrzeża w poszukiwaniu pożywienia a tym samym są bardziej narażone na kontakt z jednostkami połowowymi. Ostatecznie, zdaniem aktywistów, konsekwencją braku reakcji może być całkowite wyginięcie delfinów w Zatoce Biskajskiej.

Francuski rząd do tej pory do tej pory wybierał „miękkie” rozwiązania - nakaz montowania kamer na pokładzie jednostki rybackiej lub głośnego sprzętu dźwiękowego, który ma odpędzać delfiny. Jednak, jak orzekła Rada Stanu, te metody nie gwarantują wystarczającego stanu ochrony delfinów i morświnów, a oba gatunki są w skali regionalnej zagrożone wyginięciem.


 

 

Tagi: Francja, delfiny
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 maja

Z Jastarni do Władysławowa wyruszył zasłużony dla polskiego żeglarstwa s/y "Generał Zaruski"; po latach niszczenia w ośrodku w Jastarni zapadły decyzje i znalazły się środki na kapitalny remont jachtu.
piątek, 20 maja 2005
W Pucku zostaje wodowany ponton Arkadiusza Pawełka "Cena Strachu".
środa, 20 maja 1998
W Gdyni zakończył rejs Kpt. Henryk Jaskuła na s/y "Dar Przemyśla"; było to pierwsze polskie i trzecie w historii światowego żeglarstwa okrążenie świata bez zawijania do portów; rejs trwał 345 dni.
wtorek, 20 maja 1980
W Gdyni zmarł Karol Olgierd Borchardt, autor wielu książek marynistycznych, m.in. "Znaczy Kapitan".
wtorek, 20 maja 1986
Z zamiarem opłynięcia Islandii wypłynął z przystani JK Stoczni Gdańskiej s/y "Kismet" z Kpt. Wojciechem Orszlukiem. Żeglarze dotarli do stolicy Islandii, ale wielodniowy sztorm uniemożliwił opłynięcie wyspy dookoła. Jacht powrócił do Górek Zachodnich 22.0
czwartek, 20 maja 1965
W Valladolid umiera w zapomnieniu Krzysztof Kolumb, genueńczyk, który powszechnie uchodzi za odkrywcę Ameryki.
niedziela, 20 maja 1520