TYP: a1

Zderzenie na Morzu Ochockim

środa, 26 maja 2021
Hanka Ciężadło

26 maja o 6.00 rano czasu lokalnego rosyjski statek towarowy Amur zderzył się z japońskim kutrem. Do kolizji doszło na Morzu Ochockim, na północ od Hokkaido. Wskutek tego incydentu trzy osoby poniosły śmierć.

Okoliczności zdarzenia

662-tonowy frachtowiec „Amur”, zarejestrowany w Newelsku, był właśnie w drodze - transportował ładunek krabów do jednego z japońskich portów. Kiedy niespodziewanie uderzył w unieruchomiony, 9,7-tonowy kuter „Daihachi Hokko Maru”, mniejsza jednostka praktycznie nie miała szans.

Wypadek miał miejsce około 15 mil na północ od miasta Mombetsu, położonego w prefekturze Hokkaido. Wskutek uderzenia japońska łódź przewróciła się. Na jej pokładzie znajdowało się pięć osób.

Jak poinformował rzecznik rządu japońskiego Katsunobu Kato, załoga rosyjskiej jednostki podjęła rybaków z wody, udzieliła im pierwszej pomocy i przetransportowała ich do Mombetsu. Rosjan eskortował japoński statek patrolowy. Niestety, trzech rybaków zmarło wskutek odniesionych obrażeń.

Jak do tego doszło?

Wszystko wskazuje na to, że zawinili tutaj Rosjanie, chociaż należy podkreślić, że okoliczności zdarzenia również odegrały pewną rolę.

Z zeznań ocalałych rybaków wynika, że załoga japońskiego kutra była zajęta połowem krabów. Ich łódź nie mogła manewrować. Z kolei rosyjska jednostka przemieszczała się, ale wskutek bardzo gęstej mgły jej załoga nie dostrzegła w porę Japończyków i z tego powodu doszło do zderzenia.

Kapitan „Amura” podkreśla również, że takie jednostki, jak Daihachi Hokko Maru, nie powinny łowić aż tak daleko od brzegu. Dlatego ani on, ani nikt z załogi nie spodziewał się, że na drodze frachtowca znajdzie się tego rodzaju przeszkoda.  

Tagi: kolizja, zderzenie, Japonia, Rosja, rybacy
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 maja

Z Jastarni do Władysławowa wyruszył zasłużony dla polskiego żeglarstwa s/y "Generał Zaruski"; po latach niszczenia w ośrodku w Jastarni zapadły decyzje i znalazły się środki na kapitalny remont jachtu.
piątek, 20 maja 2005
W Pucku zostaje wodowany ponton Arkadiusza Pawełka "Cena Strachu".
środa, 20 maja 1998
W Gdyni zakończył rejs Kpt. Henryk Jaskuła na s/y "Dar Przemyśla"; było to pierwsze polskie i trzecie w historii światowego żeglarstwa okrążenie świata bez zawijania do portów; rejs trwał 345 dni.
wtorek, 20 maja 1980
W Gdyni zmarł Karol Olgierd Borchardt, autor wielu książek marynistycznych, m.in. "Znaczy Kapitan".
wtorek, 20 maja 1986
Z zamiarem opłynięcia Islandii wypłynął z przystani JK Stoczni Gdańskiej s/y "Kismet" z Kpt. Wojciechem Orszlukiem. Żeglarze dotarli do stolicy Islandii, ale wielodniowy sztorm uniemożliwił opłynięcie wyspy dookoła. Jacht powrócił do Górek Zachodnich 22.0
czwartek, 20 maja 1965
W Valladolid umiera w zapomnieniu Krzysztof Kolumb, genueńczyk, który powszechnie uchodzi za odkrywcę Ameryki.
niedziela, 20 maja 1520