TYP: a1

M. Jamkowski, J. Wacławski "Stary", Młodzi i Morze"

sobota, 16 listopada 2013
MZ

Czy warto mieć marzenia, pozornie nierealne, ba, wydawać by się mogło wręcz utopijne? Ta książka udowadnia, że warto i warto o spełnienie tych marzeń walczyć. Oczywiście potrzebna jest determinacja, trud i ciężka praca, by osiągnąć sukces. Ale o tyle większa jest radość i duma z realizacji tego, co się postanowiło. 


Grupa młodych, bardzo młodych ludzi marzyła o żeglarskiej przygodzie. Chcieli dokonać tego, co jest żeglarskim Everestem, czyli opłynąć Horn. Po tej eskapadzie uwieńczonej sukcesem, nie spoczęli na laurach – a tych było sporo – lecz zamarzyli pokonać Przejście Północno-Zachodnie. To też im się udało.


Teraz do naszych rąk dociera książka, która o tych szaleńczych podróżach, o realizacji marzeń, o przyjaźni i pasji opowiada. Autorom udało się nie tylko spełnić to, co sobie niegdyś zamierzyli, czyli odbyć wyprawę wokół obu Ameryk, ale także napisać bardzo wciągającą relację z obu tych przedsięwzięć. Tę opowieść ubarwiają liczne zdjęcia pokazujące dzikość, ale i piękno polarnej przyrody. Ale to nie wszystko – do książki dołączony jest film „W poszukiwaniu legendy”, dzięki któremu na własne oczy można obejrzeć to, co oglądali uczestnicy wyprawy śladem Amundsena – odkrywcy Przejścia Północno-Zachodniego. Trzeba podkreślić, że książkę dobrze, z zainteresowaniem się czyta, jest tu i humor i trochę grozy. Podobnie ma się z filmem. Nic dziwnego, bowiem - podobnie jak uczestnicy tych rejsów - otrzymał sporo nagród.


Marcin Jamkowski i Jacek Wacławski „Stary” Młodzi i Morze” - Od Antarktydy do Alaski. Wyprawa wokół obu Ameryk.

Wydawnictwo Helion (Bezdroża) 2013

stron: 312

cena: 39,90 zł

Film „W poszukiwaniu legendy” - NorthWest Passage

Reżyseria: Konstanty Kulik

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 stycznia

Na jachcie "Cardinal Vertue" zakończył rejs Wiliam Nance - rejs prowadził z Anglii i dalej do Buenos Aires, Przylądek Dobrej Nadziei, Auckland, Horn do Buenos Aires.
piątek, 22 stycznia 1965
Urodził się Mamert Stankiewicz, kapitan żeglugi wielkiej, służbę rozpoczął we flocie carskiej, a po powrocie do Polski został skierowany na statek skierowany na statek szkolny "Lwów"; później pracował na stanowisku kierownika żeglugi przybrzeżnej, kapitan
niedziela, 22 stycznia 1871